WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rozsypują ziemię z remontu torów. Wójt Kramska podjął działania

Dodano: 6.04.2019 11:15
Źródło: LM.pl

„Za chwilę będziemy mieli bombę ekologiczną w Koninie” - mówi jeden z mieszkańców Morzysławia, którzy zwrócili się z listem otwartym do samorządów Konina i Kramska, a także instytucji zajmujących się ochroną środowiska.

Sprawa dotyczy rozsypywania na działkach znajdujących się przy kanale Warta-Gopło ziemi z remontu torów kolejowych.

- Kiedyś tory były smarowane różnymi chemikaliami, żeby nie rosły chwasty. Teraz chyba 100-letnią ziemię rozsypują nam na pola. Jak Jeziorsko wypuści wodę to ten teren zostanie zalany i cały „syf” popłynie i zatruje kanał, jeziora i rzekę – podkreśla pan Adam.

Składowanie i rozsypywanie ziemi mieszkańcy obserwują od około półtora miesiąca. Ich zdaniem, to co się dzieje jest niezgodne z przepisami. „W myśl prawa, wszystko co pochodzi z remontów budów, dróg, nasypów kolejowych, jest odpadem. Często taki odpad może być odpadem niebezpiecznym” - czytamy w liście otwartym mieszkańców. - „Firma wykonująca remont posiada protokół z badań tego odpadu, ale w naszym odczuciu fakt pobrania przez tą firmę próbki i wysłania jej do analizy dyskwalifikuje wiarygodność tego badania”.

Zdaniem mieszkańców, to co się dzieje na działkach położonych w gminie Kramsk (tuż przy granicy z Koninem), to lekceważenie prawa, przyrody i okolicznych mieszkańców.

- Żeby prowadzić taką działalność, potrzebna jest opinia środowiskowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – mówi pan Adam. - Nie ma żurawi, które zawsze przylatywały. Nic już nie ma – dodaje.

Zbulwersowani mieszkańćy zastanawiają się nad złożeniem do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawą zajął się wójt Kramska – Andrzej Nowak. Jak podkreśla włodarz gminy, czeka na dokumentację od wykonawcy robót, która miałaby pokazać, że działanie firmy nie ma szkodliwego oddziaływania na środowisko.

- Do tej pory tych dokumentów nie otrzymałem. Natomiast wiem, że niezależnie od tych działań, na miejscu byli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, którzy zebrali materiał potrzebny do tego, aby ocenić czy te działania szkodzą środowisku – mówi Andrzej Nowak. - Drugą grupę działań stanowią te, które związane są z respektowaniem ustawy o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – dodaje.

Wójt postanowił sprawdzić, czy prowadzona na działce działalność jest zgodna ze studium uwarunkowań przestrzennych i decyzją o warunkach zabudowy. Okazało się, że to co zawarte jest w dokumentach nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

- Nie są to grunty pozwalające na prowadzenie tego typu działalności i nie czekając na ocenę, czy prowadzona działalność oddziałowuje negatywnie na środowisko, podjąłem decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego zmierzającego do przywrócenia tym działkom poprzedniej funkcji – mówi Andrzej Nowak. - Grunt, który tam się znajduje to są łąki i pastwiska, a jedna z tych działek jest działką przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową. Wszystko zmierza ku temu, żeby doprowadzić do stanu rzeczy sprzed tego, który był niekorzystnie działający – dodaje.

Decyzję poprzedza zawiadomienie o wszczęciu postępowania, które zostało już skierowane do zainteresowanych. Rozsypana ziema ma zostać usunięta w najbliższym czasie.

  • Rozsypują ziemię z remontu torów. Wójt Kramska podjął działania

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Firma niwelująca torowisko zapewne ma świadomość, że działa wbrew prawu i z tej przyczyny nie zgłosiła blokady na policję. Działanie dla zysku, bez poszanowania środowiska, to postawa godna potępienia. Mam nadzieje, że dowiemy się, kto stoi za tym ''interesem''
Dodano: 6.04.2019 15:24    Przez: ~Alfred Michalczyk
Klasyczny przykład szwindla ?? Wyniki badania można otrzymać jakie się chce!!!! - w zależności od zainwestowanej kwoty !!! Każdego można przekonać !!! do wszystkiego !!!
Dodano: 6.04.2019 12:39    Przez: ~Kali
Ale od miasta dzieli ten teren polna droga!!
Dodano: 6.04.2019 14:30    Przez: ~Ja
Krew i mocz do badania zamieniają, wycinają zdrowe organy człowieka zamiast chorych, noworodki zamieniają, a próbki ziemi nie da się zamienić ?
Dodano: 6.04.2019 16:13    Przez: ~Laborantka
W najbliższym czasie to znaczy kiedy? Ciagle zwożą te ziemie, a panowie z ekipy sortowni tak są źli na fakt, że ktoś o tym pisze i mówi, że dziś z samego rana jeżdżą po okolicy i szukają winnych. Foty robili ludziom i autom ŻENADA.
Dodano: 6.04.2019 13:01    Przez: ~MY

KOMENTARZE

Platfusy nie dbaja o ludzi. Tylko o swoje biznesy
Dodano: 06.04.2019 11:51    Przez: ~Ue
Tak PO dba tylko i wyłącznie o interesy niemieckie w Polsce, przykładem niech będzie Donald Tusk na usługach Angeli Merkel.
Dodano: 06.04.2019 12:02    Przez: ~Wojtek
Do Wojtek@ Powinieneś chłopaku czym prędzej udać się do najbliższego księdza proboszcza z prośbą do intensywne modły w intencji polepszenia umysłowości gdyż jak widać na załączonym obrazku z rozumkiem u Ciebie jest tak kiepsko że tylko modlitwa daje nadzieję na jego poprawienie.
Dodano: 06.04.2019 12:27    Przez: ~jaś
utylizacja tony takiej ziemi to 190zł :D wożą od 1,5 miesiąca. Chyba nie muszę mówić jakie kwoty tutaj operują.....
Dodano: 06.04.2019 12:40    Przez: ~PO
A na jakiej podstawie wyraża Pan taką - politycznie zafiksowaną opinię ? No chyba, że PKP ,jest firmą opanowaną przez opozycję i że w instytucjach, których obowiązkiem jest troska o stan naszego środowiska też nie decydują ludzie powołani przez PiS. Oczekuje na sprytne powiązanie tej - ze wszech miar bulwersującej sprawy - ''z winą TUSKA''.
Dodano: 06.04.2019 14:51    Przez: ~Alfred Michalczyk
Panie Prezydencie, jak zwykle ogradzamy taśmą? Tylko oszczędnie, żeby taśmy starczyło na zabezpieczenie przed dziećmi szkół i przedszkoli w czasie strajku Broniarza.
Dodano: 06.04.2019 16:27    Przez: ~fan koalicji
Jaś twój dziadek też służył w wermachcie
Dodano: 06.04.2019 16:47    Przez: ~Gig8
Tak jak i D. Tuska ?
Dodano: 06.04.2019 16:50    Przez: ~No nie ?
Skąd pomysł że ,,utylizacja takiej ziemi kosztuje 190 zł,, Kogoś tu poniosło i to o jakieś 90%.
Dodano: 06.04.2019 20:40    Przez: ~Kolejarz
Uwielbiam komentarze ludzi o prawidlowej budowie stopy. Są takie merytoryczne
Dodano: 06.04.2019 20:55    Przez: ~Ortopeda
firma.lm.pl jesteście tubą propagandową, która między innymi za społeczne pieniądze zakłamuje rzeczywistość. Wasza dysPOzycyjność wobec interesariuszy jest bezgraniczna, za pieniądze gotowi jesteście nawet sobie napluć w twarz. Stosując komunistyczne metody cenzurowania naturalnych reakcji Waszych czytelników, kompromitujecie się jako portal informacyjny z publicznym forum. Wszelkie wartości demokratyczne, łącznie z wolnością słowa są Wam obce i jeżeli przeczą kreowanej przez Was rzeczywistości, w imię POlitycznego i ekonomicznego zysku zostają bezczelnie "zdeptane". Publiczny głos zawsze jest najlepszą miarą w demokracji, ale niestety Wy macie inne wytyczne.
Dodano: 06.04.2019 22:05    Przez: ~hiPOkryci POstKOmunistyczni
Przyszły czasy że nikomu już wierzyć nie można. Dla wielu pieniądz jest nadrzędną wartością.
Dodano: 06.04.2019 22:25    Przez: ~jeden
Światem rządzi pieniądz, a najbogatszymi ludżmi na świecie są Żydzi i dlatego oni rządzą światem.
Dodano: 07.04.2019 13:13    Przez: ~Jan
Czy ktoś robił badania składu tej ziemi i ewentualnej trującej zawartości tej mieszanki, bo jeśli zawiera składniki trujące to rozsypywanie jej obok ciągu wodnego byłby skandalem.
Dodano: 06.04.2019 12:05    Przez: ~Wojtek
Klasyczny przykład szwindla ?? Wyniki badania można otrzymać jakie się chce!!!! - w zależności od zainwestowanej kwoty !!! Każdego można przekonać !!! do wszystkiego !!!
Dodano: 06.04.2019 12:39    Przez: ~Kali
Myślicie że po akcji w kopalniach i ,,beczkach z chemią,, ktoś naraził by się na takie ryzyko. Jedyny toksyczny odpad to są wasze ,,odchody,, z podróży koleją bo jak dobrze wiemy, w drodze ,,Walim na tory,,
Dodano: 06.04.2019 20:43    Przez: ~Rozbawiony podróżnik
przede wszystkim wszystko co związane z koleją mi jedzie. o co mi chodzi. ano o to ze dostaniesz mandat za nieszczelne szambo, itd ale kolej może ludzkie fekalia na torowisko z wagonu lać. Gdzie jest sanepid? W torowisku idącym przez centrum miasta ludzkie gno przez dziesięciolecia gnije. Podkłady drewniane nasączone olejem kreozotowum, toksycznym dla ludzi świnstwem. Kolej może.kolej może blokować przejazd kolejowy na kilkanaście minut. kolej może.. dla kolei mam jedną radę.. ogarnijcie się ... jest xxi wiek.
Dodano: 06.04.2019 21:39    Przez: ~fh
W najbliższym czasie to znaczy kiedy? Ciagle zwożą te ziemie, a panowie z ekipy sortowni tak są źli na fakt, że ktoś o tym pisze i mówi, że dziś z samego rana jeżdżą po okolicy i szukają winnych. Foty robili ludziom i autom ŻENADA.
Dodano: 06.04.2019 13:01    Przez: ~MY
Wójt Kramska był na miejscu, a kto z władz Konina i radnych byl na miejscu?
Dodano: 06.04.2019 13:09    Przez: ~K
A to ziemia Konina?kramsk to inna gmina i jej tereny,to tak jak bys spytal czy władze Konina interesują sie problamami samorzadu z Warszawy,pomysl nim napiszesz cos aby tylko napisac i probowac robic zamieszanie
Dodano: 06.04.2019 14:20    Przez: ~Olo
Do Olo. Teren jest Kramska, ale jak kanał wyleje- a wyleje, bo co roku tak jest-to cała woda zmieszana z tym syfem zaleje działki i pola które znajdują się w Koninie i słynie do rzeki.
Dodano: 06.04.2019 14:29    Przez: ~Mieszkanka
Mieszkanka,to jak ktos cos wyleje do wisly u jej poczatku,to władze wszystkich samorzadow na trasie gdzie plynie wisla zjawiaja sie tam gdzie to wpuszczono?super rozumowanie,jak sasiadowi ukradną samochod to tez idziesz na policje bo twoj samochod stal obok,a przeciez grasują złodzieje
Dodano: 06.04.2019 14:54    Przez: ~Rado
Lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli ktoś zauważa problem, to musi być coś na rzeczy. Co na to Greenpeace ?
Dodano: 06.04.2019 16:09    Przez: ~Obywatel
Rado, rozumiem, że jak sąsiad wyleje truciznę pod płotem, ale na swojej posesji, to jesteś spokojny o zdrowie swoje i swoich dzieci?? W końcu to jego działka, przez płot się nie przedostatnie ?!!
Dodano: 06.04.2019 21:17    Przez: ~Mieszkanka
Dobrze,ze nie w miescie tylko tam gdzies poza jego obszarem.
Dodano: 06.04.2019 14:08    Przez: ~czesciowo zadowolony
Ale od miasta dzieli ten teren polna droga!!
Dodano: 06.04.2019 14:30    Przez: ~Ja
Ciekawe kto teraz naprawi przejazd ul graniczną jest tak rozryte od cięzkiego sprzetu ze nie można przejechać pewnie celowo rozryli żeby ludzie nie przejeżdzali
Dodano: 06.04.2019 14:11    Przez: ~Abc konin
Tak, pomysłodawca ma rację że ziemia do badań mogła być z innego źródła
Dodano: 06.04.2019 14:46    Przez: ~Xxx
Krew i mocz do badania zamieniają, wycinają zdrowe organy człowieka zamiast chorych, noworodki zamieniają, a próbki ziemi nie da się zamienić ?
Dodano: 06.04.2019 16:13    Przez: ~Laborantka
Taa, pewnie z Sopockiej plaży przywieźli bo tam przecież czysciutka 😂😂😂
Dodano: 06.04.2019 20:46    Przez: ~Mateusz Żmigrocki
Firma niwelująca torowisko zapewne ma świadomość, że działa wbrew prawu i z tej przyczyny nie zgłosiła blokady na policję. Działanie dla zysku, bez poszanowania środowiska, to postawa godna potępienia. Mam nadzieje, że dowiemy się, kto stoi za tym ''interesem''
Dodano: 06.04.2019 15:24    Przez: ~Alfred Michalczyk
No tu Pan Alfred pisze POprawnie, chciałbym aby Pan zdjął okulary oPOzycji i spojrzał na własne oczy w swoich komentarzach, a prawda leży tuż, tuż. Zapewniam Pana, że rząd PiS-u jest naprawdę pro-polski i pro-społeczny i czyni wszystko dla dobra Polski i Polaków, tylko niech oPOzycja obecnie sprawującemu władzę rządowi nie przeszkadza. Marzy mi się konstruktywna opozycja w Polsce zamiast "totalnej". Pozdrawiam !
Dodano: 06.04.2019 16:22    Przez: ~Symp. PiS
Taka opozycja jak za PRL-u się Panu marzy, czyli SD i PSL ? Konstruktywna, czyli zachwycona niszczeniem Polski ? Kupowaniem głosów ? Zapożyczaniem się na konto kolejnych pokoleń ? Prawda o PiS wychodzi przy aferze z dwoma wieżami . Prezes w poplamionym krawacie wie jak zabezpieczyć zyski dla spółki SREBRNA bez ponoszenia odpowiedzialności i ryzyka. Taką samą mentalność PiS reprezentuje przy strajku nauczycieli. Koszty zrzucane na samorządy, programy nauczania rodem z XIX wieku. Byle jaka szkoła z byle jakimi pedagogami. Horrendum. I Wy mówicie o dobru Polski ?
Dodano: 06.04.2019 18:17    Przez: ~Alfred Michalczyk
No tak, mów do komunisty, że istnieje Bóg, a on cię opluje.
Dodano: 07.04.2019 13:21    Przez: ~Wierzący
Łapówka poszła i w papierach sie zgadza