WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Lekarze rodzinni PPOZ przeciwko "spowiedzi tytoniowej" pacjentów

Dodano: 7.07.2019 12:57
Źródło: LM.pl

Od nowego roku pacjentów przychodni czekać będzie „spowiedź tytoniowa”. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, stanowczo się temu sprzeciwiają.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia wejdzie w życie 1 stycznia. Poza tym, że lekarze rodzinni zgodnie z nowym prawem będą mieli ważyć i mierzyć pacjentów (raz w roku) to ich obowiązkiem będzie przepytanie pacjentów pod względem palenia.

- Rozporządzenie przewiduje zbieranie bardzo dokładnych informacji co do palenia tytoniu. Czy pacjent pali lub palił, jeśli pali to co: papierosy, fajkę, e-papierosy. Poza tym ile pali dokładnie: do 9, 25 sztuk lub powyżej. Wszystko to będzie odpowiednio okodowane. Placówka POZ zamiast leczyć będzie zbierała ankietę tytoniową. Nie mamy wiedzy, czemu ma to służyć. Czy to jest na potrzeby zdrowotne, czy koncernów tytoniowego? - pyta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze nie zamierzają się stosować do nowego rozporządzenia.

- Podejmiemy działania interwencyjne informując ministra, że lekarze tego wykonywać nie będą, bo lekarze mają leczyć. Poinformujemy premiera Mateusza Morawieckiego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta – mówi Bożena Janicka. - Takie nałożenie obowiązków na obywatela jest wbrew konstytucji – dodaje.

Zdaniem medyków „spowiedź tytoniowa” ma służyć zniechęceniu pacjentów do odwiedzania przychodni i dbania o zdrowie. Ponadto, lekarze przypominają, że w służbie zdrowia jest dużo więcej, ważniejszych problemów niż prowadzenie ankiet.

  • Lekarze rodzinni PPOZ przeciwko "spowiedzi tytoniowej" pacjentów

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Ta kobita zawodowo zajmuje się protestami na czym cierpią pacjenci. Te badania sa istotne z punktu wiedzy o pacjencie. Dobrze by było gdyby tematami ochrony zdrowia zajmowali się zawodowcy.
Dodano: 07.07.2019 14:25    Przez: Bazyli Opona
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO