WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kowalewek. Równo 170 lat temu urodziła się Zofia Urbanowska

Dodano: 15.05.2019 13:14
Źródło: LM.pl

Z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku, miejscu narodzin pisarki, odbyła się specjalna uroczystość.

Dworek w Kowalewku to w historii Zofii Urbanowskiej miejsce szczególne. To tam właśnie 15 maja 1849 roku urodziła się późniejsza autorka m.in. ,,Księżniczki" i ,,Gucia zaczarowanego". Równo w 170. rocznicę urodzin Zofii Urbanowskiej w kowalewskim Domu Kultury zorganizowana została specjalna uroczystość z tej okazji.

Na samym początku zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę Domu Kultury. Następnie zgromadzonych powitał wójt gminy Rzgów Grzegorz Matuszak. - Spotkaliśmy się w miejscu szczególnym, w miejscu, w którym 170 lat temu urodziła się znakomita autorka Zofia Urbanowska. Jesteśmy zaszczyceni tym, że to właśnie w gminie Rzgów, miejscowości Kowalewek tak wybitna osobistość przyszła na świat. Od wielu lat staramy się propagować Zofię Urbanowską i jej twórczość. 

Następnie o bohaterce uroczystości kilka słów powiedziała dr Barbara Kosmowska - pisarka oraz autorka pracy doktorskiej pt. ,,Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej". Podczas uroczystości nagrodzeni zostali również uczestnicy konkursów literackich na recenzję oraz opowiadanie inspirowane twórczością Zofii Urbanowskiej, a także konkursu na spot reklamowy popularyzujący wiedzę o Zofii Urbanowskiej i jej twórczości.

W podziękowaniu za zaproszenie do Kowalewka Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie otrzymała oryginał powieści Zofii Urbanowskiej z 1908 r. ,,Gucio zaczarowany", podarowany przez starostwo powiatowe. Od przedstawicieli Konina oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie gmina Rzgów otrzymała natomiast powieść konińskiej pisarki Janiny Wenedy pt. ,,Zofia Kamila. Vie romance".

Uroczystość zakończona została pokazem filmu animowanego stworzonego przez fundację Pogranicze przy współpracy z Ośrodkiem ,,Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach opowiadającego o przygodach tytułowego Gucia z powieści ,,Gucio zaczarowany".slajd 1 z 40
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Już organizują święto szkoły A za co za pieniądze rodziców żenada trzeba strajkować nie robić
Dodano: 15.05.2019 15:31    Przez: ~Uczeń
A kim była jakaś Zofia Urbanowska, że ciągle o niej piszecie, bo ja jej nie znałem ?
Dodano: 15.05.2019 16:36    Przez: ~Zresztą i po co ?
w net se wejdź a nie na forum głupie pytania walisz
Dodano: 16.05.2019 11:13    Przez: ~go
drodzy redaktorzy, dzwoncie do gdos, jaka tam decyzja odnosnie oscislowa, podobno ma byc ogloszona juz 17maja, pewnie kolejne przeeuniecie ze wzgledu na skomplikowany charakter sprawy😀😀😀
Dodano: 15.05.2019 20:45    Przez: ~abc
Do abc. Co Tobie do Oscislowa? Poczytaj sobie utwory Pani Urbanowskiej. To Cię uspokoi i uzbroi w cierpliwość.
Dodano: 15.05.2019 21:49    Przez: ~Wara od Oscislowa
ŻART ,MODLITWA , KOŚCIÓŁ , SEX ,DZIECI ,GRÓB . ....
Dodano: 16.05.2019 00:06    Przez: ~L
Mateusz Morawiecki kupował działki od osób prywatnych i parafii.
Dodano: 16.05.2019 06:50    Przez: ~Pn
A ty Pn mieszkasz w mieszkaniu komunalnym czy socjalnym ?
Dodano: 16.05.2019 12:16    Przez: ~Chorzeń
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO