WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kowalewek. Równo 170 lat temu urodziła się Zofia Urbanowska

Dodano: 15.05.2019 13:14
Źródło: LM.pl

Z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku, miejscu narodzin pisarki, odbyła się specjalna uroczystość.

Dworek w Kowalewku to w historii Zofii Urbanowskiej miejsce szczególne. To tam właśnie 15 maja 1849 roku urodziła się późniejsza autorka m.in. ,,Księżniczki" i ,,Gucia zaczarowanego". Równo w 170. rocznicę urodzin Zofii Urbanowskiej w kowalewskim Domu Kultury zorganizowana została specjalna uroczystość z tej okazji.

Na samym początku zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę Domu Kultury. Następnie zgromadzonych powitał wójt gminy Rzgów Grzegorz Matuszak. - Spotkaliśmy się w miejscu szczególnym, w miejscu, w którym 170 lat temu urodziła się znakomita autorka Zofia Urbanowska. Jesteśmy zaszczyceni tym, że to właśnie w gminie Rzgów, miejscowości Kowalewek tak wybitna osobistość przyszła na świat. Od wielu lat staramy się propagować Zofię Urbanowską i jej twórczość. 

Następnie o bohaterce uroczystości kilka słów powiedziała dr Barbara Kosmowska - pisarka oraz autorka pracy doktorskiej pt. ,,Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej". Podczas uroczystości nagrodzeni zostali również uczestnicy konkursów literackich na recenzję oraz opowiadanie inspirowane twórczością Zofii Urbanowskiej, a także konkursu na spot reklamowy popularyzujący wiedzę o Zofii Urbanowskiej i jej twórczości.

W podziękowaniu za zaproszenie do Kowalewka Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie otrzymała oryginał powieści Zofii Urbanowskiej z 1908 r. ,,Gucio zaczarowany", podarowany przez starostwo powiatowe. Od przedstawicieli Konina oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie gmina Rzgów otrzymała natomiast powieść konińskiej pisarki Janiny Wenedy pt. ,,Zofia Kamila. Vie romance".

Uroczystość zakończona została pokazem filmu animowanego stworzonego przez fundację Pogranicze przy współpracy z Ośrodkiem ,,Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach opowiadającego o przygodach tytułowego Gucia z powieści ,,Gucio zaczarowany".slajd 1 z 40
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Już organizują święto szkoły A za co za pieniądze rodziców żenada trzeba strajkować nie robić
Dodano: 15.05.2019 15:31    Przez: ~Uczeń
A kim była jakaś Zofia Urbanowska, że ciągle o niej piszecie, bo ja jej nie znałem ?
Dodano: 15.05.2019 16:36    Przez: ~Zresztą i po co ?
w net se wejdź a nie na forum głupie pytania walisz
Dodano: 16.05.2019 11:13    Przez: ~go
drodzy redaktorzy, dzwoncie do gdos, jaka tam decyzja odnosnie oscislowa, podobno ma byc ogloszona juz 17maja, pewnie kolejne przeeuniecie ze wzgledu na skomplikowany charakter sprawy😀😀😀
Dodano: 15.05.2019 20:45    Przez: ~abc
Do abc. Co Tobie do Oscislowa? Poczytaj sobie utwory Pani Urbanowskiej. To Cię uspokoi i uzbroi w cierpliwość.
Dodano: 15.05.2019 21:49    Przez: ~Wara od Oscislowa
ŻART ,MODLITWA , KOŚCIÓŁ , SEX ,DZIECI ,GRÓB . ....
Dodano: 16.05.2019 00:06    Przez: ~L
Mateusz Morawiecki kupował działki od osób prywatnych i parafii.
Dodano: 16.05.2019 06:50    Przez: ~Pn
A ty Pn mieszkasz w mieszkaniu komunalnym czy socjalnym ?
Dodano: 16.05.2019 12:16    Przez: ~Chorzeń
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO