WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Do kwiatów i czekoladek warto dołączyć miłość i zainteresowanie

Dodano: 26.05.2019 08:51

Tradycyjnie jak co roku, lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, życzą wszystkim Mamom długich lat w szczęściu i zdrowiu.

26 maja jest doskonałą okazją, żeby wyrazić to, jak ważne miejsce zajmuje w naszym życiu. – Co roku tego dnia przypominamy o potrzebach i prawach Mam, szczególnie tych do zdrowia! Fakt bycia kobietą, a później dodatkowo podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza badań w ogromnym stopniu decydują o długości i jakości życia każdej kobiety – mówi Bożena Janicka, szefowa PPOZ. 

Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet nie jest skomplikowany. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych liczb. Lekarze PPOZ przypominają: raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego). Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia - co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ). W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie).

Lekarze PPOZ przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet. - Do kwiatów i czekoladek, warto dołączyć jeszcze jeden prezent dla Mam. Umówioną wizytę do lekarza rodzinnego. Miłość i zainteresowanie dzieci, to oprócz profilaktyki, najlepsza recepta na długie i szczęśliwe życie każdej Matki – przypominają lekarze PPOZ.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Dzień Matki,   lekarze rodzinni,   PPOZ,   życzenia,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dobrze, że usuwacie możliwość komentowania, bo nie trzeba będzie czytać hejtów i pseudopolitycznych wypocin!
Dodano: 26.05.2019 12:18    Przez: ~Lm
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO