WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

"Na służbie u Kopciuszka". Biografia i twórczość Zofii Urbanowskiej

Dodano: 16.05.2019 11:30

W dnu imienin i 170 rocznicy urodzin odbyła się promocja książki Barbary Kosmowskiej „Na służbie u Kopciuszka. Biografia i twórczość Zofii Urbanowskiej”. Wstęp do książki napisała Joanna Papuzińska.

Trudno by było znaleźć lepszą datę i okoliczności na wydanie książki o pochodzącej z Konina, pisarce. W mieście ogłoszono Rok Zofii Urbanowskiej. Natężenie imprez,przypominających pisarkę, przypadło na maj. Po salonie poezji, w którym czytano „Gucia Zaczarowanego”, w dworku Zofii Urbanowskiej (obecnie USC) odbyła się promocja książki o pisarce, wydanej przez Setidavę (wydawnictwo działające przy MBP) i Literaturę.

- Wszystkie wydarzenia, które wiążą się z tym rokiem, są bardzo cenne – powiedział Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina na spotkaniu z autorką biografii. - Jak nie wspominać pisarki, nie mając książki o pisarce. To jest wyjątkowy moment. Przez cały rok będą wydarzenia związane z życiem i twórczością Z. Urbanowskiej aby wniknęły do świadomości mieszkańców i nie tylko.

Promocji książki - 15 maja, towarzyszyła ciekawa i oryginalna wystawa „Gucio Zaczarowany” w pracach uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, wystawa malarstwa Kazimierza Białkowskiego, wspomnienia ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.

Autorka biografii Zofii Urbanowskiej przypomniała, że zainteresowanie pozytywistyczną pisarką zaczęło się od doktoratu na jej temat. - W poznawaniu Zofii Urbanowskiej towarzyszyła mi profesor Joanna Papuzińska – powiedziała Barbara Kosmowska. - Nasza współpraca zaowocowała książką, którą przywozimy do Konina.

- My jesteśmy koleżankami Urbanowskiej – dodała Joanna Papuzińska. - Mamy nadzieję, że gdzieś tam w chmurce, pani Zofia przeczyta książkę i nas bardziej zauważy. Bardzo się cieszę, że ta książka tak ładnie wygląda. Zdarza mi się, że trafiam coraz częściej na książkę w koncepcji podobnej do „Gucia', czyli ten model literacki trwa.

- Staraliśmy się dać książkę czytelnikowi ogólnopolskiemu – dodał Henryk Janasek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. - W formule zrozumiałej, napisanej przez najwybitniejsze osoby, które mogły ten temat zgłębić. Dziękuję, że pani Barbara, podjęła wątek, zasygnalizowany przez miasto, czyli Koniński Rok Zofii Urbanowskiej i mamy dzieło, które niczego nie kończy, ale rozpoczyna debatę nad Zofią Urbanowską. Wypływa to z głębokich treść pozytywistycznych, które Urbanowska w swojej twórczości zawarła.

- Zawsze się będę czuła, kiedy padnie nazwisko Urbanowskiej, jak na służbie u Kopciuszka, ponieważ ona sama na tej służbie była – nawiązała do tytułu biografii Barbara Kosmowska.

 

 

 

slajd 1 z 26
NASTĘPNY SLAJD

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dlaczego tak mało na LM-ie o Zofii Urbanowskiej ?
Dodano: 16.05.2019 11:42    Przez: ~Czytelnik
ja wiem że co najmniej napisano 4 prace na stopień magistra z tematu życia i twórczości Zosi Urbanowskiej jak takiego materiału nie wykorzystać ,o jednym wiem pisano w Łowiczu. Jest jakiś materiał a Muzeum w Gosławicach Ogłosić wszem i wobec o zbiórce wszystkich dostępnych materiałach i zrobić wspólne opracowanie pod czyjąś redakcja wydać i rozprowadzić pod każdą strzechę w Koninie i okolicach jak to mówi Wasz prezydent Korytkowski (Warte Zachodu) .
Dodano: 16.05.2019 13:09    Przez: ~xxx
Od Z.Urbanowskiej o wiele lepszy był Józef Gałuszka, i mam czytać o Urbanowskiej tylko dlatego, że jest z Konina?
Dodano: 16.05.2019 17:31    Przez: ~knur
Czy to nie Zofia Urbanowska pisała, o jakże aktualnym dzisiaj problemie, o Polce, co Niemca poślubić nie chciała? Tytuł też wiele znaczący, "Cudzoziemiec". Czasy mijają , a problemy pozostają. Dlaczego i kto musiał krytykować Urbanowską i jej dzieło? Choćby z tego powodu, Prezydent Korytkowski jest zobowiązany propagować jej twórczość.
Dodano: 16.05.2019 20:00    Przez: ~de javu
Niech już te wszystkie imprezy z Urbanowską w się skończą i przestaną zapychać lm. Kto w ogóle czyta utwory tej "wielkiej pisarki"?
Dodano: 16.05.2019 17:11    Przez: ~Podcast
Siedem razy w tygodniu na tym portalu jest o jakiejś Zofii Urbanowskiej, cz y miasto Konin nie ma żadnych problemów, które by było warto poruszać ?
Dodano: 16.05.2019 18:05    Przez: ~Mieszkaniec
Zofię Nałkowską przebija o głowę pisarka Deotyma (jest taka ulica w Koninie). Wie ktoś coś o niej, gdzie się urodziła, co napisała ? Czy w ogóle coś napisała ? Skąd taka nazwa ulicy w Koninie ?
Dodano: 16.05.2019 22:05    Przez: ~Wscibski księgo-wy
Deotyma to ps literacki jej nazwisko to Jadwiga Łuszczewska ur. 01.08.1834 w Warszawie zmarła w 1908r.
Dodano: 16.05.2019 23:55    Przez: ~Czytelnik
Ten gruby na zdjęciu z lewej jest dobry, a ile on waży ?
Dodano: 17.05.2019 13:43    Przez: ~SLD
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO