Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMagazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Magazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Materiał promocyjny

Dodano:
Magazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Tylko w zeszłym roku 2018 do użytkowania oddano 2,21 mln kw. nowych powierzchni magazynowo-produkcyjnych, a pod koniec roku w trakcie budowy pozostawało wciąż jeszcze blisko 2 mln mkw. Magazynowanie staje się z roku na rok coraz bardziej istotnym tematem. Jak sprawić żeby było bezpieczne i wydajne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Magazynowanie - podstawowe informacje

Magazynowanie towarów określa się inaczej mianemprzechowalnictwa”, gdyż polega ono na czasowym składowaniu ładunków, które trafią później do dalszego transportu. Sprawny proces magazynowania ładunków jest zależny od wielu różnorodnych czynników, składających się na efektywność całego cyklu. Do tego rodzaju elementów składowych zaliczyć można:

  • sprawne i punktualne dostawy towarów;
  • dobry, przejrzysty system ewidencji przesyłek;
  • funkcjonalny układ magazynu, wybór optymalnego systemu magazynowania, który będzie odpowiadał potrzebom i sprawdzi się najlepiej w stosunku do typu przechowywanych ładunków;
  • prawidłową rotację produktów;
  • systematyczne prace porządkowe oraz dbanie o zapewnienie właściwych warunków dla składowanych towarów;
  • sprzęt umożliwiający sprawny i bezpieczny transport ładunków na miejsce składowania oraz do dalszego transportu;
  • prawidłowe przygotowanie zamówień;
  • dbanie o bezpieczeństwo w całej firmie, poprzez prawidłowe oznakowanie miejsc zagrożonych wypadkiem, dróg transportowych; stabilne przymocowanie regałów itd.

Nie wszystkie z wymienionych powyżej czynników wynikają bezpośrednio z pracy magazynu. Za część odpowiadają zewnętrzne filmy, dostawcy, kurierzy i inni, od których zależy często zarówno dostarczenie towaru na czas, jak i odbiór ładunków we właściwym terminie.

magazynowanie-towarow-podstawy.jpg

Bezpieczeństwo w magazynie

Zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych warunków na każdym z etapów procesu magazynowania jest bardzo ważne, zarówno dla składowanych ładunków, jak i wszystkich pracowników obiektu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie sposób wyeliminować wszystkie możliwe zagrożenia w miejscu pracy, ale z pewnością, dzięki określonym działaniom, można próbować skutecznie im zapobiegać, a w efekcie - znacznie ograniczyć niebezpieczne czy ryzykowne sytuacje.

1. Regały

Regały magazynowe to bardzo istotny element wyposażenia pomieszczenia. To na nich składowany jest towar. Od ich ułożenia i dostępu zależy często rotacja towarów.
Podstawową kwestią jest ich nośność. Łączna waga składowanych ładunków nie może przekraczać nośności poszczególnych półek ani całego regału. Ponadto, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, regały powinny być na stałe przymocowane stabilnie do ścian, podłoża, lub nawet sufitu.
Istotny jest również ich rozkład oraz system składowania, od których zależy czy rotacja produktów będzie przebiegała prawidłowo.

regaly-w-magazynie.jpg

2. Drogi magazynowe

Poprawne wytyczanie dróg magazynowych stanowi obszerny temat. Podstawowe zasady jakie powinny obowiązywać w każdym magazynie to wytyczenie dróg magazynowych na powierzchniach utwardzonych, równych i odpornych na zużycie. Szerokość dróg transportowych powinna być wyznaczona na podstawie szerokości poruszających się po magazynie pojazdów, z uwzględnieniem szerokości transportowanych ładunków (jeśli są to przedmioty wielkogabarytowe).
Transport magazynowy i bliski to bardzo istotne procesy, odgrywające często kluczową rolę w procesie magazynowania towarów.

3. Oznakowanie

Duży wpływ na bezpieczeństwo w magazynie ma prawidłowe oznakowanie zarówno stanowisk, dróg transportowych, jak i miejsc potencjalnego zagrożenia. Drogi transportowe powinny być oznakowane za pomocą niezmywalnych farb. Bardzo istotne jest także, widoczne z daleka, oznaczenie dróg ruchu dla pieszych, czy przejść dla pieszych przebiegających przez drogi transportowe.
Nie można zapominać również o przejrzystym systemie wyjść oraz dróg ewakuacyjnych, które powinny być znane wszystkim pracownikom.

4. Urządzenia

Wszystkie urządzenia pracujące w magazynie powinny być ściśle dopasowane do jego potrzeb, tak aby wydajnie i sprawnie wykonywać wszystkie wymagane czynności. Należy koniecznie pamiętać, iż w pomieszczeniach zamkniętych powinno wykorzystywać się wózki o napędzie elektrycznym, a wózki spalinowe mogą być użytkowane na przestrzeniach otwartych lub w pół zamkniętych pomieszczeniach, pod warunkiem, że są dobrze wentylowane.
Środki transportu mogą być proste i nieskomplikowane, począwszy od takich jak tu wózków paletowych ręcznych po wózki widłowe wysokiego składowania (inaczej wózki boczne, o których więcej dowiedzieć się można tutaj). Warto, aby były dokładnie dopasowane do warunków panujących w magazynie oraz ładunków, z którymi mają styczność na co dzień.
W celu zapewnienia ich bezpiecznej, wydajnej pracy, należy regularnie dbać o ich stan techniczny oraz zapewniać systematyczne przeglądy.

urzadzenia.jpg

5. Pracownicy

Tylko wykwalifikowani oraz przeszkoleni pracownicy są w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi magazynowanie towarów.
Pracownicy magazynowi, o ile pracują ze sprzętem, powinni legitymować się stosownymi uprawnieniami zezwalającymi na jego obsługę. Jest to bardzo istotne, gdyż w razie kontroli zakład, w którym operatorzy nie posiadają uprawnień na wózki widłowe może zostać objęty karą finansową.
Drugim aspektem jest bezpieczeństwo. Na kursie na wózki widłowe operatorzy uczą się zasad prawidłowego poruszania się urządzeniami, wykonywania manewrów, poznają także przepisy i normy dotyczące wózków widłowych i ich użytkowania.
Trzecia kwestia jest czysto ekonomiczną - przeszkolony, doświadczony pracownik może wykonywać swoje zadania sprawniej i efektywniej, dzięki czemu magazynowanie towarów staje się wydajniejsze.

Podsumowanie

magazynowanie-podsumowanie.jpg

W powyższym artykule przedstawiliśmy Wam 5 ważnych obszarów, które wpływają na efektywność procesu magazynowania. Każdy z nich odpowiednio zarządzany i prawidłowo dostosowany może pozytywnie oddziaływać na prace magazynowe, jednak dla optymalnego efektu należy zadbać o wszystkie.
Więcej o tym, jak usprawnić pracę przedsiębiorstwa, dowiecie się z artykułu: “Magazynowanie towarów w pigułce - najważniejsze zasady i dobre rady”, który znajdziecie tutaj.

Czytaj więcej na temat:logistyka, spedycja, magazyn, handel
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole