WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Wilczyn. Oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej

Dodano: 27.09.2019 19:02
Źródło: LM.pl

Władze gminy, oddziały mundurowe, uczniowie, harcerze i mieszkańcy gminy Wilczyn zgromadzili się w piątkowe popołudnie, by oddać hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Urszuli w Wilczynie. Następnie Orkiestra Dęta z Wilczyna, kompania reprezentacyjna 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, poczty sztandarowe, parlamentarzyści, przedstawiciele władz gminy, harcerze, uczniowie i mieszkańcy przeszli na wilczyński rynek pod pomnik walczących za ojczyznę.

- Zebraliśmy się tu dzisiaj, by w uroczysty sposób upamiętnić wszystkich naszych rodaków, a w szczególności mieszkańców gminy Wilczyn, którzy oddali życie za ojczyznę podczas II wojny światowej. Ten tragiczny czas wojny zmienił na zawsze nie tylko granice naszego państwa, ale przede wszystkim odcisnął piętno na życiu milionów ludzi. Bez bohaterskiej postawy naszych rodaków w tamtym czasie, 80 lat temu, którzy walczyli, oddawali życie za ojczyznę, nie byłoby wolnej Polski - mówił wójt gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński.

Historię II wojny światowej przypomniała natomiast dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wilczynie, Wiesława Matlejewska. - Bilans wojny to sześć milionów wojny po stronie polskiej. Wśród nich byli nasi przodkowie, mieszkańcy Wilczyna i okolicznych miejscowości, którzy zapłacili ceną najwyższą - oddali własne życie za wolność ojczyzny. 

Następnie odczytany został apel poległych, a żołnierze z Powidza oddali salwę honorową. Pod pomnikiem delegacje złożyły natomiast kwiaty i wieńce. W Gminnym Ośrodku Kultury w Wilczynie odbył się natomiast montaż słowno-muzyczny ,,Pamiętamy waszą ofiarę". 

slajd 1 z 43
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO