WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Tradycje wielkanocne w gminie Stare Miasto

Materiał promocyjny

Dodano: 15.04.2019 13:38

Gmina Stare Miasto posiada bogate tradycje związane z kultywowaniem tradycji ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W okresie przygotowującym do nich na terenie gminy odbywają się spotkania różnych grup społecznych, które przekazują wiedzę i uczą tradycji młodsze pokolenia.

Jednym z takich wydarzeń są warsztaty kół gospodyń wiejskich, które rokrocznie zdobią jaja wielkanocne, każdorazowo za pomocą innej techniki. Tematem przewodnim tegorocznych, XXXI już warsztatów były metody zdobienia jaj z wykorzystaniem sitowia. Gospodynie pod okiem wykwalifikowanego instruktora z Muzeum Miasta Turku - Aldony Piwońskiej poznały również nowatorskie metody zdobienia pisanek tzw. Quiling - techniki z rodzaju papieroplastyki wykorzystującej wąskie paski papieru zwinięte w kształt sprężyny. Ta mieszanka nowoczesności i tradycji zaowocowała w postaci wyjątkowo efektownych  kompozycji wielkanocnych, a powstałe na warsztatach pisanki stanowić będą najpiękniejszą ozdobę tegorocznych koszyczków.

Warsztatowe pisanki  można było podziwiać na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się następnego dnia w świetlicy wiejskiej w Barczygłowie. Tam przedstawicielki kół  odebrały z rąk wójta gminy Dariusza Puchały  dyplomy i bony upominkowe, a publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Staromiejskiej okraszonej tańcem mażoretek Sigma. W repertuarze orkiestry rozpoczynającej sezon wiosennym koncertem w Barczygłowie, znalazły się premierowe utwory z repertuaru Stanisława Moniuszki, którego rok aktualnie obchodzimy. Orkiestrze towarzyszyli wokaliści  Jolanta Kowalczyk i Dominik Zimny, a ich wspólna interpretacja utworów operowych oczarowała zgromadzoną publiczność.

Innym wydarzeniem, organizowanym w okresie przedświątecznym jest Zajączek Wielkanocny. Ta impreza środowiskowa odbyła się już po raz jedenasty. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Żychlinie, a miejscem spotkania strażnica OSP w Janowicach.

Tegoroczną imprezę rozpoczął chór szkolny, śpiewając skoczne piosenki ludowe. Szkolne koło teatralne przygotowało inscenizację wiosenną pt. „Maja szuka wiosny”W trakcie uczniowskich występów trzyosobowe zespoły, reprezentujące klasy VI, VII, VIII SP i III gimnazjum, zasiadły w „Loży poetów ludowych”. Natomiast zespoły klasowe I-V wraz z rodzicami wykonały palmy, które później zostały zlicytowane, a pieniądze przekazano na rzecz klas, a najmłodsze dzieci mogły przystąpić do  twórczej zabawy przy kreatywnym stole ludowym. Można było również zobaczyć wodzenie misia, dawną tradycję, która odrodziła się we wsi Janowice. Poza tym pokazano filmik przygotowany przez uczennice klasy III gimnazjum w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wszystkim mieszkańcom i użytkownikom portalu lm.pl przesyłamy z gminy Stare Miasto życzenia zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

slajd 1 z 30
NASTĘPNY SLAJD

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO