WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Stare zasady wyrabiania dowodów do 1 marca. Potem e-dowód

Dodano: 26.02.2019 15:33
Źródło: LM.pl

Od jutra nie będzie można składać wniosków na wydanie dowodu osobistego przez internet. Wszystko przez konieczność wdrażania nowego systemu związanego z e-dowodem, który dostępny będzie od 4 marca.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną zostaną wprowadzone zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2018 roku. E-dowód tak jak do tej pory będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo, a także uprawniał do przekraczania granic w Unii Europejskiej oraz państw w strefie Schengen. Dodatkowo, za pomocą nowego dokumentu będzie można logować się do portali administracji publicznej (ePUAP), elektronicznie podpisywać dokumenty i korzystać z automatycznych bramek granicznych, np. na lotniskach.

Nową informacją jaka znajdzie się na pierwszej stronie e-dowodu będzie numer CAN oraz Chip bezstykowy, co pozwoli korzystać z dokumentu przez przyłożenie go do czytnika. CAN pozwoli natomiast ochronić dane zapisane w warstwie elektronicznej przed wykorzystaniem dowodu przez osoby niepowołane.

Dowód będzie też posiadał numery PIN i PUK. W przypadku zagubienia kodów, e-dowód będzie można odblokować przez zmianę kodów PIN w urzędzie gminy. Dokument można też zawiesić na maksymalnie 14 dni, a kiedy się odnajdzie, można będzie cofnąć zawieszenie. Kradzież, lub zagubienie trzeba będzie zgłosić w dowolnym banku, nawet jeśli nie mamy konta bankowego.

E-dowody będą wyrabiane od 4 marca. Złożenie i wyrobienie dowodu na starych zasadach możliwe będzie tylko do 1 marca, ale w związku z koniecznością wdrożenia systemu, od jutra wyłączona będzie możliwość wnioskowania przez internet. Jak podkreśla Czesław Botor, kierownik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego w Koninie, dowody będą wymieniane tym, którym kończy się ważność dokumentu, lub je zagubili, uszkodzili, czy zostali okradzeni. Nie ma konieczności wymiany ważnych dowodów.

Elektroniczny dowód osobisty będzie wydawany na 10 lat, a w przypadku dzieci do 5. roku życia na 5 lat. Proces wymiany dowodów potrwa do 2029 roku.

  • Stare zasady wyrabiania dowodów do 1 marca. Potem e-dowód

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mam Dowód Osobisty, na którym nie mam odnotowanego stałego meldunku, a moje zdjęcie w tymże dokumencie postarza mnie o co najmniej 20-cia lat, w starych książeczkowych Dowodach Osobistych takich problemów nie było, ponadto były wpisane dzieci i zakłady pracy, w których pracowałem. Stary dokument dostarczał wiele informacji o człowieku.
Dodano: 26.02.2019 16:13    Przez: ~Symp. PiS

KOMENTARZE

Mam Dowód Osobisty, na którym nie mam odnotowanego stałego meldunku, a moje zdjęcie w tymże dokumencie postarza mnie o co najmniej 20-cia lat, w starych książeczkowych Dowodach Osobistych takich problemów nie było, ponadto były wpisane dzieci i zakłady pracy, w których pracowałem. Stary dokument dostarczał wiele informacji o człowieku.
Dodano: 26.02.2019 16:13    Przez: ~Symp. PiS
Twój wpis więcej mowi o tobie niż ten dowod...
Dodano: 27.02.2019 10:23    Przez: ~Pn
Jest kwestią czasu, kiedy plastikowe karteluszki służące nam obecnie za dokument tożsamości znikną bezpowrotnie, jako że będziemy mieli czipy wszczepiane pod skórę z szatańską liczbą 666 i ten czip będzie nam zastępował wszystkie dokumenty potrzebna nam dzisiaj do normalnego funkcjonowania.
Dodano: 26.02.2019 16:24    Przez: ~Symp. PiS
Tyna pewno dostaniesz czip o nr 666.
Dodano: 27.02.2019 10:24    Przez: ~Pn
Pn 666, to już jest twoja rejestracja. Nie można mieć dwóch takich samych.
Dodano: 27.02.2019 13:02    Przez: ~Arjawarta
BRAK ? ,,MOŻLIWOŚCI' ZAMIANY NA OPASKĘ ? Z MIKROCHIPEM ? , NIEWYGODA ?, -W SZPITALU ŁATWIEJ Z ,,OPASKĄ '', UBEZPIECZENIE Z OPASKĄ , OC Z OPASKĄ ?., NIE UPRAWNIONY NIE ODCZYTA INFORMACJI Z OPASKI , LOKALIZATOR W OPASCE ? , LEKI DZIĘKI OPASCE . ...
Dodano: 26.02.2019 23:40    Przez: ~L
A po polsku?
Dodano: 27.02.2019 01:08    Przez: ~Kibic
przeciez pisze ze ze szpitala :P
Dodano: 27.02.2019 01:19    Przez: ~kipic
wszczep sobie chipa w głowę
Dodano: 27.02.2019 06:57    Przez: ~mikrobi
informacja napisana jest tak że tylko zrozumiała dla wtajemniczonych, jest po prostu mało czytelna i zrozumiała dla mieszkańca. i co znów zamieszanie i kolejki komu robicie na złość ma być lepiej ,a jak jest?
Dodano: 28.02.2019 06:59    Przez: ~xxx
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO