WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Zamiast służyć mieszkańcom, staje po stronie urzędników

KONIN JEST NASZ

Dodano: 10.02.2019 15:28

Jakby mało było nowym władzom Konina problemów pozostawionych przez poprzedników, właśnie z własnych szeregów wyłonił im się nowy. A nazywa się on Wiesław Steinke.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta jej przewodniczący – nie po raz pierwszy zresztą – bezceremonialnie zbeształ jednego z radnych opozycji, po czym niewiele lepiej potraktował mieszkańca, który w Radzie Miasta szukał ratunku w swoim sporze z urzędnikami.

Całe zajście z radnym Jakubem Eltmanem można obejrzeć na naszym portalu („Po chińsku rozmawiamy? Przewodniczący stale pouczający”). Najbardziej zaskakuje w nim niewytłumaczalna agresja doświadczonego samorządowca (czwarta kadencja na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta), z którą tym dobitniej kontrastuje opanowanie młodziutkiego radnego. Na rzeczowe pytania Jakuba Eltmana o plan pracy nowej komisji, Wiesław Steinke zarzucił mu, że wymądrza się i opowiada bzdury, a mógłby być jego synem. A na koniec, jakby na ironię, żądając od niego okazania pokory, wypalił: „Rozumie pan, co do pana powiedziałem, czy pan nie rozumie? Na razie pan połknął powietrze!”.

Co jeszcze gorsze, niewiele lepiej przewodniczący potraktował mieszkańca, który na tej samej sesji poskarżył się radzie na swoje problemy z urzędnikami. Sprawie, z którą przyszedł, poświęcę osobną publikację, chcę bowiem tym razem skupić się na samym Wiesławie Steinke.

Zacznijmy od przypomnienia fundamentalnego faktu, że radni są reprezentantami mieszkańców, a jednym z najważniejszych ich zadań jest „kontrola działalności wójta (prezydenta), gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy”. Niestety, tak radni, jak i zresztą sami urzędnicy, często zapominają, że sensem ich istnienia w pełnionej roli jest służenie mieszkańcom. I zachowanie Wiesława Steinke podczas styczniowej sesji jest klasyczną ilustracją takiego zapomnienia.

Choć problem zdają się dostrzegać niektórzy przedstawiciele obozu rządzącego w Koninie, deklarując rozmowy z panem przewodniczącym, wcale nie jestem pewien, czy rozumieją powagę sytuacji. Incydent na ostatniej sesji nie był bowiem pierwszym tego rodzaju. Wystarczy przywołać przykład pawilonu „Supersam”, gdzie planowano sprzedać kilka pomieszczeń, nie informując o tym aktualnych najemców. Choć gołym okiem widać było przygotowanie ordynarnego kantu, Wiesław Steinke stanął w obronie urzędników, a nie pokrzywdzonych!

Mieszkaniec ma prawo przyjść na sesję Rady Miasta zdenerwowany, a jej przewodniczący po to właśnie został wybrany, żeby umieć w takiej sytuacji stosownie się zachować. Jeśli nie potrafi – powinien z tym stanowiskiem się pożegnać. I albo to zrozumie i zmieni swoje zachowanie, albo zostanie zmieniony. A jeśli rada nic z tym nie zrobi, nie można wykluczyć, że do działania przystąpią sami mieszkańcy, którzy wciąż jeszcze mają w pamięci odesłanie na emeryturę poprzedniego prezydenta. Choć wielu wydawało się to niemożliwe.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

fot.www.steinke.pl

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   Wiesław Steinke

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Pan Wiesław za długo w polityce już siedzi i czuje się jak Pan na włościach... żenada.
Dodano: 10.02.2019 15:48    Przez: ~mieszkaniec
Oj poprzewaracało się..... Panu się wydaje że jak przewodniczy radzie i złoty łańcuch założy to jest ktoś... Jest Pan jak Każdy inny obywatel tego miasta tylko chwilowo wybrany żeby pełnić funkcję. Podkreślam chwilowo bo przewodniczącym się bywa a czlowiekiem się jest. Nie pasuje towarzystwo mądrzejszych i młodszych??? To sio jw.
Dodano: 10.02.2019 15:52    Przez: ~Marzena
Powiem tak: wielkim błędem nowej rady był wybór na przewodniczącego po raz kolejny pana Steinke. Czas coś zmienić!
Dodano: 10.02.2019 15:55    Przez: ~Jj
Pan Wiesław Steinke uważa Konin za swój folwark i może robić co zechce, takich ludzi nie powinno być w polityce, ani w Służbie Zdrowia. Arogancja od niego bije na kilometr, dobrze że nie piastuje roli Prezydenta Konina, wtedy by naprawdę pokazał swoje "ja". Czy jest choć jeden porządny polityk w PO ?
Dodano: 10.02.2019 15:59    Przez: ~Symp. PiS
Polityków powinno się zmieniać w każdych wyborach, inaczej zapominają o wyborcach.
Dodano: 10.02.2019 15:53    Przez: ~Paweł

KOMENTARZE

Kury mu szczać prowadzać, a nie politykę robić...
Dodano: 10.02.2019 15:42    Przez: ~biegłyrewident
Kolejne dyskusje o bzdurach i głupotach. Moje pytanie jest konkretne, a mianowicie, gdzie są obiecane w kampanii inwrstycjie i miejsca pracy? Po strefach inwestycyjnych hula wiatr i nie widać żadnych fabryk. Niech ktoś z rządzących. wypowie się bo nie wiem czy pakować się, czy jeszcze trochę poczekać?
Dodano: 10.02.2019 17:11    Przez: ~Obserwator życia
Człowieku przecież nowe władze są dopiero od 3 miesięcy. Daj im trochę czasu na znalezienie tych inwestorów.
Dodano: 10.02.2019 17:59    Przez: ~Krok
Panie Olejnik, mówię to z całą pewnością że tego nie zrozumie. To nie jest gość, który rozumie co to jest służenie mieszkańcom. Podobnie jest też w relacjach lekarz pacjent. Szkoda czasu żeby się o tym przekonać.
Dodano: 10.02.2019 19:21    Przez: ~Gorgoń
Gratuluję koninianom wyboru prezydenta i przewodniczącego rady z PŁO.Płaskostopie wrodzone boli tylko chorego,natomiast płaskostopie POlityczne krzywdzi cały Naród.
Dodano: 10.02.2019 19:21    Przez: ~plus ujemny
POwinien rządzić jak najdłużej to bardzo doswiadczony polityk dzieki takim ludzia Konin nam pieknie kwitnie a bedzie jeszcze poekniej brawo
Dodano: 10.02.2019 20:08    Przez: ~Po
Pakuj się już 12.000 wyjechało w tym ja,od 1989 nic się tu nie dzieje,to koniec Konina coraz bliżej !
Dodano: 10.02.2019 21:16    Przez: ~Turysta
Do krok- skoro obiecywali inwestycje to chyba byli po rozmowach i trzy miesiące wystarczą na podpisanie pierwszych umów. Natomiast jeśli obiecywali a dopiero. zaczną inwestorów szukać, to znaczy, że kłamali i składali puste obietnice, a orzez 3 miesiące zamiast zarządzać, to administrowali miastem.
Dodano: 10.02.2019 22:26    Przez: ~Obserwator życia
Pan Steinke dzięki demokratycznym wyborom pełni swój mandat, a Pan Olejnik jaki ma mandat do organizowania nagonki, a być może nowoczesnych bojówek jakiegoś zakodowanego towarzystwa z korzeniami łatwymi do odnalezienia w IPN-ie? Co Panem kieruje, Panie Olejnik, a może dokładniej kto? Czy radni mają potrzebę odnieść się do tych faktów? Może Pan to rozstrzygnie przez ulicę i zagranicę? Przekazuj Pan fakty, a nie tendencyjny komentarz mający stać się wyrokiem? My nie jesteśmy bezwolni i nie potrzebujemy przy urnach Pana głosu, mamy swój. Jak chcesz Pan politykować do zapisz się Pan do partii i nie obarczaj czytelników swoimi rzekomo bezstronnymi sympatiami i urojonymi wrogami.
Dodano: 11.02.2019 18:02    Przez: ~zapraszam do polityki
Panie Olejnik, Teraz Razem Wiosna? Znudziła się Koalicja Obywatelska i czas na grę pozorów, a może nie, tylko taka taktyka dla wcześniej obranego przez Pana kursu? Żeby łatwiej było, napisz Pan, przeciwko której partii knujesz. Ja Pana zapraszam do polityki, a Pan po uszy w niej od dawna siedzisz.
Dodano: 11.02.2019 18:09    Przez: ~zapraszam do polityki
Drodzy Mieszkańcy naszego miasta następne wybory dopiero za 5 lat mam nadzieje że dorośniemy do tych wyborów, a teraz musimy przeżyć fochy pana Przewodniczącego chyba że jest inny sposób na odwołanie Rady Miasta.
Dodano: 11.02.2019 20:39    Przez: ~Rafał
Konin kwitnie. czlowieku w jakich realiach ty żyjesz? Podaj przyklady tego "kwitniecia". Nie jestem ani zwolennikiem ani PO ani PISu, ale mam nadzieję, że nowy włodarz sciagnie inwestorów i zacznie reanimowac tego "trupa" (tj. miasto)
Dodano: 14.02.2019 11:49    Przez: ~kk
Pan Wiesław za długo w polityce już siedzi i czuje się jak Pan na włościach... żenada.
Dodano: 10.02.2019 15:48    Przez: ~mieszkaniec
Panie Steinke może wypadałoby przeprosić ?
Dodano: 10.02.2019 18:03    Przez: ~Krok
Oj poprzewaracało się..... Panu się wydaje że jak przewodniczy radzie i złoty łańcuch założy to jest ktoś... Jest Pan jak Każdy inny obywatel tego miasta tylko chwilowo wybrany żeby pełnić funkcję. Podkreślam chwilowo bo przewodniczącym się bywa a czlowiekiem się jest. Nie pasuje towarzystwo mądrzejszych i młodszych??? To sio jw.
Dodano: 10.02.2019 15:52    Przez: ~Marzena
Polityków powinno się zmieniać w każdych wyborach, inaczej zapominają o wyborcach.
Dodano: 10.02.2019 15:53    Przez: ~Paweł
A wcześniejszych rozliczyć z tego co nie zrobili.
Dodano: 11.02.2019 13:48    Przez: ~Gh
Powiem tak: wielkim błędem nowej rady był wybór na przewodniczącego po raz kolejny pana Steinke. Czas coś zmienić!
Dodano: 10.02.2019 15:55    Przez: ~Jj
Tak mała uwaga, "Supersam" jak się orientuję nie jest na sprzedaż. Do sprzedaży są pomieszczenia po dawnym "Domu Dziecka". Owszem to ten sam ciąg handlowy ale na pewno nie "Supersam" ...
Dodano: 10.02.2019 15:56    Przez: ~pit
Poza tym rozmowa ze zdenerwowanym mieszkańcem odbyła się przed "zbesztaniem" radnego.
Dodano: 11.02.2019 17:49    Przez: ~takie tam
Pan Wiesław Steinke uważa Konin za swój folwark i może robić co zechce, takich ludzi nie powinno być w polityce, ani w Służbie Zdrowia. Arogancja od niego bije na kilometr, dobrze że nie piastuje roli Prezydenta Konina, wtedy by naprawdę pokazał swoje "ja". Czy jest choć jeden porządny polityk w PO ?
Dodano: 10.02.2019 15:59    Przez: ~Symp. PiS
Jak głosowali , tak mają .......
Dodano: 10.02.2019 16:07    Przez: ~Zarypał koniu kete
Panie Olejnik... cofnąć przewinąć posłuchać raz jeszcze... bez osobistych wycieczek... Przecież ten młody Eltman ewidentnie szuka dziury w całym. Nie słyszy Pan tego???Już nie chodzi o to kim jest Steinke czy Eltman tylko akurat o argumenty w tej dyskusji. Głuchy Pan jest??? Następny po chińsku musi dostać odpowiedź???Gdzie my idziemy jak będziemy się rozdrabniać włos na czworo???Stoimy w miejscu przez takich właśnie półinteligentów jak Elman i jak się okazuje Pan Olejnik również.
Dodano: 10.02.2019 16:08    Przez: ~Otwieracz
Błądzisz człowieku, zejdż na ziemię, Pan Przewodniczący to arogant, poniżał młodego Radnego przed całą Radą.
Dodano: 10.02.2019 16:49    Przez: ~Tak nie można
bardzo dobre podsumowanie Otwieracz
Dodano: 10.02.2019 17:51    Przez: ~mmm
Do tak nie można. Po pierwsze sam błądzisz, po drugie : To jest moja ocena wydarzenia, które możemy oglądać bez końca bo uwaga... jest nagrane!!! :)))) oglądałem to 3 razy i uważam, że radny Eltman nie rozumie najprostszych komunikatów w języku polskim. Owszem w dalszej części już przewodniczący rozsierdzony brakiem zrozumienia "leci po bandzie" ale i tak długo wytrzymał. Zadziwiający jest fakt że oglądacie to (może nawet nie którzy nie) i nie widzicie, że Eltman musi się douczyć a Olejnik pisząc o tym albo załatwia swoje sprawy albo jest zwyczajnie źle nastawiony do Stainkego. Człowiek o pseudonimie Półtusk proszony jest o rozwinięcie swojej wypowiedzi pełnej miłości...
Dodano: 10.02.2019 20:16    Przez: ~Otwieracz
Otwieracz... nic dodać. Sams prawda. Szkoda, ze dziennikarz stake po jefnej stronie. Zreszta widze, ze to czlowiek, ktory na sile sxuka sobie bebna, w ktory moglby waluc. Ofszedl Noeicki, jest Steinke.... a kto befzie nadtepny??
Dodano: 11.02.2019 06:06    Przez: ~Pn
Fundamentalnym fakt?! Panie Olejnik proponuję korepetycje z j. polskiego!
Dodano: 10.02.2019 16:13    Przez: ~Jj
1 z 6
123456>>