Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWizyta w zakładach produkcji wodoru. Prezydent wrócił z Japonii

Wizyta w zakładach produkcji wodoru. Prezydent wrócił z Japonii

Dodano:
Wizyta w zakładach produkcji wodoru. Prezydent wrócił z Japonii

Wizyta w Zakładach Produkcji Wodoru w Namie, spotkanie z wicegubernatorem Prefektury Fukushima, udział w II Polsko-Japońskim Forum Regionów – to niektóre punkty wizyty prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego w Tokio.

Prezydent wszedł w skład 11-osobowej wielkopolskiej delegacji, której przewodniczył wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak. Reprezentacja Wielkopolski przebywała w Japonii w dniach od 9 do 13 czerwca. W tym czasie zorganizowane zostało m.in.: spotkanie z burmistrzem Meguro, wizyta w JETRO (Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego), prezentacja regionów podczas forum, warsztaty w zagranicznym biurze handlowym PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu), seminarium biznesowe w Ambasadzie RP.

Prezydent podkreśla, że odbyte w Japonii spotkania były okazją do rozmowy na temat rozwoju alternatywnych źródeł energii, czyli wodoru. W tym kierunku chce się też rozwijać nasze miasto. Dlatego ważna była dla prezydenta wizyta w Prefekturze Fukushima, gdzie w mieście Namie rozpoczęto budowę jednego z największych na świecie zakładów produkcji wodoru na bazie energii słonecznej.

Wschodnia Wielkopolska chce zmierzać w kierunku nowoczesnych, przyjaznych źródeł energii. Budowa infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru to jeden z pomysłów zgłoszonych przez nas w Brukseli na spotkaniu grupy roboczej „Platformy dla regionów intensywnie wykorzystujących węgiel w okresie przejściowym”. Od takich państw jak Japonia, która traktuje wodór jako energię przyszłości, możemy czerpać wzorce i z nimi starać się budować relacje biznesowe – tłumaczy prezydent.

Przypomnijmy, że zielona energia to baza dla budowanej właśnie strategii rozwoju Konina. Region, mając przed sobą wizję transformacji energetycznej, stara się o wsparcie z unijnej Platformy dla regionów powęglowych. Dodatkowo w grudniu 2018 roku w naszym mieście odbyła się konferencja „Transformacja gospodarcza subregionu konińskiego – kierunek wodór”. Wydarzenie zrealizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ramach projektu pilotażowego „Science meets Parliaments – Science meets Regions”, organizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Komitetem Regionów. Była to jedyna konferencja o wodorze i jako pierwsza z 23 rozpoczynała cykl spotkań w całej Unii Europejskiej.

Uczestnicy delegacji do Japonii: Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina, Ewelina Ślugajska, Skarbnik Miasta Piły, Krzysztof Gubański, Wiceprezes Zarządu ARR Konin SA, Tomasz Wojciechowski, Prezes Zarządu GWDA sp. z o.o, Roman Byczyk, Prezes Konińskiej Izby Gospodarczej,Karol Byczyk, Dyrektor ds.. Innowacji, Projektów i Nowych Technologii, Aleksandra Rakowska, Z-ca Dyrektora Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej, Grzegorz Potrzebowski, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, UMWW, Beata Joanna Łozińska, Dyrektor Departamentu Gospodarki, UMWW, Łukasz Stachowicz, Główny specjalista w Departamencie Gospodarki, UMWW.

Żródło www.konin.pl

Wizyta w zakładach produkcji wodoru. Prezydent wrócił z Japonii
Wizyta w zakładach produkcji wodoru. Prezydent wrócił z Japonii
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole