WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Sprawa przeprawy pod nadzorem prokuratora okręgowego

Dodano: 19.02.2019 15:00
Źródło: LM.pl

Śledztwo w sprawie konińskiej przeprawy przez Wartę prowadzone jest pod nadzorem prokuratora okręgowego. - Chcemy wyjaśnić każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – mówi Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tuż przed końcem kadencji złożył prezydent Józef Nowicki. W grudniu ubiegłego roku, po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, Prokuratura Rejonowa w Koninie zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie poświadczenia nieprawdy w październiku 2017 roku w dokumentacji powykonawczej w postaci kilku raportów z iniekcji kabli sprężających.

- To poświadczenie zdaniem prokuratorów nastąpiło w celu uzyskania korzyści majątkowej w postaci otrzymania następnej transzy pieniędzy za wykonanie prac – mówi prokurator Marek Kasprzak. - Istotnym jest, że na podstawie tych potwierdzających nieprawdę dokumentów nadzór budowlany wydawał zezwolenia na kolejne etapy budowy - dodaje.

Rzecznik prokuratury podkreśla, że we wrześniu 2007 roku pękł jeden z kabli sprężających i zdaniem śledczych było to sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Śledztwo w sprawie przeprawy prowadzone jest w związku z poświadczeniem nieprawdy w celu uzyskania korzyści majątkowej i spowodowaniem zagrożenia katastrofą budowlaną.

- Prowadzone są intensywne czynności. W tej chwili na ukończeniu jest zbieranie dokumentacji dotyczącej budowy mostu. Mamy kilkadziesiąt podmiotów, od których prokurator zebrał dokumentację dotyczącą budowy i nadzoru. Ustalono też ogólną liczbę osób, które wchodzą w rachubę przy tego typu przestępczej działalności. To będzie podlegało wnikliwej analizie – mówi Marek Kasprzak. - Myślę, że niezbędne będzie posiłkowanie się opinią nawet zespołu biegłych. Jawiące się spektrum niedociągnięć jest bardzo szerokie. Prokuratura dysponuje wiedzą o skali i obrębie w jakim może się poruszać, chcąc wyjaśnić te niedociągnięcia - dodaje.

Śledczy podkreślają, że chcą żeby wydaniem opinii na temat przeprawy zajęli się najlepsi fachowcy w kraju.

- Trzeba tę sprawę wyjaśnić do końca. Zagrożenie istnieje i wiemy, do jakich tragicznych skutków może dojść jeśli tego nie zrobimy. Dlatego chcemy wyjaśnić każdy najdrobniejszy szczegół w tej sprawie – podkreśla prokurator Kasprzak.

To jedna z priorytetowych spraw, którą zwierzchnim nadzorem objął szef Prokuratury Okręgowej w Koninie. Oznacza to, że raz w miesiącu podlega ona kontroli.

fot. archiwum

  • Konin. Śledztwo w sprawie przeprawy pod nadzorem prokuratora

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

KOD dopomoże. Będzie pod prokuraturą ze świeczkami stał
Dodano: 19.02.2019 16:37    Przez: ~Pompeio
"Rzecznik prokuratury podkreśla, że we wrześniu 2007 roku pękł jeden z kabli sprężających" - powinno być 2017Trzymam kciuki, może się dowiemy kto był winny tych zaniedbań.
Dodano: 19.02.2019 15:32    Przez: ~true
Pani Ola jest autorką tego artykułu, a więc będzie usuwać niewygodne komentarze, zresztą dobrze jej to idzie.
Dodano: 19.02.2019 16:53    Przez: ~Cenzura na LM
Z artykułu wynika jak efektywnie pracuje prokuratura !!!!rejonowa ???,że musi jeszcze być nadzorowana przez okręgową !!?? O co tu chodzi ??
Dodano: 19.02.2019 15:57    Przez: ~M..k
W tej rejonowej to potrafią tylko wniosek o areszt do sądu sporządzić i przeciągać śledztwa.
Dodano: 19.02.2019 16:09    Przez: ~Do roboty

KOMENTARZE

"Rzecznik prokuratury podkreśla, że we wrześniu 2007 roku pękł jeden z kabli sprężających" - powinno być 2017Trzymam kciuki, może się dowiemy kto był winny tych zaniedbań.
Dodano: 19.02.2019 15:32    Przez: ~true
KOD dopomoże. Będzie pod prokuraturą ze świeczkami stał
Dodano: 19.02.2019 16:37    Przez: ~Pompeio
Teraz koniński KOD pod prokuraturą będzie manifestował ? Zawsze stali pod sądami, kiedy p. Korytkowski został Prezydentem, KOD POdupadł.
Dodano: 19.02.2019 16:48    Przez: ~Most UE
Zarzuty powinni mieć ludzie odpowiedzialni za nieprzypilnowanie terminu gwarancji. Józef zatrudnił ekspertów po wszystkim, a dlaczego nie powołał przed końcem gwarancji. To nie była robota za kilka tysięcy, a za grube miliony. Teraz pewnie i tak Józef zwalił by niedopełnienie obowiązków na dyrektora dróg miejskich.
Dodano: 19.02.2019 18:09    Przez: ~Biedaki
@Biedaki Trolu,taki ekspert jak ty marnuje się w Polsce.
Dodano: 19.02.2019 18:50    Przez: ~Inżynier
Ten most powinien upaść.
Dodano: 19.02.2019 20:26    Przez: ~Collapsus
A winnym tego wszystkiego będzie jakiś zwykły szaraczek...
Dodano: 20.02.2019 00:45    Przez: ~Gość+
Biedaku esperci badali ten most przez 10 lat minimum dwa razy do roku.I nic nie zauwazyli.Co oni robil przez te lata na tych kontrolach.To jest pewnie jak z diagnostami samochodowymi podbijaja kazdy dowod bo kto im co zrobi
Dodano: 20.02.2019 21:02    Przez: ~diagnosta
"Rzecznik prokuratury podkreśla, że we wrześniu 2007 roku pękł jeden z kabli sprężających" czy wy czytacie te gnioty przez publikacją? Ewidentnie sie ktos pomylil z POwolaniem. Kasa we biedronce czeka
Dodano: 19.02.2019 15:42    Przez: ~alexandra
W 2017 roku -
Dodano: 19.02.2019 16:55    Przez: ~zapewne ?
Pani Alexandro, by siedzieć na kasie, to trzeba rozumieć co ludzie mówią i pisać bez błędów. Mogli by Was w PiS-e trochę poduczyć polskiego, bo to siara.
Dodano: 19.02.2019 18:34    Przez: ~am
"am", dlaczego w PiS-ie, LM ma swojego właściciela i nie jest to żaden PiS.
Dodano: 19.02.2019 18:51    Przez: ~Błądzisz chłopie
Z artykułu wynika jak efektywnie pracuje prokuratura !!!!rejonowa ???,że musi jeszcze być nadzorowana przez okręgową !!?? O co tu chodzi ??
Dodano: 19.02.2019 15:57    Przez: ~M..k
W tej rejonowej to potrafią tylko wniosek o areszt do sądu sporządzić i przeciągać śledztwa.
Dodano: 19.02.2019 16:09    Przez: ~Do roboty
Chodzi o to, ze os maja 2017 nie potrafia rozpocząć sorawy kiedy poskanka Nowoczesnej glosila im problem...
Dodano: 19.02.2019 17:26    Przez: ~Pn
W końcu. Czekam na efekty śledztwa oświadczeń nieprawdy - nic się nie zmieniło od 2007r i oświadczenia sa nadal powszechne, więc może po wyroku skazującym coś się przejaśni bo PINB raczej tego nie sprawdza.
Dodano: 19.02.2019 15:57    Przez: ~Ko3
Pani Ola jest autorką tego artykułu, a więc będzie usuwać niewygodne komentarze, zresztą dobrze jej to idzie.
Dodano: 19.02.2019 16:53    Przez: ~Cenzura na LM
Tu akurat popieram pania Ole. Niech usuwa 90% komebtarzy fanatykow DOJNEJ bo to zwykly belkot.
Dodano: 19.02.2019 17:28    Przez: ~Pn
Taka postawa jest nie godna dziennikarza tylko funkcjonariusza frontu ideologicznego
Dodano: 20.02.2019 08:52    Przez: ~Wolność słowa ! Demokracja !
komentarze już Pokasowane hahaha. zenada
Dodano: 20.02.2019 10:21    Przez: ~wiesniaki
Ciekawe, co ustalą? Jak na razie CZERWONY beton nie do ruszenia. Widać to postanowieniach, jakie piastują. Jeszcze nikt nie spadł, nawet z aeroklubu K. B. Za dużo w mieście byłych MO.
Dodano: 19.02.2019 17:04    Przez: ~Maf
Tak dziala aparat mgr Zbysia.
Dodano: 19.02.2019 17:29    Przez: ~Pn
i co z tego, skażą kogoś za poświadczenie nieprawdy i tyle z odpowiedzialności, zapłaci ta osoba kilka tysięcy, to nie jest żadną podstawą do naprawy mostu na koszt firmy która budowała most...tyle w temacie...robienie afery z niczego, nikt nie poniesie żadnej odpowiedzialności majątkowej (firma budująca most) na podstawie wyroku karnego , Nowickiego powinni podać do prokuratury za niedopilnowanie budowy mostu
Dodano: 19.02.2019 17:13    Przez: ~alfa i omega
Ciebie powinni podać "alfa i omega" za pomówienia. Nowicki nie budował tego mostu
Dodano: 19.02.2019 18:20    Przez: ~Tru
I bardzo dobrze. Szkoda, ze juz w maju br prokurator nie zajal sie tematem. Choc lepiej późno niz wcale.
Dodano: 19.02.2019 17:21    Przez: ~Pn
PN a jak tam twoja sprawa w prokuraturze sie toczy? Pamietasz jak przed wyborami obrażałes Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej? wiesz , że za takie cos będziesz ukarany prędzej czy pózniej. Prezydenta nieważne z jakiej partii nie masz prawa obrażac ale o tym sie przekonasz niebawem:) Wszystko jest zgłoszone na policji wlacznie ze screenami twoich wpisów:)
Dodano: 19.02.2019 19:22    Przez: ~Jarosław Andrzejewski
W końcu ktoś się za tego Pajaca zabrał. Jeszcze tylko podać jego tożsamość i będzie publicznie wyszydzany na mieście
Dodano: 20.02.2019 08:47    Przez: ~Tak będzie
@Tak będzie - pajac to cię zrobil. @Jarosław Andrzejewski - slij na policje czy do prokuratury co tylko chcesz. Jestem spokojny o wynik nawet ewnetualnej sprawy sadowej. Pamietaj tylko, ze jeden spolecznik juz raz probowal z jedną kobieta podobnych zagrywek a pozniej plakal publicznie, ze musi pokryc koszty sadowe w kwocie bodajze 2 czy 3 tysiecy. Jak masz za duzo kasy to idz z tymi swoimi skanami na policje czy do sadu. Ja masz czyste sumienie i spokojna glowe. A straszyc to ty sobie mozesz... 😁 P.S. Skoro LM usunal moj poprzedni wpis to dlaczego nie usuwa wulgarnych wpisow innych osob??
Dodano: 20.02.2019 10:50    Przez: ~Pn
Pn to wichrzyciel i mąciciel, ciągle opluwa PiS.
Dodano: 20.02.2019 12:19    Przez: ~Gdzie cenzura LM-u ?
Jego komentarze są zgodne z ideą Partii Oszustów która jest niezwykle bliska sercu redakcji.
Dodano: 20.02.2019 14:42    Przez: ~Już wiesz dlaczego ?
A ciebie Pn nie dorobił
Dodano: 20.02.2019 14:44    Przez: ~Tak będzie
Bardzo dobrze Jak można odebrać, postawić a tym bardziej zapłacić za bubel 😣 Ta nasza przeprawa miała służyć na wiele lat, a nie zaledwie na kilka Teraz tylko udowodnić winę i niech płacą za wszystko z własnej kieszeni 😁