WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 6.08.2019 07:04

W przeciwieństwie do starszej siostry, Paweł Mańkowski przeżył Powstanie Warszawskie, dzięki czemu dzisiaj możemy odtworzyć jego udział w walkach o stolicę w oparciu o spisane po latach wspomnienia. Jadwiga Mańkowska (stoi na fot. 1) – łączniczka „Wińcia” – zginęła gdzieś w gruzach zniszczonej Warszawy. Miała 28 lat.

Paweł (pierwszy z lewej na fot. 2, Jadwiga czwarta z lewej) był najmłodszy z dziewiątki dzieci Wandy i Stanisława Mańkowskich - w chwili wybuchu wojny miał zaledwie siedemnaście lat. Okupację spędzał w Walewicach, gdzie formalnie był praktykantem w stadninie koni, ale równolegle działał w konspiracji – jako żołnierz AK o pseudonimie „Rapier”. 

Niemcy byli przygotowani

Pierwszym zadaniem, jakie na początku powstania otrzymał batalion „Jeleń”, w którego szeregach walczył Paweł Mańkowski, było uderzenie na gmachy Gestapo w alei Szucha. Tak opisał te chwile w swoich wspomnieniach: „Niemcy byli dobrze przygotowani do wybuchu powstania i gdy batalion wysypał się i chciał przejść ulicę, ogień z karabinów maszynowych pruł wzdłuż ulicy. Padło około dwadzieścia procent naszego stanu liczbowego. Musieliśmy się wycofać. (...) Kolega Piotr Konopka ciężko ranny został przez nas wniesiony do piwnicy. Sanitariuszka Myszka Dynowska została w piwnicy z rannymi i nikt jej już potem nie widział. Prawdopodobnie została zamordowana wraz z rannymi.”

Granat urwał rękę

Po kilku dniach oddział przeszedł na ulicę Odyńca, gdzie w porozumieniu z innymi jednostkami powstańcy zaplanowali atak na własowców (oddziały złożone z Rosjan, nazywane tak od nazwiska dowódcy generała Andrieja Własowa – dop. red.). Szturm miało poprzedzić wysadzenie obu bram do koszar, co mieli wykonać żołnierze batalionu „Jeleń”. Pozostali mieli w tym czasie odwrócić uwagę wroga ogniem karabinów maszynowych.

Z pierwszą bramą Paweł Mańkowski i dwaj towarzyszący mu powstańcy uporali się bez problemu, ale kiedy znaleźli się pod drugą, zaczęły się kłopoty. „Niemcy i własowcy nie widząc nas, nie mogli nas ostrzelać, więc zaczęli rzucać granaty.” Jeden z grantów upadł między Pawłem Mańkowskim i porucznikiem Bronikowskim, raniąc tego pierwszego w plecy, drugiemu urywając rękę. Obaj musieli się wycofać i koszary nie zostały zajęte. Dopiero kilka dni później atak został ponowiony, a zacięta obrona własowców przełamana.

Węgrzy przywieźli broń

21 sierpnia oddział Pawła Mańkowskiego został przeniesiony na Sadybę i zakwaterowany przy ulicy Okrężnej, w pobliżu fortu Czerniakowskiego. Tam skontaktowali się z nimi Węgrzy, którzy stacjonowali w pobliżu.

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 2
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Odpowiedzialni za wybuch Powstania powinni zostać ukarani.
Dodano: 6.08.2019 12:43    Przez: Grzech Walerian

KOMENTARZE

Odpowiedzialni za wybuch Powstania powinni zostać ukarani.
Dodano: 06.08.2019 12:43    Przez: Grzech Walerian
W ogóle nie powinno dojść do powstań, do tej strasznej wojny. Trzeba było najpóźniej 1 września 1939 roku o 10 rano podpisać kapitulację i włączyć Polskę do Niemiec, zastrzegając jedynie, że językiem urzędowym będzie niemiecki, ale domach czy między sobą Polacy zachowają prawo do swobodnego rozmawiania w języku polskim, zamienić go po prostu na gwarę i po kłopocie. Skoro Niemcy uznali, że chcą zaopiekować się Polską i Polakami, że tak będzie lepiej dla Europy to nie potrzebny był cały ten opór. Ale Polak zawsze wie najlepiej i zamiast podporządkować się mądrzejszym, to musi robić awanturę
Dodano: 08.08.2019 06:36    Przez: Romek Ress
Już nie dojdziemy do prawdy politycznej czy Powstanie powinno się rozpocząć czy nie. Opisywane jest życie wspaniałego człowieka, patriotycznej rodziny, którą miałem przyjemność poznać. Śledzę zapiski z historii rodziny. W Koninie żyje wiele osób, które miały do czynienia z rodziną Mańkowskich. Gdyby co niektórzy pomyśleli to by im się oczy otworzyły. A ci ludzie nigdy się nie wywyższali mieszkając i przebywając wśród nas, w Koninie.
Dodano: 07.08.2019 01:17    Przez: Znajomy
Czy powinno się rozpocząć możemy wnioskować po skutkach-zginęło prawie 200 tys.mieszkańców,unicestwiono wielkie miasto,przepadły skarby kultury,wyeliminowano kwiat młodzieży,inteligencję,która po wojnie mogła wpływać na politykę kraju.Nie zyskano nic,kompletnie nic.
Dodano: 07.08.2019 12:02    Przez: Grzech Walerian
W ogóle Polacy niepotrzebnie walczyli
Dodano: 08.08.2019 06:38    Przez: Romek Ress
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO