WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Jakie utwory komponował Fryderyk Chopin?

Materiał promocyjny

Dodano: 11.06.2019 15:10
  • Jakie utwory komponował Fryderyk Chopin?

Fryderyk Chopin bardzo szybko został okrzyknięty muzycznym geniuszem. Swoją pierwszą kompozycję napisał w wieku 7 lat. Koncerty z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej jego autorstwa, z którymi występował, cieszyły się ogromną popularnością i szybko przyniosły artyście europejski rozgłos.

Muzyka Chopina – cechy charakterystyczne i inspiracje

Twórczość Chopina przypadła na okres Romantyzmu. Epoki, w której silnie zaznaczyły swój wpływ dążenia niepodległościowe, zapożyczenia z folkloru, nawiązania do natury i tradycji. Chopin fascynował się muzyką ludową, którą poznawał w czasie wakacji spędzanych na wsi. Wątki folklorystyczne są szczególnie widoczne w jego mazurkach. Z kolei inspiracje patriotyczne odnajdujemy w “Etiudzie Rewolucyjnej” (op. 10 nr 12), która została napisana wkrótce po upadku powstania listopadowego. Od innych etiud odróżnia ją wyjątkowa głośność molowych pasaży i ich powtarzalność, której nie spotyka się w innych etiudach artysty. W czasach młodości, jeszcze będąc w Warszawie i studiując pod okiem Józefa Elsnera, Chopin komponował koncerty na fortepian i orkiestrę symfoniczną. Wtedy powstały najsłynniejsze z tego gatunku dzieła artysty, czyli dwa koncerty fortepianowe: “Koncert f-moll” i “Koncert e-moll”. Wyjątkiem jest tutaj “Polonez op. 22”, który powstał już po wyjeździe Chopina za granicę.

Chopin tworzył w stylu brillant, modnym w epoce Romantyzmu nurcie charakteryzującym się wirtuozerskimi fortepianowymi pasażami i małym udziale orkiestry. Jego kompozycje (szczególnie krakowiaki, polonezy i mazurki) cechowała niezwykła poetyka, świeżość i delikatność z mocnymi narodowymi akcentami.

Najsłynniejsze dzieła Chopina

Do najbardziej znanych utworów Fryderyka Chopina należy przede wszystkim “Etiuda Rewolucyjna”, utwór ten został zagrany w czasie pogrzebu artysty. “Polonez A-dur” to kompozycja, która rozpoczyna każdy bal maturalny. Z kolei “Sonata b-moll”, która składa się z powszechnie znanego “Marszu żałobnego” to dzieło szczególne i już po pierwszych dźwiękach kojarzone z Chopinem. “Marsz żałobny” został zagrany na pogrzebie Chopina w Paryżu wraz z “Requiem” Mozarta. “Preludium deszczowe des-dur” to kolejna kompozycja Chopina, która należy do bardziej znanych. To spokojna kompozycja z elementami dźwiękonaśladowczymi.

Fryderyk Chopin szczególnie chętnie pisał mazurki (jest ich niemal 60), sonaty, polonezy, walce, ballady i nokturny. Legenda głosi, że wszystkie dzieła stworzył w Polsce, jeżeli nie w całości, to przynajmniej szkice, które dopracowywał na emigracji.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzyka,   fryderyk chopin

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Miłość w zakopanym - to jest utwur ponadczasowy.
Dodano: 11.06.2019 15:53    Przez: ~Janek z Babi
Tak sie pisze utwór. Chopin nie ma nic wspólnego ze Sławomirem i jego disko polo.
Dodano: 11.06.2019 16:47    Przez: ~Emeryt
Chopina od 200 lat słuchają ludzie za kolejne 200 lat też A o twoim slawomirze już za 50lat zapomną.
Dodano: 11.06.2019 18:44    Przez: ~fanSzopen
Nie zapomnom - Sławomir to jest muzyka dla prawdziwych melomanuw
Dodano: 11.06.2019 20:42    Przez: ~Janek z Babi
Fryderyk Chopin to mały chorowity człowiek, ile miał lat kiedy zmarł ?
Dodano: 12.06.2019 11:57    Przez: ~Pytam
Więcej niż twój chory rozum może ogarnąć.
Dodano: 12.06.2019 13:31    Przez: ~Dup_sko
Wcześniej niż zimny Lech
Dodano: 12.06.2019 15:11    Przez: ~Symp.PiS
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO