WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rodzaje nawierzchni bezpiecznych na place zabaw – kiedy Twoje dziecko będzie najbezpieczniejsze?

Materiał promocyjny

Dodano: 2.12.2019 09:35

Co decyduje o bezpieczeństwie naszego dziecka na placu zabaw? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Bezpieczeństwo zależy bowiem od kilku czynników, m.in. jakości wyposażenia oraz zastosowanych rozwiązań mających zapobiegać wypadkom lub minimalizować ich skutki, ale również sposobu korzystania z urządzeń i przestrzegania przez użytkowników regulaminu danego miejsca. Kluczową rolę w kontekście bezpieczeństwa na placu zabaw odgrywa nawierzchnia. Współcześni inwestorzy i producenci mają do dyspozycji kilka rodzajów podłoży bezpiecznych, które mogą bez problemu dopasować do indywidualnego projektu – zgodnie z przepisami i normami oraz zachowujący wysoką estetykę placu zabaw.

Nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw – normy i przepisy

Bezpieczne podłoża na plac zabaw mają minimalizować skutki ewentualnych upadków (przede wszystkim z urządzeń i konstrukcji) poprzez tłumienie energii uderzenia. Wszystkie normy dotyczące nawierzchni bezpiecznych na placach zabaw oraz wytyczne dotyczące sposobu doboru nawierzchni opisuje norma PN-EN 1177. Znajdziemy w niej przede wszystkim szczegółowe informacje na temat kryterium HIC (Head Injury Criterion, czyli Kryterium Urazu Głowy) – to kryterium podawane w centymetrach i oznaczające maksymalną wysokość upadku, podczas którego uderzenie głową o podłoże nie będzie zagrożeniem dla życia.

HIC jest różny dla różnych rodzajów nawierzchni, dzięki czemu producent placu zabaw może dobrać takie podłoże, które zagwarantuje odpowiedni poziom amortyzacji dla upadków z różnych konstrukcji i urządzeń. Kluczowym dla określenia pożądanego rodzaju nawierzchni będzie określenie wysokości swobodnego upadku (WSU) z konkretnego urządzenia / konstrukcji – to maksymalna wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała do najniższego punktu upadku. Nawierzchnia bezpieczna powinna bezwzględnie znajdować się w strefach bezpieczeństwa wokół wszystkich urządzeń i konstrukcji na placu zabaw.

Rodzaje nawierzchni bezpiecznych – jakie podłoże wybrać?

Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw dzieli się na naturalne i syntetyczne. Dowolność w wyborze podłoża (przy spełnieniu norm, oczywiście) pozwala na stworzenie przestrzeni bezpiecznej i estetycznej równocześnie.

Naturalne podłoża na plac zabaw

Naturalne podłoża bezpieczne to nawierzchnie sypane (piasek, żwir, kora i wióry) oraz gleba i darń. Stopień amortyzacji nawierzchni sypanych zależy od wielkości ziaren / wiórów oraz grubości warstwy wybranego materiału. Pojedyncze ziarna / wióry nawierzchni sypanych muszą mieć odpowiednią wielkość (piasek: 0,2-2 mm, żwir: 2-8 mm, kora: 20-80 mm, wióry: 5-30 mm), a ich warstwa odpowiednią grubość (piasek: 30-40 cm, żwir: 20-30 cm, kora i wióry: 20-30 mm – to grubości minimalne, odpowiednie dla krytycznej wysokości upadku od 2 do 3 m). Gleba i darń mają minimalne właściwości amortyzujące, dlatego stosuje się je niemal wyłącznie na placach zabaw wyposażonych w urządzenia i konstrukcje, których WSU nie przekracza 100 cm.

Jeszcze kilkanaście lat temu naturalne nawierzchnie na placach zabaw nie miały żadnej konkurencji. Obecnie inwestorzy i producenci mają do dyspozycji szeroki wachlarz syntetycznych podłoży, które charakteryzują się świetnymi parametrami, wysoką estetyką oraz łatwością utrzymania (bez konieczności przeprowadzania trudnych prac porządkowych, pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych).

Syntetyczne podłoża na plac zabaw

Syntetyczne nawierzchnie bezpieczne to podłoża nowoczesne, wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów, doceniane za walory użytkowe i estetyczne oraz posiadające bardzo dobre parametry amortyzujące. Nawierzchnie syntetyczne dzieli się na podłoża układane, sypane i wylewane.

  • Płytki gumowe – to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań, łatwe do ułożenia (najpopularniejsze są płytki gumowe kwadratowe lub w kształcie puzzli) i bezproblemowe podczas użytkowania, dostępne w dwóch wersjach (SBR - czarne i EPDM – z kolorową warstwą wierzchnią); posiadają wysokie właściwości amortyzujące;

  • Maty przerostowe – to rozwiązanie ekonomiczne i proekologiczne (maty produkowane są z gumy pochodzącej z recyclingu), łatwe do ułożenia, pozwalają na zachowanie naturalnego wyglądu placu zabaw (w optyce naturalnej darni), ale wymagają regularnego koszenia; właściwości amortyzujące zależą przede wszystkim od grubości mat;

  • Sztuczna trawa – to rozwiązanie ekonomiczne, łatwe do ułożenia i stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości; właściwości amortyzujące zależą przede wszystkim od wysokości/długości trawy;

  • Rubber Mulch – innowacyjne rozwiązanie w kategorii syntetycznych nawierzchni bezpiecznych, gumowe wióry wytwarzane są z gumy pochodzącej z recyclingu, są nietoksyczne i niepylące, pozwalają na zachowanie naturalnego wyglądu placu zabaw (w optyce wiórów drewnianych i kory) i są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, posiadają wysokie właściwości amortyzujące;

  • Nawierzchnie wylewane – to podłoża poliuretanowe (dwuwarstwowe), wykonywane bezspoinowo, z możliwości uzyskania jednolitej powierzchni jednobarwnej, kolorowej lub wzorzystej, maksymalnie łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i pozwalające na tworzenie przestrzeni bezpiecznej (różne kolory mogą np. wskazywać bezpieczne strefy wokół urządzeń) i pobudzającej wyobraźnię (dzięki zastosowaniu wzorów i kolorów można dodatkowo zachęcać dzieci do aktywności).

Każda z wymienionych wyżej nawierzchni bezpiecznych będzie zapewniała bezpieczeństwo naszym dzieciom, pod warunkiem, że zostanie dobrana i położona zgodnie z przepisami i normami. Przy nowoczesnych, wysokich konstrukcjach najlepiej sprawdzą się syntetyczne podłoża wylewane lub gumowe.

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy producentowi nowoczesnych i bezpiecznych placów zabaw dla dzieci, firmie Activeline z Lublina. Sprawdź pełną ofertę nawierzchni na place zabaw na stronie https://activeline.eu/k/nawierzchnie-bezpieczne/.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dzieci,   zabawa,   bezpieczeństwo,   plac zabaw

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO