Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDlaczego badanie wzroku u dzieci jest tak istotne?

Dlaczego badanie wzroku u dzieci jest tak istotne?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dlaczego badanie wzroku u dzieci jest tak istotne?
Dlaczego badanie wzroku u dzieci jest tak istotne?

Ocena prawidłowego rozwoju narządu wzroku i rozpoznawanie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu jest niezmiernie ważne już od początku życia dziecka. Objawy schorzeń oczu u najmłodszych są często niespecyficzne, dlatego należy w przypadku jakichkolwiek podejrzeń zgłosić się na badanie do specjalisty. Odpowiednio wczesna diagnoza i wdrożenie leczenia jest niezmiernie istotne, gdyż organ ten najintensywniej rozwija się w pierwszych latach życia. W tym okresie na późniejsze wady w jego funkcjonowaniu mogą wpływać nawet pozornie łagodne choroby czy infekcje. Ponadto zmiany w pewnych strukturach oka mogą odzwierciedlać inne dolegliwości somatyczne czy wady wrodzone.

Wpływ wad wzroku na rozwój dziecka

Niedowidzenie lub inne choroby oczu mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego najmłodszych. Liczne badania prowadzone w zakresie okulistyki dziecięcej wskazują, że specyfika postępów fizycznych dziecka chorego przejawia się w:

  • nieprawidłowościach w rozwoju układu ruchu, lokomocji i manipulacji,
  • formowaniu patologicznych nawyków ruchowych (blindyzmy),
  • większej asymetrii funkcjonalnej (lateralizacji) rąk.

Rozwój społeczny u takich dzieci również nie przebiega w sposób prawidłowy. Znaczne upośledzenie wzroku są przyczyną wykluczenia z wzajemnych kontaktów i z wielu zabaw rówieśniczych, które służą zdobywaniu określonych umiejętności i wiedzy. Te z kolei mają istotne znaczenie w dalszej nauce szkolnej i w przyszłości w pracy zawodowej.

Kto powinien diagnozować symptomy mogące wskazywać na upośledzenie wzroku dziecka?

Aby niezwłocznie podjąć działanie mające na celu poprawę lub korekcję stanu narządu wzroku, istotne jest szybkie zidentyfikowanie problemu. Z tego względu rodzice powinni uważnie obserwować dziecko i nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów. To zadanie należy oczywiście również do opiekunek w przedszkolach i nauczycieli, którzy powinni informować nas o wszelkich dostrzeżonych anomaliach. Niezbędne są także okresowe wizyty lekarskie - opinia specjalisty okulisty i profesjonalne przeprowadzone badanie są kluczowe w diagnozie dziecięcych wad wzroku, zwłaszcza w rodzinach, w których występują wady narządu wzroku.

Jakie objawy mogą świadczyć o wrodzonych chorobach oczu u dziecka?

Uważne obserwacja noworodków jest tutaj niezwykle istotną kwestią - im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym szybciej można wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku starszych dzieci. Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy, że pozornie niewielka anomalia może świadczyć o poważnym schorzeniu. Skurcz powiek, mrużenie oczu, powiększenie lub zmiana kształtu gałki ocznej, światłowstręt, łzawienie oczu czy zez - to kilka z najczęściej występujących symptomów, które mogą, ale nie muszą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Należy pamiętać, że poza poważnymi schorzeniami, o wiele częściej mamy do czynienia wadami wzroku czyli z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Te można w prosty sposób skorygować prawidłowo dobranymi okularami. Im szybciej zastosujemy odpowiednie szkła, tym łatwiejsze będzie prawidłowe funkcjonowanie dziecka.

Profilaktyka to podstawa

Podobnie jak w przypadku każdej choroby czy wady, wczesna diagnoza jest kluczowym elementem efektywnego leczenia. Wszelkie działania profilaktyczne, takie jak regularne kontrole okulistyczne i szczegółowe badania wzroku, mogą znacząco wspomóc proces korygowania wad wzroku. Okulistyka dziecięca jest obecnie silnie rozwijającym się nurtem, co pozwala na bardziej precyzyjne badania przeprowadzane u najmłodszych pacjentów. Jedną takich specjalistek jest doktor Jadwiga Bernardczyk-Meller, która zajmuje się nie tylko okulistyką dziecięcą, ale prowadzi też Pracownię Elektrofizjologii Narządu Wzroku "ERETINA" zlokalizowaną w Poznaniu.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, wzrok, dzieci
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole