WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Młodzieżowa debata o wykluczeniach przy okrągłym stole

Dodano: 4.06.2019 16:59

Młodzieżowy okrągły stół obradował dzisiaj w II LO w Koninie.

Szesnastu młodych przedstawicieli wszystkich szkół średnich w mieście, zasiadło przy okrągłym stole być zastanowić się „Co młodzi koninianie mogą zrobić dla wykluczonych?”. To wkład w obchody 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Młodzi nie pamiętają tamtych czasów i choć okrągły stół, przy którym toczyła się debata, znają raczej z lekcji historii, postanowili odświeżyć ideę przy okazji tej czerwcowej rocznicy i porozmawiać na tematy, które ich dotyczą. Okrągły stół z tektury powstał na specjalne zamówienie i został podarowany  przez firmę Smurfit Kappa, spod Konina. - Ten symbol okrągłego stołu, gdzie wszyscy są równi, jest bardzo ważny – powiedział prowadzący, poprzedzające debatę, warsztaty dr Marcin Łukaszewski z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Młodzi zastanawiali się nad powodami wykluczenia. Szukali rozwiązań. Z wielu przytoczonych przykładów wybrali kilka do omówienia: wykluczenie niepełnosprawnych, osób starszych, wykluczenie ze względu na narodowość i orientację.

- Jedno słowo łączy dzisiejszą debatę o wykluczeniu i dzień 4 czerwca częściowo wolnych wyborów, które zmieniły nasz kraj. Tym słowem jest strach - powiedział Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, który przysłuchiwał się debacie. - Dlaczego wykluczamy? Wykluczamy z tego powodu, że się boimy osób niepełnosprawnych, innej narodowości, orientacji, czy osób starszych. Dzisiaj warto pomyśleć o tych wszystkich, którzy się wtedy nie bali przełamać tej żelaznej kurtyny. Nie bójmy się dzisiaj przełamywać tych granic, które są w nas.

- Grupa bardzo intensywnie pracowała do ostatnich minut, co świadczy o tym, jak temat wykluczenia jest bardzo ważny – podsumował Małgorzata Koziarska-Sip, dyrektor II LO w Koninie. - Dla wszystkich była to pewna lekcja, że każdy powinien zacząć od siebie. Bądźmy wrażliwi, patrzmy na to, co dzieje się dookoła. Tolerancja iwolność to słowa, które były z nami przez te 30 minionych lata, są i zwyczajnie z nami pozostaną.

slajd 1 z 19
NASTĘPNY SLAJD

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Te brednie jak pokazówki za komuny ciemnota i wiocha kipi
Dodano: 4.06.2019 18:17    Przez: ~Art

KOMENTARZE

i tak 3 LO jest lepsze
Dodano: 04.06.2019 17:23    Przez: ~absolwent
Wszystko jest bardzo wymowne "nawet papierowy okrągły stół z niemieckiej firmy" Miłego samo poczucia dla organizatorów. Bardzo proszę nie manipulować młodzieżą -stary opozycjonista.
Dodano: 05.06.2019 10:16    Przez: ~xxx
Kto to pisze, kto to pisze? Błędów masa! Nawet tytuł debaty nie taki!!!"Co młodzi koninianie mogą zrobić dla wykluczonych?"- poprawna nazwa debaty
Dodano: 04.06.2019 19:35    Przez: ~ręce opadły
W ogóle, jak tytuł debaty napisany! Śmiech na sali :):):) Cytat z Lm:
Dodano: 04.06.2019 21:39    Przez: ~lo
Ooooo poprawiono tytuł. Cóż za postęp :)
Dodano: 05.06.2019 08:25    Przez: ~fic
Szkoda słów, przestancie komuchowe szkoły w kręcąc młodzież w wasze problemy
Dodano: 04.06.2019 19:45    Przez: ~Dosc
podoba sie hiny 30 lat temu,,tam jest .....
Dodano: 04.06.2019 20:45    Przez: ~xmar
Cytat z Lm: „Co mogą zrobić młodzi koninianie mogą zrobić dla wykluczonych?”No żenada...
Dodano: 04.06.2019 21:40    Przez: ~sis
Wy naiwni..... to właśnie ogromna większość Polaków została wykluczona przez tych cwaniaków z okrągłego stołu, politycznie i ekonomicznie..Podzielili się władzą i majątkiem, i oczywiście mediami!!!! Młodzi, gdybym był na waszym miejscu ten stół byłby w ramach hepeningu połamany na kawałki.... byście chociaż symbolicznie rozwalili ten układ który oszukał waszych ojców i dziadków!!!!!
Dodano: 04.06.2019 21:41    Przez: ~Obserwator nadwarciański
Wykluczamy wg. Nowaka osoby starsze bo się boimy. Sam to wymyślił? Wykluczamy ich bo jesteśmy leniwi a nimi trzeba się opiekować. Na codzień PO lgnie ślepo do Europy do całej klutury zachodu a dziś się troszczą o wykluczonych. Na codzień z mediami promujecie młodość, praktycznie bezdzietność pod byle pozorem a zaraz eutanazje a to nagle obawy o starszych i strach przed nimi. Tego się nie spodziewałem.
Dodano: 04.06.2019 22:37    Przez: ~Lo
Boisz się podpisać, a nazwisko prezydenta wpisujesz. Słabe, baaaardzo słabe. A fe!
Dodano: 04.06.2019 23:27    Przez: ~Siostra Alojza
Zachwyt nad debatą młodych ludzi i.... usuwanie komentarzy tych, którzy na forum próbują wyrazić własne poglądy. Demokracja tak, ale ...tylko kontrolowana. Szkoda. Czy nie jest Wam zwyczajnie wstyd?
Dodano: 05.06.2019 12:59    Przez: ~Jola
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO