Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO 1 września 1939 r. w licheńskim muzeum. Zapiski i fotografie

O 1 września 1939 r. w licheńskim muzeum. Zapiski i fotografie

Dodano:
O 1 września 1939 r. w licheńskim muzeum. Zapiski i fotografie

W licheńskim Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC są pamiątki nawiązujące do 1 września 1939.  

„O godzinie 4-tej rano spikier ogłosił bardzo smutną dla nas wiadomość, że Niemcy wypowiedzieli Polsce wojnę i że wojska nasze walczą z szaloną zaciętością” - napisała w swoich wspomnieniach Teresa Otocka. 

Urodzona 19 września 1926 r. w Poznaniu Teresa  wraz z rodziną została wywieziona w czerwcu 1941 r. z Brześcia nad Bugiem  w głąb Rosji. Podobne zapiski związane z 1 września 1939 znaleźć można w wielu  wspomnieniach dzieci spisanych na polecenie nauczycielki Zofii Orłowskiej w  Santa Rosa. Znajdował się tam Ośrodek dla Uchodźców Polskich. W placówce, do której trafiały dzieci z „nieludzkiej ziemi” od 1943 roku pracował ks. Józef Jarzębowski MIC, założyciel Muzeum mieszczącego się w bazylice.

1 września 2019 roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC  poza wymienionymi wspomnieniami dzieci są także inne pamiątki nawiązujące do tego czasu. -  Bardzo cenny i ciekawy jest egzemplarz katolickiego czasopisma „Mały Dziennik” wydany 2 września 1939 r. informujący o wtargnięciu wojsk niemieckich na nasze terytorium – opowiada Anita Rossa z licheńskiego Muzeum. - Podano tam do wiadomości  m.in. Komunikat Sztabu Głównego Naczelnego Wodza zatytułowany: „Ludność cywilna celem ataków  lotniczych, Niemcy bombardują miasta, uzdrowiska i pociągi ewakuacyjne”. Czytamy tam: „Dnia 1 września 1939 r. w godzinach rannych niespodziewanym natarciem lotnictwa i oddziałów wojska Niemcy wtargnęli na nasze terytorium nie wypowiadając uprzednio wojny. (…) Niemieccy lotnicy bombardowali: Augustów, Nowy Dwór, Ostrów Maz., Tczew, Puck, Zambrów, Radomsko, Toruń, Kutno, Tunel, Kraków, Grodno, Trzebinię, Gdynię, Jasło, Tomaszów Maz., Katowice. W miastach zbombardowanych przez lotników zostali zabici i ranni spośród ludności cywilnej.”  Czasopismo podaje także zarządzenie Rady Ministrów o stanie wyjątkowym – „Stan Wojenny w całym Państwie”.

W licheńskim Muzeum znajdują się także cenne zdjęcia z tego czasu m.in.  fotografia  przedstawiająca  wrak samochodu na ulicy Nowy Świat w Warszawie, ukazującą ogrom zniszczenia stolicy w 1939 r. Inna fotografia przedstawia przenoszenie rannego na noszach, na ulicy Freta w 1939 r. także w Warszawie. Zdjęcie grobu polskiego obrońcy stolicy z 1939 r. przedstawia mogiłę usypaną na jednej z ulic Warszawy.

W sali „Drogi do Niepodległości” mieszczącej się w Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego MIC jeden z segmentów poświęcono kampanii polskiej w 1939 r. - Można tam zobaczyć  m.in. hełm  Adrian. Takie hełmy były na wyposażeniu załóg pojazdów pancernych, kawalerii oraz niektórych jednostek piechoty – wyjaśnia Anita Rossa. - W gablotce jest także mundur żołnierza z 13 pułku ułanów wileńskich i wspomnienia Klemensa Rudnickiego wydane w formie maszynopisu  w Edynburgu w 1949 r., egzemplarz tym cenniejszy, że z autografem autora.

1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędzie się Dzień modlitw o pokój na świecie. Rozpocznie go głos dzwonu „Bogurodzica” o 4.45. Główna Msza św. sprawowana będzie w południe w bazylice. Po Eucharystii zostaną złożone kwiaty i znicze pod pomnikiem Armii Krajowej. Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego mieszczące się na 2 i 3 piętrze bazyliki nad zakrystią, tego dnia będzie można zwiedzać w godzinach: 10.00  – 16.00.

O 1 września 1939 r. w licheńskim muzeum. Zapiski i fotografie
1567269098-6vlwq9-woj4.jpg
1567269098-c1a26r-woj5.jpg
1567269099-fgtper-woj6.jpg
1567269100-5zyv_4-woj2.jpg
Czytaj więcej na temat:1 września, licheńskie muzeum,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole