WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Afta na policzku – rodzaje aft, przyczyny i objawy

Materiał promocyjny

Dodano: 7.08.2019 22:15
 • Afta na policzku – rodzaje aft, przyczyny i objawy

Afty to bolesne nadżerki, które powstają w jamie ustnej w wyniku urazu, zwykle u osób z obniżoną odpornością. Niejednokrotnie bywają skutkiem innych chorób, jak infekcje wirusowe, alergie pokarmowe czy niedobory witamin. Owrzodzenia mogą być małe i duże, pojedyncze lub mnogie. Zwykle afty pojawiają się na policzku, języku, podniebieniu lub wargach, zawsze jednak sprawiają sporo bólu. Sprawdź przyczyny oraz dowiedz się, jak leczyć afty!

Czym są afty i jak powstają?

Aftą określa się stan zapalny, który rozwija się w jamie ustnej punktowo, czyli jedynie na niewielkim obszarze błony śluzowej powlekającej ściany policzka, języka, podniebienia, dziąsła lub wargi. Wspomniany stan zapalny zwykle wynika z urazu mechanicznego, czyli bezpośredniego podrażnienia tkanek. Do rozwoju afty wystarczy więc niewielka ingerencja czynnika zewnętrznego, jak choćby ukłucie podczas podawania znieczulenia w trakcie zabiegu stomatologicznego. Również alergeny, dym tytoniowy, a nawet gorący lub zimny napój mogą wywołać reakcję układu immunologicznego, która kolejno spowoduje rozwój stanu zapalnego.

Afty na policzku wyglądają jak rany z niewielkim, płytkim ubytkiem tkanki. Warto zaznaczyć, że wewnętrzna część policzka bywa przypadkowo przygryzana, np. podczas jedzenia w pośpiechu. Samo przygryzienie nie jest jeszcze aftą, natomiast jeśli zauważymy wokół niego czerwoną otoczkę, prawdopodobnie rozwinął się stan zapalny, czyli powstała afta na policzku.

Zmiany tego typu mają białawy nalot i nie zawsze występują pojedynczo. Zdarza się, że w jamie ustnej powstanie jednocześnie kilka aft, co dodatkowo nasila dolegliwości bólowe, utrudniając normalne funkcjonowanie.

Małe i duże afty na policzku – rodzaje aft

Afty zwykle są niewielkie i osiągają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Zdarzają się jednak także bardzo duże afty, zajmujące sporą powierzchnię jamy ustnej. Choć ich przyczyny zwykle są podobne, już sam wygląd aft może znacznie się różnić w zależności od ich rodzaju. Najczęściej występujące w jamie ustnej afty możemy podzielić na:

 • afty małe (Mikulicza o średnicy 1-2 mm) – chociaż są małe, niestety ból z nimi związany mały nie jest. Bardzo bolesne nadżerki tego typu potrafią kłuć i piec, niejednokrotnie mocniej niż duże rany, ponadto są najczęściej występującymi aftami. Małe afty zwykle znikają same po około 1-2 tygodniach;
 • afty duże (Suttona) – zdarzają się rzadziej niż afty małe, jednak są o wiele poważniejsze. Bolesne ranki osiągają wielkość nawet 1-2 cm, przez co goją się znacznie dłużej, nawet do 3 tygodni. Co więcej, duże afty mogą wywoływać również inne objawy ogólnoustrojowe, takie jak: gorączka, silny ból podczas jedzenia, a nawet ból gardła, ogólne osłabienie czy powiększenie węzłów chłonnych. Duża afta po wygojeniu zwykle pozostawia bliznę;
 • afty opryszczkopodobne – wyglądem przypominają owrzodzenia powstające w trakcie anginy opryszczkowej, czyli są niewielkie, jednak bardzo liczne. Najczęściej zajmują język, podniebienie i dziąsła, wywołując spory ból.

Afta na policzku – jak ją wyleczyć?

Afty na policzku zwykle zanikają samoistnie i jeśli obserwujemy stopniowe łagodzenie dolegliwości, nie ma potrzeby wizyty u lekarza. Wyjątkiem są afty duże, które leczy się po konsultacji ze specjalistą. Zwykle lekarz zaleca stosowanie miejscowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Porady lekarskiej wymagają także osoby, które mają częsty problem z aftami, co określa się jako aftoza nawrotowa. Skłonność do pojawiania się aft często dziedziczymy w genach, ale ich przyczyną może być także zły stan zdrowia.

Czynniki wpływające na tworzenie się aft to m.in.:

 • niedobory niektórych witamin;
 • alergie pokarmowe;
 • choroby jamy ustnej, m.in. próchnica;
 • zaburzenia hormonalne;
 • choroby wirusowe;
 • celiakia;
 • refluks żołądkowy;
 • choroba Leśniowskiego-Crohna i Behceta.

Pomocne na ból wywoływany przez afty są domowe sposoby, do których należy m.in. płukanie ust naparami ziołowymi o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i odkażającym. Sprawdzają się te same zioła, które zaleca się stosować na ból gardła, czyli szałwia i tymianek. Dodatkowo na aftę można przykładać mokrą torebeczkę herbaty ekspresowej, ponieważ herbata zawiera związki o działaniu ściągającym, które przyśpieszają wysuszanie aft oraz ich gojenie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   uroda,   afty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

jw
Dodano: 08.08.2019 09:36    Przez: ~na afty salkoseryl a nie her ...
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO