WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

„Przyśniła się dzieciom Polska”. Radosne świętowanie w SOSW

Dodano: 8.11.2019 13:31

Radosne świętowanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie. 

Dnia 4 listopada 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie rozpoczęły się tygodniowe obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 91. rocznicy powołania do życia Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, która w latach 1928-1938 mieściła się w budynku Ośrodka.W pierwszym dniu obchodów na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa „Kartki dla Niepodległej” – efekt szkolnego konkursu plastycznego. Poziom artystyczny i pomysłowość wykonanych prac utrudniła pracę jury, które ostatecznie wybrało najpiękniejsze prace. W tym dniu odbył się również kiermasz kulinarny, z którego dochód został przeznaczony na zakup zniczy i kwiatów złożonych pod tablicami pamiątkowymi.

We wtorkowy poranek społeczność Ośrodka, ubrana w stroje o barwach narodowych uczestniczyła w „Biegu dla Niepodległej”. Pogoda jak zwykle dopisała i zachęcała do aktywności. Niezwykła atmosfera, wspaniała zabawa, pozytywne, piękne sportowe emocje sprawiają, że bieg jest wydarzeniem wyjątkowym. Po biegu społeczność Ośrodka wzięła udział w sesji zdjęciowej „Biało-Czerwona” oraz skosztowała tradycyjnej polskiej kuchni bigosu i żurku.

6 listopada młodzież uczestniczyła w szkolnym quizie wiedzy o Polsce. Na uczniów czekało mnóstwo zagadek historycznych, geograficznych, których rozwiązanie uczyło, bawiło i rozwijało. W czwartek 7 listopada odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Społeczność szkolna i goście uczestniczyli w mszy w intencji Ojczyzny i Absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Msza została odprawiona w klasztorze ojców franciszkanów. Pan Bogusław Graliński odczytał wzruszający rapsod swojego autorstwa, inspirowany losami Małoletniaków. W nabożeństwie uczestniczyły poczty ze sztandarem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie i proporcem 36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków. Po mszy zostały złożone kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą. Następnie w szkolnej świetlicy - z udziałem prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego i sympatyków „Małoletniaków” - odbyła się akademia „Przyśniła się dzieciom Polska”. Akademię przygotowali harcerze, którzy przypomnieli okoliczności odzyskaniu przez Polskę niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. W wyjątkowo wzruszający sposób uczcili pamięć tych, którzy dla Polski żyli, walczyli i za nią ginęli. Był to czas na wspólne śpiewanie i refleksje nad losami Ojczyzny. Taka forma świętowania jest doskonałą okazją do przekazywania patriotycznych wartości i zachowywania tożsamości historycznej.

Niestety, w tym roku fizycznie nie było w Koninie Małoletniaków. Wszystkim zgromadzonym w świetlicy została wyświetlona fotorelacja, podczas której można było zobaczyć majora Mariana Słowińskiego i usłyszeć jego piękną, wymowną i poruszającą przemowę. Uroczystości zakończyły się spotkaniem w Izbie Tradycji, gdzie goście przeglądali kroniki Ośrodka i pamiątkowe fotografie, ilustrujące życie Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie.

W piątek 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11.11 społeczność Ośrodka włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewano 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” dołączając w ten sposób do akcji, której pomysłodawcą jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

slajd 1 z 20
NASTĘPNY SLAJD

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO