Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości„Fromm Konin with love”. Wystawa o przedsiębiorcy i wynalazcy

„Fromm Konin with love”. Wystawa o przedsiębiorcy i wynalazcy

Dodano:
„Fromm Konin with love”. Wystawa o przedsiębiorcy i wynalazcy

Muzeum Okręgowego w Koninie i Fundacji im. Juliusa Fromma zapraszają na otwarcie wystawy pod tytułem „Fromm Konin with love”, prezentującej sylwetkę i dokonania pochodzącego z Konina Juliusa Fromma, przedsiębiorcy i wynalazcy.

Wernisaż odbędzie się 10 maja 2019 roku o godz. 18:00 w Muzeum Okręgowym w Koninie.

Julius (Israel) Fromm (From) (ur. 4 marca 1883 w Koninie, zm. 12 maja 1945 w Londynie. Wynalazca technologii produkcji bezszwowych prezerwatyw z ciekłej gumy (lateksu). Julius Fromm urodził się w ubogiej żydowskiej rodzinie Sary i Barucha Frommów. Był najstarszym synem z ośmiorga rodzeństwa. Z powodów ekonomicznych cała rodzina w 1893 roku wyemigrowała z Konina do Berlina, gdzie utrzymywali się z ręcznej produkcji papierosów. W 1906 roku, po śmierci ojca i brata, Julius Fromm był zmuszony zająć się utrzymaniem całej rodziny. Ożenił się w tym samym roku, a w 1912 roku, po skończeniu wieczorowych kursów chemii, otworzył zakład Fromm Act Gummiwerke Company Ltd. – produkcja i sprzedaż perfum i wyrobów gumowych dla firm.

W 1916 wykorzystując zmiany w seksualności Europy i bardzo liberalne podejście do tych spraw w Niemczech, wynalazł i opatentował sposób produkcji nowoczesnej bezszwowej lateksowej prezerwatywy. Dotychczasowe prezerwatywy wykonywane były z jelit zwierzęcych, pęcherzy ryb i grubych gum. Lateks do ich produkcji pierwszy zastosował pod koniec XIX wieku Charles Goodyear, były to jednak produkty wykonane z grubej gumy i ze szwami, dlatego patent Fromma został szybko doceniony i w krótkim czasie został on największym dostawcą prezerwatyw dla armii niemieckiej. Mimo klęski Niemiec w 1918 roku awans Fromma do wiodących producentów prezerwatyw nie został zatrzymany.

Pierwszą fabrykę otworzył w 1922 roku. Ruszyła wtedy masowa produkcja prezerwatyw Fromm Acts. Nazwa ta stała się w krótkim czasie synonimem prezerwatywy. Naraził się tym przy okazji katolickim biskupom w Niemczech, protestującym przeciwko wszystkim środkom zapobiegającym ciąży. Po wiekach prowizorycznej antykoncepcji prezerwatywy Fromm Acts sprzedawały się – mimo zakazu reklamy – bardzo dobrze. Dopiero w latach 30. XX w. mógł reklamować swój wyrób hasłem Die Konkurrenz platzt – Konkurencja pęka. Zapotrzebowanie na tanie środki planowania rodziny było wtedy spore. Dzięki jego wynalazkowi miliony Niemców poznały sposób na ochronę przed chorobami wenerycznymi, a także na regulację urodzeń. Fromm poszerzył asortyment produkując prezerwatywy w różnych kolorach. Sprzedaż zwiększył też za pomocą opatentowanych przez siebie automatów umożliwiających dyskretne zakupy. W 1926 roku firma Fromma posiadała przedstawicielstwa na całym świecie. W 1931 roku Fromm sprzedawał około 50 mln prezerwatyw rocznie.

Julius Fromm wybudował trzy fabryki prezerwatyw. Dwie w Berlinie, a jedną w Gdańsku. Do dziś zachowały się zdjęcia budynków i ich wnętrz. Minimalizm i geometryczność, otwarte przestrzenie, przeszklone biura - wszystko to wybiegało w architektoniczną przyszłość i było jednym z pierwszych przykładów nurtu architektonicznego zwanego Bauhausem.

Gdy do władzy w Niemczech doszli naziści, Fromm początkowo ignorował zagrożenie, ufny, że w ochronie dobrze prosperującego interesu pomogą mu dwaj niemieccy dyrektorzy jego przedsiębiorstwa: Berthold Viert i Karl Lewis, którzy byli członkami NSDAP. Mimo tego w 1934 roku w obawie przed nazistami uciekł do Francji jego najstarszy syn Maks. W 1938 roku hitlerowcy zmusili Fromma do sprzedaży jego przedsiębiorstwa za mocno zaniżoną kwotę matce chrzestnej Hermanna Göringa, Elizabeth von Epenstein, w ramach tzw. aryzacji.

Julius Fromm wraz z częścią rodziny uciekł do Anglii. W Niemczech został jego brat i dwie siostry, którzy zginęli w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Wybuch wojny spowodował, że skupił się na ratowaniu rodziny rozproszonej po Europie, wykorzystując w tym celu zgromadzony kapitał. Zmarł na atak serca w Londynie 12 maja 1945 roku.

Rodzina Fromma nigdy swojego majątku nie odzyskała. Sądy w Niemczech odrzuciły pozwy, powołując się na akt sprzedania firmy rodzinie Göringa, a nie zabranie jej przez nazistów. Syn Juliusa Fromma, Herbert, odkupił od kuzyna Göringa prawa do marki Fromm Acts. Licencję tę do dzisiaj wykorzystuje do produkcji prezerwatyw Billy Boy[2] przedsiębiorstwo Mapa GmbH w Zeven w Niemczech.

Julius Fromm kojarzony jest przede wszystkim z opracowaniem metody produkowania bezszwowych prezerwatyw latekstowych. Na tym jednak jego nowatorska twórczość się nie skończyła. Na nazwisko Fromma zarejestrowanych jest kilkadziesiąt patentów, często opisujących przedmioty powszechnego użytku. Jednym z nich jest pierwowzór znanych nam wszystkim automatów na słodycze i napoje. Fromm stworzył je na potrzeby dyskretnego pozyskiwania prezerwatyw (bez konieczności rozmawiania z farmaceutą), natomiast sam mechanizm okazał się mieć znacznie szersze zastosowanie. Julius Fromm opatentował także kamizelkę ratunkową.

„Fromm Konin with love”. Wystawa o przedsiębiorcy i wynalazcy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole