WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rusza majowe święto jazzu w Koninie

Materiał promocyjny

Dodano: 22.05.2019 12:04

Jazz Festival w Koninie od ponad ćwierć wieku cieszy się dużym zainteresowaniem, a w tym roku przekonujemy się, że nawet ogromnym. Jazzonalia 2019 dołączyły do elitarnego grona największych imprez jazzowych w naszym kraju, bo dzięki organizacji koncertów gwiazd w auli PWSZ widownia liczyć będzie każdego dnia ponad 800 osób. Takim niezwykłym magnesem okazały się  nazwiska Leszka Możdżera, Anny Marii Jopek i Piotra Orzechowskiego oraz Jana Emila Młynarskiego i Marcina Maseckiego. Podczas majowego święta jazzu w Koninie nie brakuje zatem pianistyki i wokalistyki na najwyższym poziomie, a także brzmienia big bandu. Festiwal startuje 22 maja i potrwa pięć dni.

Kreatorzy jazzowego festiwalu w Koninie od lat z wielkim powodzeniem jednoczą w jego programie klasykę z nowoczesnością i eksperymentem oraz doświadczenie gwiazd polskiej sceny jazzowej z młodzieńczym entuzjazmem muzykującej młodzieży. W dwudziestej szóstej edycji imprezy nie brakuje zatem głośnych nazwisk, gorących projektów muzycznych i utworów pochodzących z  najnowszych wydawnictw płytowych, a także ciekawych przedsięwzięć koncertowych konfrontujących lokalne środowisko muzyczne z dorobkiem wybitnych osobowości polskiego jazzu.

Szczególnie mocna i intersująca w tym roku wydaje się być reprezentacja polskiej pianistyki jazzowej – począwszy od wirtuoza klawiatury – Leszka Możdżera, przez twórczego interpretatora jazzowej tradycji – Marcina Maseckiego i samozwańczego „chuligana” fortepianu – Piotra Orzechowskiego, po niezwykle czułego „akompaniatora”, Krzysztofa Herdzina, w zespole towarzyszącym jednej z najbardziej znanych wokalistek jazzowych – Annie Marii Jopek. Listę wyjątkowych gości dopełniają: jeden z najlepszych polskich puzonistów jazzowych – Grzegorz Nagórski oraz utalentowany wokalista i perkusista – Jan Emil Młynarski, syn znakomitego, zmarłego dwa lata temu, twórcy piosenek.

Tylko Leszek Możdżer i Piotr Orzechowski prezentują się w solowych projektach. Pozostali liderzy przywożą ze sobą znakomitych muzycznych partnerów, takich jak wspomniany Krzysztof Herdzin, ale też intrygujący perkusjonista Jerzy Rogiewicz, jeden z najlepszych saksofonistów tenorowych Jarosław Bothur czy wysoce ceniony kontrabasita Sławomir Kurkiewicz. Dwukrotnie podczas festiwalu na scenie zagoszczą liczniejsze formacje – jazz band Młynarski-Masecki oraz big band konińskiej szkoły muzycznej. Nie brakuje również stałych przedsięwzięć edukacyjnych, takich jak warsztaty, jazzowa bitwa szkół czy Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej.

Ze względu na trwający w Domu Kultury „Oskard” remont festiwal odbywa się w gościnnych wnętrzach Państwowej Szkoły Muzycznej i auli  im. Jana A.P. Kaczmarka CWD PWSZ w Koninie przy ul. Popiełuszki 4.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard.

  • Rusza majowe święto jazzu w Koninie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:jazzonalia,   ckis
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO