WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

E-recepta staje się faktem. Wejdzie w życie już w styczniu

Dodano: 10.10.2019 14:38
Źródło: LM.pl

E-recepta obowiązkowa od stycznia. Ma być ułatwieniem pracy lekarzy, ale też uproszczeniem dla pacjentów. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia korzystają już z tego rozwiązania, ale narzekają na brak kampanii informacyjnej.

E-recepta to centralny system informatyczny, udostępniany w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (System P1). Przez ponad rok PPOZ pracował nad uproszczeniem i uregulowaniem zapisów dotyczących bezpiecznego wystawiania e-recepty.

- Korzyści płynące z e-recepty to możliwość zastosowania leków długofalowych na rok. Nie można jej zgubić, bo jest gdzieś zapisana i pacjent zawsze będzie mógł sprawdzić jakie leki jeszcze zostały mu do wybrania, jakie jest dawkowanie. Każdy lek to recepta i można kupić jeden lek w jednej aptece, a drugi w drugiej – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Elektroniczne recepty funkcjonują już w wielu placówkach PPOZ. Pacjenci, szczególnie seniorzy, dopytują o szczegóły związane z e-receptą.

- Tłumaczymy, bo najważniejsze żeby pacjent wiedział co z tym zrobić. W naszej gazecie zamieściliśmy ulotkę informacyjną, ale domagamy się od ministerstwa, żeby ruszyła kampania dla pacjentów – mówi Bożena Janicka.

Pacjenci nie posiadający indywidualnego konta pacjenta założonego na stronie pacjent.gov.pl może otrzymać od lekarza wydruk informacyjny lub czterocyfrowy kod. Na jego podstawie farmaceuta może wydać lek. Jest też możliwość otrzymania e-recepty SMS-em i poprzez e-mail. Wtedy lekarstwa otrzymać będzie można po podaniu kodu z SMS-a oraz numeru Pesel. Natomiast w poczcie elektronicznej, w przesłanym pliku będzie się znajdować kod kreskowy, który potrzebny jest do realizacji recepty. W szczególnych przypadkach, od stycznia 2020 roku lekarze będą mogli wystawiać tradycyjne, papierowe wykazy lekarstw.

  • E-recepta staje się faktem. Wejdzie w życie już w styczniu
  • E-recepta staje się faktem. Wejdzie w życie już w styczniu

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar Skoro od stycznia 2020 roku recepty mają być obowiązkowo wystawiane elektronicznie, to już rozumiem szumnie ogłaszane zmiany przez Ministerstwo Zdrowia, iż do lekarzy nie będzie kolejek... przecież 80-latka nie założy sobie Profilu Zaufanego i za pomocą Smartfona nie skorzysta z e-recepty :))) Pewnie po nowym roku wprowadzą nowy program PIS - Smartfon dla seniora i niepełnosprawnego :))) Ale bez żartów... papierowe wersje recept pozostaną na żądanie. Za to lekarzom będzie się to opłacało, gdyż na tym dodatkowo zarobią, bowiem NFZ gwarantuje lekarzom poniesienie ryczałtu o 6 proc., jaki ten płaci im za każdego zapisanego pacjenta do systemu.
Dodano: 11.10.2019 00:22    Przez: Pulsar71
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO