WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kryszkowice. Kopalnia wybudowała kościół, a biskup poświęcił

Dodano: 15.09.2019 20:59

W Kryszkowicach, na terenie gminy Wierzbinek, odbyła się konsekracja nowo wybudowanego kościoła.

Poświęcono także kamień z tablicą informującą, że kościół wybudowano z funduszy Kopalni Konin, przez Diecezję Włocławską. Nowy budynek zastąpił kościół parafialny w Tomisławicach, który znalazł się w zasięgu odkrywki węgla brunatnego. - Jesteśmy świadkami historycznej chwili – powiedział do zgromadzonych w nowym kościele, Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek. – Cieszymy się, że doszło do budowy tej świątyni.

Konsekracji kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Licheńskiej w Kryszkowicach, przewodniczył biskup Wiesław Alojzy Mering. Na konsekrację przybyło wiele gości. - To jest stary odruch człowieka, żeby stawiać świątynie Bogu, w którego wierzymy. Nie skąpi się na świątynie sił, ani środków materialnych bo człowiek rozumie, że muszą być takie miejsca, takie przestrzenie, które pozwolą mu zająć się czymś więcej niż doczesnymi interesami. Takie przestrzenie poświęcone Bogu – powiedział biskup Wiesław Mering i przystąpił do ceremonii konsekracji. – Poświęcenie kościoła to wielka sprawa, poświęcenie jego centrum, czyli ołtarza. Bo to ołtarz jest prawdziwym centrum każdej świątyni. To jest poświęcenie domu bożego, otwartego zawsze dla każdego człowieka, który zechce przyjść ze swoim cierpieniem, swoją małością, grzechem. Potrzebujemy świątyń, żeby zetknąć się z Bogiem. Prawdziwym domem Boga jest człowiek, a domem człowieka jest Bóg. My budujemy dom materialny, a On buduje nam dom wieczny.   

Gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Licheńskiej, która istniała w Tomisławicach od lat 80. XX wieku. W związku z odkryciem pokładów węgla brunatnego w tamtym rejonie, miejscowość przestała istnieć, gdyż na jej miejscu powstała kopalnia odkrywkowa. W ramach rekompensaty za kościół, który tam się znajdował i jak inne zabudowania zniknął z powierzchni ziemi, kopalnia Konin wybudowała nowy kościół w sąsiednich Kryszkowicach. - Zachowany został tytuł świątyni, czyli pod wezwaniem Matki Bożej Licheńskiej, jednak nie będzie to już parafia, ale kościół filialny parafii w Sadlnie – powiedział ksiądz proboszcz Krzysztof  Antczak

Podczas uroczystości wystąpił także przedstawiciel Kopalni Konin, prezes Paweł Markowski. - Zdejmowanie nadkładów rozpoczęliśmy tutaj w 2010 roku, a od września 2011 trwa eksploatacja węgla i dostawa do elektrowni – przypomniał zebranym Paweł Markowski, prezes Kopalni Konin. – W naszej działalności nie ograniczamy się tylko do przemieszczania warstw ziemi i wydobywania węgla. Staramy się zostawić po sobie porządek i przygotować przekształcony obszar do dalszego zagospodarowania. Również w gminie Wierzbinek zamierzamy pozostawić zielone, zachęcające do wypoczynku tereny z pięknym jeziorem. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy rekultywację zwałowiska, a w tym roku kontynuujemy te prace. Tak wygląda nasza górnicza codzienność. Zdajemy sobie sprawę z tego, że działanie odkrywki w gminie Wierzbinek nastręcza też kłopotów lokalnemu społeczeństwo. Dlatego doceniamy dobrą współpracę z wójtem, samorządem gminy, lokalną społecznością, proboszczami, wiernymi. To dla nas ważne i istotne zwłaszcza w trudnych dla górnictwa czasach. Ze zrozumieniem spotkaliśmy się także podczas procedowania umowy na budowę tego kościoła. Nowa świątynia zastąpi kościół parafialny w Tomisławicach. Budowa trwała tylko dwa lata. Od października 2017 roku. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Diecezji Włocławskiej.

W dalszym wystąpieniu, przedstawiciel władz kopalni Konin, zapewniał, że działalność górnicza będzie prowadzona na terenie gminy Wierzbinek do wyczerpania zasobów węgla. - Właściciel ZE PAK ogłosił niedawno program Czysta Polska, zgodnie z którym, grupa kapitałowa sięga po nowe dziedziny, dostosowując się do nowych założeń polityki klimatycznej. Spieszę jednak zapewnić, że w gminie Wierzbinek zamierzamy kontynuować działalność górniczą. Posiadamy koncesję do roku 2030. Będziemy pracować zgodnie z jej założeniami, aż do wyczerpania zasobów. Odkrywka Tomisławice stanowi bardzo ważny element systemu zaopatrzenia elektrowni Pątnów w węgiel. Nie zamierzamy także zawieść oczekiwań gminy związanych z obecnością kopalni na tym terenie. Pragnę wyrazić nadzieję, że kościół będzie dobrze służył wiernym. Niech patronka Matka Boża Licheńska weźmie nas wszystkich w opiekę.

Po konsekracji, biskup włocławski poświęcił także kamień z tablicą upamiętniająca ten dzień. Po uroczystości, w pobliskim parku odbył się koncert Orkiestry Dętej PAK KWB, która muzycznie uświetniła także mszę i zespołu Echo Kujaw. Na uczestników uroczystości czekał ciepły poczęstunek.

 

slajd 1 z 22
NASTĘPNY SLAJD

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO