WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Szkolny jubileusz. "Szóstka" świętowała swoje 60-lecie

Dodano: 11.10.2019 14:31
Źródło: LM.pl

Szkoła Podstawowa nr 6 w Koninie świętuje swoje 60-lecie! To jedna z najstarszych szkół w nowej części miasta.

Pierwszy dzwonek w SP6 zadzwonił 1 września 1959 roku. Naukę wówczas rozpoczęło 147 uczniów, a kierownikiem był Bernard Andrzejczak. Jedną z nauczycielek wchodzących w skład pierwszej rady pedagogicznej była obecna na dzisiejszej uroczystości – Alina Lipińska.

- Była to dla mnie trzecia placówka. Spotkałam przede wszystkim cudownego kierownika Bernarda Andrzejaka. Tworzyliśmy małe, ale bardzo zżyte ze sobą grono. Ta szkoła nie miała takich warunków jak teraz. Myśmy musieli o wszystko zabiegać, ale byliśmy takim zespołem, który chciał coś zrobić dla uczniów. Najgorszym momentem było, kiedy szkoła musiała przejść remont dachu. Wtedy musieliśmy chodzić do różnych placówek w całym mieście, gdzie były umieszczone nasze klasy – opowiadała Alina Lipińska. - Mam ogromny zaszczyt, że spotykam dzisiaj moich kochanych uczniów. Na swojej drodze spotykałam cudownych rodziców, którym można było wszystko powiedzieć. Rodzice wymagali od dzieci wiele co do kultury i zachowania. Szkoła potrafiła wychować wspaniałych, dobrych i oddanych uczniów – dodała.

Pierwsi absolwenci opuścili SP6 w 1961 roku. Nowy budynek szkoły, który był Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego oddano do użytku w sierpniu 1963 roku. Szkoła otrzymała sztandar w 1969 roku, a popiersie patrona – Romualda Traugutta, zostało jej ofiarowane w 1984 roku.

- „Szóstka” to liczne pokolenia ludzi, którym należą się słowa uznania i szacunku. W 60-letniej historii szkoła wykształciła i wychowała ponad 10 tysięcy uczniów. Wielu z nich było laureatami i zwycięzcami przeróżnych konkursów, zawodów i turniejów na szczeblu województwa i kraju. Sukcesy naszych absolwentów są dla nas nobilitacją i wielkim zobowiązaniem do dalszego, twórczego działania – mówił Grzegorz Jankowiak, dyrektor SP6.

Jednym z absolwentów szkoły jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina – Wiesław Steinke.

- W tej kadencji rady mamy kilku uczniów kochanej „Szóstki”. To Tadeusz Piguła, Janusz Zawilski i Jakub Eltman. Możemy dumnie nosić tytuł absolwenta tej szkoły. To ziarno, które zasialiście we mnie nieźle wzeszło, bo skończyłem parę szkół. I muszę przyznać, że przeżyłem w SP6 swoiste katharsis. Kiedyś byłem z angielskiego „bad boy”, a stałem się prymusem. Tych 8 lat zmienia człowieka – podkreślał Wiesław Steinke.

Po wspólnym obejrzeniu przygotowanego filmu o historii i osiągnięciach szkoły, był czas na występy artystyczne, wyróżnienia i nagrody.

- Zazdroszczę absolwentom, byłym i aktualnym nauczycielom i uczniom, dlatego gdyż ja nie będę miał możliwości świętowania jubileuszu mojej szkoły – SP5, która zniknęła z siatki przed paru laty. Ci wszyscy, którzy mają możliwość świętować to święto naprawdę niech je świętują i niech się cieszą. Cieszcie się, że chodzicie do szkoły z taką historią, która wydała na świat absolwentów, którzy tak wiele znaczą – mówił Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Zwieńczeniem jubileuszu było zwiedzanie szkoły i spotkania z nauczycielami.

slajd 1 z 51
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO