LM.plWiadomościKamczyk dała mistrzostwo Górnikowi. Medyk na drugim miejscu

Kamczyk dała mistrzostwo Górnikowi. Medyk na drugim miejscu

Dwa gole Eweliny Kamczyk dały Górnikowi Łęczna zwycięstwo nad Medykiem Konin, a w konsekwencji - mistrzostwo Polski. Koninianki sezon zakończyły na drugim miejscu i wywalczyły dziewiąte wicemistrzostwo w historii.

Spotkanie finałowe rozgrywane było w Łęcznej przy kilkusetosobowej widowni. Na trybunie, po raz pierwszy podczas swojej kadencji na meczu kończącym sezon Ekstraligi, zasiadł również prezes PZPN Zbigniew Boniek. Stawka meczu była ogromna - zwycięzca spotkania zostawał mistrzem Polski, remis promował Medyka Konin.

Mecz rozpoczął się od groźnego dośrodkowania Natalii Chudzik, po którym piłka niemal trafiła do siatki Górnika. Później coraz większą przewagę zdobywały sobie broniące tytułu łęcznianki. Najpierw z rzutu wolnego dobrze przymierzyła Patrycja Balcerzak, ale na dwa razy obronić zdołała Stephanie Busch. W 25. minucie bramkarka Medyka zatrzymała strzał Eweliny Kamczyk. Górnik kilkukrotnie jeszcze podchodził pod bramkę koninianek i za każdym razem obrona lidera Ekstraligi robiła się coraz bardziej nerwowa.

W końcu w 39. minucie Górnik rozegrał bramkową akcję. Akcję zaczęła Gabriela Grzywińska, następnie piłkę zagrała Sylwia Matysik, a akcję po lewej stronie pola karnego zamknęła Ewelina Kamczyk. Górnik do przerwy prowadził 1:0.

Po zmianie stron niewiele się zmieniło i to wciąż łęcznianki przeważały na boisku. W 60. minucie z dystansu huknęła Gabriela Grzywińska, ale piłka minimalnie minęła róg konińskiej bramki. Już minutę później Medyk doznał poważnego osłabienia. Drugą żółtą kartkę obejrzała Julia Maskiewicz. Środkowa obrończyni Medyka musiała opuścić boisko, a zespół trenera Romana Jaszczaka od tego momentu grał w dziesiątkę. Do linii obrony cofnięta została Gabija Gedgaudaite.

A Górnik dalej naciskał i tak naprawdę to on, choć już prowadził i miał korzystny wynik, był bliższy strzelenia kolejnego gola. Najpierw w 65. minucie w idealnej sytuacji fatalnie spudłowała Gabriela Grzywińska, a sześć minut później kolejnej okazji nie wykorzystała Weronika Zawistowska, pudłując po podaniu z prawej strony. W końcu w 77. minucie Górnik podwyższył na 2:0. Po dalekim zagraniu z głębi pola pilkę w polu karnym przyjęła Ewelina Kamczyk, przełożyła piłkę na prawą nogę pomimo asysty Nicole Zając i pewnym uderzeniem umieściła piłkę w narożniku bramki Medyka.

Ostatecznie Medyk Konin przegrał w Łęcznej 0:2 i z dorobkiem 64 punktów i stratą jednego oczka do Górnika koninianki zajął drugie miejsce w tabeli. Dla zespołu z Konina to dziewiąte wicemistrzostwo Polski w historii. 19 czerwca medyczki rozegrają ostatni mecz - w Łodzi zmierzą się z Czarnymi Sosnowiec w finale Pucharu Polski.

Górnik Łęczna - Medyk Konin 2:0 (39', 77' Ewelina Kamczyk)

Górnik Łęczna: Klaudia Kowalska - Gabriela Grzywińska, Natasza Górnicka, Patrycja Balcerzak, Alicja Dyguś, Sylwia Matysik, Dominika Grabowska (68' Weronika Zawistowska), Małgorzata Grec, Ana Jelencić, Ewelina Kamczyk (88' Krystyna Sikora), Emilia Zdunek.

Medyk Konin: Stephanie Busch - Haley Lukas (90' Casidee Lynch), Julia Maskiewicz, Sandra Sałata, Nicole Zając, Natalia Pakulska (83' Julia Chudy), Gabija Gedgaudaite, Nikol Kaletka, Natalia Chudzik, Anna Gawrońska (66' Karolina Majda), Dominika Kopińska (90' Alicja Piechocka).