Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze

Wielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze

Dodano:
Wielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze

Chopinowski Koncert Jubileuszowy odbędzie się 17 października, o godz. 18.00 w Konińskim Domu Kultury. Zaprasza Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina.

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie założone w 1934 roku (początkowo pod nazwą Instytut Fryderyka Chopina) jest kontynuatorem Sekcji im. Fryderyka Chopina działającej od 1899 roku przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Instytut został utworzony z inicjatywy polityków, muzyków i wydawców m.in. Józefa Becka, Mieczysława Idzikowskiego, Janusza Jędrzejewicza, Emila Młynarskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Karola Szymanowskiego, Augusta Zaleskiego. W 1935 roku rozpoczęto gromadzenie autografów, książek, nut, płyt gramofonowych i fotografii, tworząc zalążki przyszłego muzeum, biblioteki, fonoteki i fototeki; wydawano też czasopismo „Chopin”. Druga wojna światowa przerwała działalność Instytutu, który został reaktywowany w roku 1945. W 1950 roku Instytut zmienił nazwę na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Jego siedzibą, w latach 1953 – 2005, był pałac Ostrogskich przy ul. Tamka. Obecnie siedziba Towarzystwa znajduje się naprzeciw Pałacu Ostrogskich w nowym budynku wzniesionym dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. (za „Rocznik Chopinowski” nr 26, 2019).

Nie było tak, że nikt nie wiedział o pobycie Fryderyka Chopina w Żychlinie od 2 do 5 września 1829 roku na weselu Melanii Bronikowskiej która wyszła za mąż za Wiktora Kurnatowskiego. Zapiski jego uczestników – głównie Adama Helbicha, ówczesnego lekarza powiatowego w Kaliszu i Koninie – wspominki samego Fryderyka w listach do Tytusa Wojciechowskiego, czy krótka opowieść o weselu w listach Henryka Wieniawskiego, a przede wszystkim Zofii Kossak-Szczuckiej w „Dziedzictwie” to rozproszone bardziej sygnały niż coś, czemu można by poświęcić uwagę aż do granic kultu. Kiedy w 1999 roku, w 150 rocznicę śmierci Fryderyka, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Żychlinie k. Konina Henryk Janasek uznał, że można uczcić pobyt ikony kultury polskiej w sali balowej pałacu Bronikowskich, to ani on ani nikt z nas nie podejrzewał, że Żychlin wejdzie - a może bardziej wjedzie – na szlak chopinowski, że stanie się ważnym miejsce w Wielkopolsce i kraju, że wzbogaci liczbę poznanych faktów z krótkiego życia Fryderyka, że urośnie do rangi mitu, że stanie się marką. (za „Chopin Żychliński”, Konin 2014).

Dodajmy, że 17 października przypada 170 rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W 2002 roku powstało koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, w dwa lata później rozpoczęła się jedna z ważniejszych w kraju imprez prezentujących młodych „wschodzących” pianistów Ogólnopolski Festiwal „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Przez piętnaście edycji żychlińskiego festiwalu przewinęło się Konin i Żychlin setka młodych pianistów, którzy dziś zdobywają sale koncertowe Europy i świata.

Mamy więc trzy jubileusze. 170 lat od śmierci Fryderyka, 85 lat Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i 20 lat kultu chopinowskiego w Żychlinie i Koninie. Z tej okazji 17 października Konińska Fundacja Kultury, koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, Zarząd Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Koniński Dom Kultury zapraszają na Koncert Jubileuszowy. Honorowy patronat objął starosta koniński Stanisław Bielik. W sali widowiskowej KDK o godz. 18.00 wystąpią: znakomita pianistka prof. Bronisława Kawalla, prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Filip Pacześny, niezwykle utalentowany młody, bo 14 letni pianista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Słowo o jubileuszach wygłoszą dr Ewa Sławińska-Dahlig i Henryk Janasek. Zostaną też wręczone honorowe odznaki ”mecenas kultu chopinowskiego”.

Dodajmy, że to wydarzenie muzyczne sponsorują: Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Miasta w Koninie, Urząd Miasta i Gminy w Rychwale, Urząd Gminy w Starym Mieście, Urząd Miasta i Gminy w Ślesinie oraz Bank Spółdzielczy w Koninie.

- Zapraszamy na chopinowską ucztę wszystkich chętnych, a jest ich w Koninie i regionie wielu. Wstęp wolny - Ryszard Sławiński – członek Zarządu Głównego TIFC, Krzysztof Pydyński – prezes Konińskiej Fundacji Kultury i prezes koła TIC w Żychlinie k. Konina.

Wielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole