Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPPOZ. Brak kadr i limitów dla lekarzy - zagrożeniem dla pacjentów

PPOZ. Brak kadr i limitów dla lekarzy - zagrożeniem dla pacjentów

Dodano:
PPOZ. Brak kadr i limitów dla lekarzy - zagrożeniem dla pacjentów

Absolutorium dla zarządu PPOZ przyjęte jednogłośnie. Brak kadr i limitów dla lekarzy - zagrożeniem dla pacjentów.

Niedobory kadrowe, rozbudowana biurokracja, brak ustalonych limitów przyjęć na listach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Tematy te zdominowały dyskusję podczas walnego zgromadzenia delegatów PPOZ, które odbyło się w Koninie. Na zjeździe jednogłośnie przyjęto także uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi PPOZ. – Udało się nam zrealizować wiele zaplanowanych zadań, ale przed nami jeszcze mnóstwo wyzwań, wymagających pilnego uregulowania. Dla bezpieczeństwa pacjentów oraz lekarzy – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Doroczny zjazd reprezentowała liczna grupa delegatów PPOZ, Zarząd PPOZ, oraz prawnicy. Komisja Rewizyjna nie wniosła żadnych uwag ani zaleceń do przedstawionego przez skarbnika PPOZ sprawozdania z wykonania budżetu za 2018 rok. Delegaci PPOZ przychylając się do wniosku Komisji Rewizyjnej, jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2018 rok oraz jednogłośnie zadecydowali o udzieleniu absolutorium Zarządowi PPOZ.

Skarbnik przedstawił prowizorium na rok 2019, a następnie zebrani podjęli uchwałę w sprawie jego przyjęcia. Podczas sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków Delegaci Walnego Zgromadzenia przyjęli apel w sprawie pogarszającej się sytuacji kadrowej w podstawowej opiece zdrowotnej. - Z niepokojem obserwujemy systematycznie pogarszającą się sytuację kadrową w poz, która wyraża się brakiem nowych kadr, starzeniem się kadry pracującej i zamykaniem placówek poz z powodu braku następców. Dotąd podejmowane urzędnicze próby naprawy tej sytuacji są nieskuteczne. Presja na szybką informatyzację ochrony zdrowia oraz regularne zwiększanie obciążeń biurokratycznych są w tej sytuacji przeciwskuteczne, utrudniając pracę i zniechęcając do dalszej pracy w poz tych lekarzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny – podkreślili w apelu lekarze PPOZ.

Walne zgromadzenie PPOZ za priorytetowe uznało wystąpienie do Ministra Zdrowia i Prezesa Rady Ministrów o podjęcie inicjatywy w celu zwiększenia naboru na studia medyczne, podjęcie działań dotyczących zatrzymania senioralnej kadry (wiekowej) w palcówkach poz oraz usankcjonowanie w poz lekarzy, którzy z końcem 2017 r. utracili prawo lekarza poz do udzielenia samodzielnych świadczeń w poz.

W trudnej i pogarszającej się sytuacji kadrowej – zdaniem PPOZ – koniecznym jest uregulowanie górnych limitów przyjęć na listy lekarza poz. - Z uwagi na konieczność ochrony zdrowia i życia pacjentów zadeklarowanych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, podnoszenia jakości podstawowej opieki zdrowotnej, a także nawiązując do faktycznych możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej podjęliśmy decyzję o wystąpieniu do Ministra Zdrowia o przyjęcie górnych limitów deklaracji pacjentów do lekarza poz (którzy będą mogli być zadeklarowani do każdego z lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej), a tym samym możliwości odmowy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przyjmowania pacjentów oraz deklaracji pacjentów, ponad ustalone wyżej limity – uzasadniają w apelu lekarze PPOZ.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni, PPOZ, Bożena Janicka, zjazd PPOZ,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole