WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Sprawa przeprawy pod nadzorem prokuratora okręgowego

Dodano: 19.02.2019 15:00
Źródło: LM.pl

Śledztwo w sprawie konińskiej przeprawy przez Wartę prowadzone jest pod nadzorem prokuratora okręgowego. - Chcemy wyjaśnić każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – mówi Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tuż przed końcem kadencji złożył prezydent Józef Nowicki. W grudniu ubiegłego roku, po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, Prokuratura Rejonowa w Koninie zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie poświadczenia nieprawdy w październiku 2017 roku w dokumentacji powykonawczej w postaci kilku raportów z iniekcji kabli sprężających.

- To poświadczenie zdaniem prokuratorów nastąpiło w celu uzyskania korzyści majątkowej w postaci otrzymania następnej transzy pieniędzy za wykonanie prac – mówi prokurator Marek Kasprzak. - Istotnym jest, że na podstawie tych potwierdzających nieprawdę dokumentów nadzór budowlany wydawał zezwolenia na kolejne etapy budowy - dodaje.

Rzecznik prokuratury podkreśla, że we wrześniu 2007 roku pękł jeden z kabli sprężających i zdaniem śledczych było to sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Śledztwo w sprawie przeprawy prowadzone jest w związku z poświadczeniem nieprawdy w celu uzyskania korzyści majątkowej i spowodowaniem zagrożenia katastrofą budowlaną.

- Prowadzone są intensywne czynności. W tej chwili na ukończeniu jest zbieranie dokumentacji dotyczącej budowy mostu. Mamy kilkadziesiąt podmiotów, od których prokurator zebrał dokumentację dotyczącą budowy i nadzoru. Ustalono też ogólną liczbę osób, które wchodzą w rachubę przy tego typu przestępczej działalności. To będzie podlegało wnikliwej analizie – mówi Marek Kasprzak. - Myślę, że niezbędne będzie posiłkowanie się opinią nawet zespołu biegłych. Jawiące się spektrum niedociągnięć jest bardzo szerokie. Prokuratura dysponuje wiedzą o skali i obrębie w jakim może się poruszać, chcąc wyjaśnić te niedociągnięcia - dodaje.

Śledczy podkreślają, że chcą żeby wydaniem opinii na temat przeprawy zajęli się najlepsi fachowcy w kraju.

- Trzeba tę sprawę wyjaśnić do końca. Zagrożenie istnieje i wiemy, do jakich tragicznych skutków może dojść jeśli tego nie zrobimy. Dlatego chcemy wyjaśnić każdy najdrobniejszy szczegół w tej sprawie – podkreśla prokurator Kasprzak.

To jedna z priorytetowych spraw, którą zwierzchnim nadzorem objął szef Prokuratury Okręgowej w Koninie. Oznacza to, że raz w miesiącu podlega ona kontroli.

fot. archiwum

  • Konin. Śledztwo w sprawie przeprawy pod nadzorem prokuratora

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

KOD dopomoże. Będzie pod prokuraturą ze świeczkami stał
Dodano: 19.02.2019 16:37    Przez: ~Pompeio
"Rzecznik prokuratury podkreśla, że we wrześniu 2007 roku pękł jeden z kabli sprężających" - powinno być 2017Trzymam kciuki, może się dowiemy kto był winny tych zaniedbań.
Dodano: 19.02.2019 15:32    Przez: ~true
Pani Ola jest autorką tego artykułu, a więc będzie usuwać niewygodne komentarze, zresztą dobrze jej to idzie.
Dodano: 19.02.2019 16:53    Przez: ~Cenzura na LM
Z artykułu wynika jak efektywnie pracuje prokuratura !!!!rejonowa ???,że musi jeszcze być nadzorowana przez okręgową !!?? O co tu chodzi ??
Dodano: 19.02.2019 15:57    Przez: ~M..k
W tej rejonowej to potrafią tylko wniosek o areszt do sądu sporządzić i przeciągać śledztwa.
Dodano: 19.02.2019 16:09    Przez: ~Do roboty

KOMENTARZE

Czy konińska prokuratura jest w stanie dobrać się do skóry niesolidnemu wykonawcy tego mostu, kiedy 10-cio letnia gwarancja wykonawcy na ten obiekt już minęła ?
Dodano: 19.02.2019 18:36    Przez: ~Symp. PiS
Jak dobrac jak dobrac jak wszedzie uklady ukladziki. takoe sprawy musi prowadzic inna prokuratura z innego miasta
Dodano: 20.02.2019 08:55    Przez: ~Syf
Jeśli wykonawca tego obiektu dziś naprawia te pęknięte kable sprężające, to czyni to z własnej nieprzymuszonej woli, jest natomiast faktem, że montujący te kable pod mostem robotę spartolili. Czy odbierający ten obiekt do użytku mogli popełnić jakiś błąd i nie zauważyli żle wykonanej roboty ?
Dodano: 19.02.2019 18:45    Przez: ~Symp. PiS
A skąd ja miałem wiedzieć gdy pchałem ten beton do tej rury w której były sploty kabla, że tam nie wszędzie ten beton się nie docisnął i były przerwy (pustki) ? Powinna być ta rura z tymi splotami PRZEZROCZYSTA to bym wszystko widział gdzie się nie ścisnęło i nie wypełniło dokładnie ! A teraz mnie chcecie zapuszkować, albo żebym płacił ? - NIGDY !!!
Dodano: 19.02.2019 19:17    Przez: ~To ja wypełniałem te kable
to , że z betonu na przeprawie kilka osób zalało fundamenty czy stropy w domach to zaraz nie jest POwód zeby to rozdrapywac
Dodano: 19.02.2019 19:25    Przez: ~kierowca gruszki
Przeprawa,amfiteatr,stadion,dziuraw drogi,opustoszaly ryneczek,rozwalajace kamienice
Dodano: 19.02.2019 19:24    Przez: ~He
Jak to jest z tym konińskim MPEC-em? Sieć ciepłownicza idzie koło nowo budowanych posesji np.Niesłusz,a właściciele przyłączają się do sieci gazowej.Kto mi na to odpowie sensownie?Proszę.
Dodano: 19.02.2019 20:16    Przez: ~Jędrek
No tak katastrofa budowalana a na stołkach siedzą od lat Ci sami ludzie zarówno w urzedzie jak i radach. Mozę czas ich rozliczyć i odsunąć od koryta. Nadal rządzą Ci sami tylko w odwrotnej konfiguracji.
Dodano: 20.02.2019 08:55    Przez: ~mieszakaniec
Pomyliles chyba koryta. Koryto Plus to dla innej opcji zarezerwowano.
Dodano: 20.02.2019 12:42    Przez: ~Pn
Od początku było widać, że most to wielka prowizora, budowana jak za komuny , wina jest komuchowego i poskomuchy która rządzi wiecznie w tym czerwonym miasteczku .
Dodano: 20.02.2019 09:42    Przez: ~Zły
"budowana jak za komuny" - nie. Most byl budowany w latach 2006-2007 (na jesieni 2007 byl oddany do uzytku), czyli w czasach kiedy PiS byłu pierwszy raz u władzy...
Dodano: 20.02.2019 10:53    Przez: ~Pn
Prezydentem Konina podówczas był p. Kazimierz Pałasz z SLD i to on decydował o wszystkim.
Dodano: 20.02.2019 12:26    Przez: ~Fakty
@Fakty - taa, a Konin tovosobny kraj, co nie? A moze lezacy w PL? Nie wierzę, ze na srodki z UE rzad w awawce nie mial zadnego wplywu....
Dodano: 20.02.2019 12:44    Przez: ~Pn
kiedyś w końcu będzie z mostu WTC
Dodano: 20.02.2019 11:04    Przez: ~bum
Ciekawe kto teraz wydyma prokuratora
Dodano: 20.02.2019 11:18    Przez: ~🤔
To p. Kazimierz Pałasz budował ten most, a o nim cisza ?
Dodano: 20.02.2019 12:27    Przez: ~SLD
W czasach rzadow PiS...