WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Zamierzają zlikwidować filię ślesińskiej biblioteki w Piotrkowicach

Dodano: 18.03.2019 15:32
Źródło: LM.pl

Filia ślesińskiej biblioteki w Piotrkowicach do likwidacji. Powodem są kiepskie warunki lokalowe i niski poziom czytelnictwa.

Uchwałę o zamiarze likwidacji filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ślesin w Piotrkowicach, większością głosów radni przyjęli podczas ostatniej sesji. Księgozbiór mieści się w lokalu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowicach, który wymaga generalnego remontu.

- Lokal ten jest niedoświetlony z przestarzałą instalacją elektryczną, która notorycznie wymaga naprawy. W okresie zimowym w pomieszczeniu panuje chłód a zamontowane grzejniki elektryczne, które są uruchamiane w momencie rozpoczęcia pracy bibliotekarki, nie dogrzewają lokalu. Dodatkowo panująca wilgoć destrukcyjnie wpływa na zbiory biblioteczne. Opisane warunki oraz mała powierzchnia lokalu uniemożliwią prowadzenie zajęć typu warsztaty, spotkania autorskie czy lekcje biblioteczne – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Kolejnym powodem, który przemawia za likwidacją filii jest niski poziom czytelnictwa. Świadczyć o tym mają dane, które mówią, że w ciągu dnia (biblioteka otwarta jest dwa razy w tygodniu) odwiedza ją około dwóch czytelników. Natomiast reszta wypożyczeń to efekt przewożenia książek do biblioteki w Ślesinie i filii w Licheniu Starym (tam mają trafić zbiory z likwidowanej placówki).

Filia biblioteki w Piotrkowicach ma zostać zamknięta 1 września tego roku.

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

I dobrze, a kto teraz czyta książki ?
Dodano: 18.03.2019 16:06    Przez: ~Telewidz
teraz sa modnej stajtwony...tak trzymac
Dodano: 18.03.2019 16:38    Przez: ~pele-mele
A po co ludowi w Piotrkowicach biblioteka i jakieś tam książki czy też kwalifikowana wiedza skoro lud ten powinien posiadać jedynie bezgraniczną wiarę w mądrość swych pasterzy, a wiedzę o sprawach codziennych czerpać z koncesjonowanych przez władzę źródeł takich jak TVPiS Radyjo tadeuszowe i podobne źródła wieści i komentarzy zwane przez ludzi rozgarniętych pospolitymi pisowskimi szczujniami.
Dodano: 18.03.2019 20:43    Przez: ~Zdzich@
Bo do tanga trzeba dwojga, Zdzich gdybyś tak z równie przemądrzałym jasiem zatańczył np. obertasa, tak na ludowo, na lewicowo ? TVN na takich czeka.
Dodano: 18.03.2019 21:50    Przez: ~Big Brother
Ludzie czytają
Dodano: 19.03.2019 09:52    Przez: ~j
BRAWO...niech chinczyki otwieraja kram bedzie biznes...
Dodano: 18.03.2019 16:36    Przez: ~janek
"Pensje w BFG. Zdzisław Sokal dostał 142 tys. nagród, zarabia 42 tys. zł miesięcznie"'
Dodano: 18.03.2019 20:25    Przez: ~.
Ile milionów zgarnął braciszek i asystent Bińkowskiej, super gwiazdy PO?
Dodano: 18.03.2019 23:17    Przez: ~TVnazi
Skierowaniem zawiadomienia do prokuratury zakończyła się kontrola prowadzona przez agentów CBA w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). Działania byłego dyrektora naraziły Ośrodek na szkodę w wysokości blisko 40 mln zł.
Dodano: 18.03.2019 23:23    Przez: ~TVnazi
Agenci CBA zatrzymali dwie osoby. Byłemu urzędnikowi, pełniącemu w latach 2015 - 2016 funkcję inspektora w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w powiecie wrocławskim, przedstawiono kilkanaście zarzutów: przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, łapownictwa i płatnej protekcji.
Dodano: 18.03.2019 23:26    Przez: ~TVnazi
80 zarzutów dla b. naczelnik promocji z inowrocławskiego ratusza
Dodano: 18.03.2019 23:28    Przez: ~TVnazi
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu, zatrzymali kolejne 7 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dodano: 18.03.2019 23:30    Przez: ~TVnazi
Jakub R. usłyszał w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu dwa zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Zarzuty obejmują lata 2011-2014 w trakcie, gdy pełnił on funkcję Zastępcy Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.
Dodano: 18.03.2019 23:32    Przez: ~TVnazi
@TVnazi- 40 mln to na dzieb dobry kympel Glapy chcial dostac. O GB, czyli 3xAG nawet nie chce wspominac. Podobnie jak zajumaniu grubych baniek przez wyskojowego Bieresia.. A to jest tylko mały wyconek Paxernosci i Szmalu na $...
Dodano: 19.03.2019 02:22    Przez: ~Pn
Nie na temat
Dodano: 19.03.2019 09:48    Przez: ~j
Może zawrzeć układ z Marianami w Licheniu?
Dodano: 18.03.2019 21:31    Przez: ~pleban
"Ponad 2,2 mln zł miał kosztować szczyt bliskowschodni w Warszawie - dowiedziało się Radio ZET. Mimo tego, że współgospodarzami konferencji były Polska i USA, to strona amerykańska nie wydała na niego ani dolara." Dodam, ze szczyt zajinczyl sie sjandalem i byk szkodliwy dla naszego kraju. Ti byka porazja nie tyljo pis...
Dodano: 19.03.2019 06:10    Przez: ~Pn
Wszystko w obecnej rzeczywistości winno być ekonomicznie uzasadnione !!! Nikogo na silę nie można uszczęśliwiać !!! Jestem za likwidacją !!! Dwom stałym czytelnikom kupiłbym modlitewniki !!!za szkody moralne które poniosą !!! Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet chętnym wiedzy
Dodano: 19.03.2019 08:24    Przez: ~Erwin
zdecydowanie łatwiej jest coś zlikwidować niż stworzyć .szkoda że już zapadła tak decyzja dziś w dobie cyfryzacji (informacji jednego dnia) książka przegrywa -niestetyco tu dywagować .można było doposażyć w komputery kilka stanowisk , e-boki kupować mniej książek ,ale nowości , organizować spotkania z ciekawymi ludźmi zadbać o należyty stan obiektu w swoim (właściwym) czasie , jestem ciekaw co w zamian powstanie W Koninie wydali za 2017 -100tys zł na bibliotekę a ile na filie w Piotrkowicach?. Może syreny za 800 tys zamontują, teraz to modne w powiecie Konińskim. Moja osobista refleksja - z przykrością stwierdzam ze nie stać mnie na kupno wielu interesujących książek (ogólnie mówiąc) bardzo wysokie ceny średnio 100 do150 zl cdn...
Dodano: 19.03.2019 08:54    Przez: ~xxx
cd... W Bibliotekach osoby które są odpowiedzialne za uzupełnianie zbiorów często kierują się tylko swoimi upodobnianiu np. brak działu ekonomia współczesna, dostęp do ciekawych zbiorów jest utrudniony (przykład osoba prywatna nie może skorzystać ze zbiorów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu a przecież to uczelnia państwowa to żeby uzyskać możliwość dziś jest bardzo utrudniona (droga administracyjna nie do przejścia) Informacja -dostęp poprzez Internet jest łatwiejszy np. w Anglii dostałem kod dostępu -darmowy do biblioteki Oxfordu i mogę korzystać bez ograniczeń , proszę sobie odpowiedzieć na jakim jesteśmy poziomie w Polsce
Dodano: 19.03.2019 09:05    Przez: ~xxx
Fakt nie stać nas na kupno wszystkich tajnych książek ale prz sadzona jest tu cena bo nowości są do 50 zł . czasem można kupić naprawdę tanio przez Neta i odebrać w księgarni bez kosztów wysyłki. Biblioteka w Koninie ma naprawdę wiele ciekawych pozycji. A i taki mały pomysł żeby choć raz w roku kupić książkę i po przeczytaniu oddać di biblioteki.
Dodano: 19.03.2019 12:16    Przez: ~ja
Oczekujesz książek o współczesnej ekonomii w filii gminnej biblioteki, do której przychodzi kilka osób w tygodniu? I co jeszcze? Może Sofoklesa w oryginale? Gdyby chciano spełnić zachcianki wszystkich, to by nie starczyło pieniędzy w budżecie na NIC INNEGO... W dobie relatywnie tanich abonamentów na ebooki biblioteki będą znikać. W pierwszej kolejności z małych miejscowości. Oczywiście, że mi żal, ale mamy inne czasy niż 30 lat temu. Ja się dziwię, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, aby książki do czytelników wozić z jednej, gminnej biblioteki. To pewnie wyjdzie taniej niż utrzymywanie tylu filii.
Dodano: 19.03.2019 23:30    Przez: ~Kibic
Myślę ze decyzja jest uzasadniona , a tych dwóch czytelników gdzieś sobie książki pożyczy. Ja czytam i chodze do biblioteki w Koninie i podziwiał ludzi których tam spotykam. Pomimo cyfryzacji prawdziwy czytelnik docenia książkę papierowa. Ale widzę ze tu wypowiedzi jak zwykle nie na temat.
Dodano: 19.03.2019 09:52    Przez: ~jas
cieszę się ze jest jakaś szersza refleksja na temat bibliotek,fili ,książek i ich dostępności w całości ,z jednymi argumentami się zgodzę z niektórymi nie.Przykład czy to jest rozwiązanie ograniczania, jeszcze raz np. dostęp do parku w naturze ,jak można przez Internet jest różnica,no jest ,albo myślenie -zamknąć park to nie trzeba łożyć na to pieniędzy i pracy i po kłopocie- to także błędne myślenie na logikę , pozytywne myślenie do "Kibic" pomysł na dostarczanie książki przez np.firmę kurierska jest fajny tylko katalogi poszczególnych bibliotek są jeszcze niedostępne-cyfrowo może jedna duża biblioteka w promieniu 50 km ,było by dobrym rozwiązaniem nawet ja był znalazł i tam publikację o współczesnej ekonomii to ma sens, za czym coś zlikwidujesz, pomyśl o tych co z tego chcieli skorzystać,co dasz w zamian nie tylko ekonomia ludzie żyją daj jakąś alternatywę.Myśląc abstrakcyjnie może kupić tym 4 czytelnikom 4 komputery i po ...
Dodano: 20.03.2019 09:32    Przez: ~xxx
A kto doprowadził do takich skandalicznie złych warunków? To nie rada decyduje o środkach na remont czy modernizację w takich placówkach? Po co próbować cokolwiek robić, lepiej zlikwidować, kto by tam czytał książki.
Dodano: 19.03.2019 17:42    Przez: ~beta
4 czytelników w tygodniu... Jaką kwotę byś wydała na modernizację? Przecież taniej będzie zainteresowanym kupić te książki!
Dodano: 19.03.2019 23:33    Przez: ~Kibic