Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Trzecia siła w Radzie Miasta. Obywatele Konina zarejestrują stowarzyszenie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO transformacji na sesji. „Proces dzieje się na naszych oczach”

O transformacji na sesji. „Proces dzieje się na naszych oczach”

Dodano: , Żródło: LM.pl
O transformacji na sesji. „Proces dzieje się na naszych oczach”

Maciej Sytek, pełnomocnik zarządu województwa wielkopolskiego ds. transformacji Wielkopolski wschodniej, przedstawił podczas czwartkowej sesji powiatu informację o postępie prac w ramach Platformy Węglowej.

- To bardzo ważny proces, który dzieje się na naszych oczach - mówił podczas czwartkowej sesji rady powiatu konińskiego Maciej Sytek. I przypomniał, że Platforma Węglowa to projekt, który ma posiadać budżet wysokości pięciu miliardów euro. W subregionie konińskim obejmuje powiaty: kolski, słupecki, koniński i turecki oraz miasto Konin. 

- Węgiel brunatny będzie konczył się w tym regionie, jeżeli odkrywka Ościsłowo nie powstanie, a wydaje się, że już jest bardzo poźno. Potrzebjemy nowych działań żebyśmy mogli rozwijać się w tym regionie i by nie powstała zapaść gospodarcza - przekonywał radnych Maciej Sytek. 

Według prezesa zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie w regionie powinno postawić się na energetykę 4.0, czyli farmy wiatrowe, fotowoltaikę, technologie wodorowe i elektromobilność. To już się dzieje w ramach tzw. country teamu. Z obecnej perspektywy unijnej region koniński otrzyma lub otrzyma dofinansowania do dwudziestu złożonych projektów. To m.in. planowany przez ZE PAK park fotowoltaiczny, czy przebudowa PKS przez miasto Konin. Kolejne dziesięć projektów ma być w najbliższym czasie złożonych do Ministerstwa Energetyki. 

W te działania włączają się również prywatne podmioty i inwestorzy, których samorząd stara się ściągać do regionu. W tym kontekście Maciej Sytek wymienił firmę Energa, która w Przykonie chce wybudować farmę fotowoltaiczną, budowę fabryki przez firmę Johnson Matthey produkującą elementy do ogniw akumulatorowych, czy planowaną przez ZE PAK produkcję wodoru. - W perspektywie paru lat może stać się dominującym elementem w gospodarce europejskiej. Cała wioska olimpijska w Tokio została zbudowana na technologii wodorowej. Do ogrzewania mieszkań, w całej energetyce wykorzystywany jest wodor. Nasz podpoznański Solaris już produkuje autobusy wodorowe - mówił Maciej Sytek. 

W ostatnim czasie koniński zespół spotykał się z inwestorami z Tajwanu i Korei Południowej. Na 9 września zaplanowane jest spotkanie z szefem Izby Gospodarczej Izraela, a dwa dni później - z ministrami energetyki oraz inwestycji i rozwoju. Na 15 października zaplanowane jest kolejne spotkania w ramach Platformy Węglowej, na które Maciej Sytek zaprosił Przewodniczącego Rady Powiatu Konińskiego oraz starostę konińskiego. 

 

O transformacji na sesji. ,,Proces dzieje się na naszych oczach
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole