Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMłodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina

Dodano: , Żródło: LM.pl
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina

- Edukacja nie ma sensu, jeżeli w przyszłości Ziemia nie będzie miejscem zdatnym do zamieszkania - mówią młodzi ludzie. I dlatego już w najbliższy w piątek w Koninie wyjdą po raz trzeci w historii protestować przeciwko pogłębiającym się zmianom klimatycznym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to międzynarodowa inicjatywa, w ramach której młodzi ludzie protestują przeciwko bezczynności dorosłych wobec zmian klimatycznych. W Koninie taki strajk odbędzie się już po raz trzeci w historii. - Edukacja nie ma sensu, jeżeli w przyszłości Ziemia nie będzie miejscem zdatnym do zamieszkania. Podczas naszego strajku chcemy nie tylko skandować hasła i przedstawiać nasze postulaty, ale również zapewnić wszystkim lekcję edukacji ekologicznej - mówi Piotr Czerniejewski, jeden z organizatorów strajku.

Tym, którym wydaje się, że grupka młodych ludzi ma małą możliwość wpływania na dorosłych w rządach państw i władzach organizacji z całego świata, odpowiadają: - Mamy coraz większą mobilizację na świecie i politycy zaczynają się bać. W Niemczech zdecydowano się wyznaczyć datę odejścia od węgla na 2037 rok. W Wielkiej Brytanii wprowadzony jest stan kryzysu klimatycznego. To jest wynikiem powszechnej świadomości i strajków. To nadal jest za mało, w Polsce nadal nie mamy daty odejścia od węgla. Widzimy, że w pewnych kwestiach rząd zaczyna się uginać - jest program ,,Mój prąd" dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne. To jest kropla w morzu potrzeb - przekonuje Piotr Czerniejewski.

Taki nacisk, w skali lokalnej, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce również wywrzeć na prezydencie Konina Piotrze Korytkowskim. Młodzi ludzie apelują o przyjęcie przez niego specjalnego zarządzenia ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. ,,Prezydent Konina wyraża najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Apelujemy do Rady Ministrów oraz Sejmu RP o przyjęcie uchwał ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także natychmiastowe podjęcie działań mających na celu radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce" - tak zaczyna się postulowane zarządzenie.

Gdyby prezydent takie zarządzenie wprowadził, Konin stałby się trzecim miastem w Polsce, po Krakowie i Warszawie, z taką inicjatywą. - Wierzymy w dobrą wolę pana prezydenta. Jest tworzona perspektywa Zielonego Miasta Energii. Chcieliśmy publicznie zaapelować o wprowadzenie takiego zarządzenia - mówi Piotr Czerniejewski.

Od kilku dni w Koninie trwają również działania edukacyjne w ramach Międzynarodowego Tygodnia dla Klimatu. Organizatorzy strajku przed szkołami umieścili kredowe napisy zachęcające do przyjścia na wydarzenie. W trzech placówkach - Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 15 i II Liceum Ogólnokształcącym - działają przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

Przyjść na wydarzenie może każdy, organizatorzy wysłali do szkół maile z prośbą o uczestnictwo w strajku w ramach lekcji. Protest odbędzie się 27 września o godz. 12.00 na placu przy skrzyżowaniu ul. Dworcowej z Al. 1 Maja (przed dawnymi Domami Towarowymi Centrum).

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Apel do prezydenta Konina
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole