WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Stop pożarom traw. Strażacy odnotowali dziewięć takich zdarzeń

Dodano: 20.02.2019 14:18
Źródło: LM.pl

Dziewięć pożarów traw w ciągu kilku ostatnich dni odnotowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. W większości przypadków prawdopodobną przyczyną ich powstania były podpalenia.

Wystarczyło kilka słonecznych dni, żeby zaczął się sezon na pożary traw. Od 16 do 19 lutego strażacy wyjeżdżali już do dziewięciu takich zdarzeń.

- Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzkie, w tym także podpalacza – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik konińskiej straży pożarnej. - W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie budynki lub lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia – dodaje.

W 2017 roku w całym kraju odnotowano aż 38 634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło około 30 procent wszystkich pożarów. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosły dwie osoby, a od 2011 roku w pożarach traw zginęło 61 osób.

Za wypalanie traw grozi kara nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach kiedy zagrożone jest mienie, lub życie od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

  • Stop pożarom traw. Strażacy odnotowali dziewięć takich zdarzeń

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

W wielu przypadkach jest to odbicie piłeczki, jeśli np sąsiad mimo próśb nie dba o swój kawałek ziemi, nie potrafi zagospodarować terenu, nie chce mu się , to pozostaje wypalić na jego ,,łace" papieroska i rzucic.
Dodano: 20.02.2019 15:21    Przez: ~Werty
Co nas obchodzi grunt sąsiada ? Ludzie celowo podpalają, dla zabawy, na złość, z nudów. Każdy pożar niesie z sobą zagrożenie i szkody w naturze, choć popiół jest rzeczą cenną dla gleby.
Dodano: 20.02.2019 16:37    Przez: ~K-n
Znów odnotowano. Staż pożarna jest od tego, żeby gasić. Policja podpalaczy łapać a sądy karać. Od trawy mogą się zająć ogniem wysypiska śmieci a to jest znowu modne.
Dodano: 21.02.2019 07:29    Przez: ~Qń
W Australii celowo i metodycznie podpalają, niektóre gatunki rzadkich roślin w wyniku wysokich temperatur pękają i rozsiewają swoje nasiona, lewacy mówią nie wypalać!, nie długo na spacer nie wyjdziecie, bo was kleszcze wykończą boleriozą.
Dodano: 24.02.2019 19:33    Przez: ~wiara
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO