WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Wilczyn. Długa dyskusja radnych o kompostowaniu odpadów

Dodano: 2.12.2019 13:27
Źródło: LM.pl

Jaką ulgę przyznać w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi osobom kompostującym bioodpady - nad tym długo debatowali podczas ostatniej sesji radni w Wilczynie.

Podobnie, jak w innych gminach, również w Wilczynie radni zmuszeni byli pochylić się nad nowymi stawkami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Propozycja wójta Grzegorza Skowrońskiego wynosiła: 14 zł za śmieci segregowane, 42 zł za niesegregowane (trzykrotność stawki podstawowej, zgodnie z nowymi przepisami) oraz ulga 1 zł dla osób, które kompostują bioodpady. Jak podkreślał wójt gminy Wilczyn to stawki, które pozwolą zbilansować system - od najbliższego roku bowiem gminy nie mogą dokładać z własnego budżetu do gospodarki odpadami, muszą zbierać wystarczająco dużo z opłat od mieszkańców. - Śmieci nie powinny nas tyle kosztować. Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zacznie w inny sposób kalkulować te ceny. Żeby samorządy nie płaciły ogromnych pieniądzy - oceniał wójt Grzegorz Skowroński.

To duży wzrost w porównaniu do poprzednich opłat, które wynosiły odpowiednio 9 zł za śmieci segregowane i 18 zł za niesegregowane. Wyższy koszt wywozu śmieci wynika m.in. z większej częstotliwości kursów śmieciarek. Zgodnie z rozporządzeniem muszą one odbierać odpady z każdej z pięciu frakcji co najmniej raz w tygodniu z domów wielorodzinnych i raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. - To zwiększa pięciokrotnie objazdy i koszty. Uważam, że to pieniądze wyrzucone w błoto, bo śmieciarki pojadą niewypełnione - mówił na sesji wójt Grzegorz Skowroński.

Radnych najbardziej jednak poruszyła kwestia różnicy w opłatach dla osób, które kompostują i nie kompostują bioodpadów. Postulowali oni, by ta różnica była większa, niż proponowany 1 zł. - Rodziny, które nie kompostują liści albo trawy będą finansowane przez tych, którzy uczciwie segregują śmieci - mówił wiceprzewodniczący Rady Gminy Błażej Pyrzyński. - Złotówka, dwa złote to jest śmieszna kara dla człowieka, któremu nie chce się robić. 

Wójt Grzegorz Skowroński podkreślał, że zgadza się z tym podejściem, ale zaproponowane przez niego stawki pozwolą na rozstrzygnięcie przetargu i zbilansowanie systemu. - Jeszcze nie wiemy, ile osób będzie robiło kompostowniki. Jeżeli 80% mieszkańców zgłosi, że będzie kompostowało, wyjdziemy ze stawki powiedzmy 12 zł i ja się nie zmieszczę w tej kwocie. Moja propozycja będzie najbardziej optymalna. Jeżeli w kolejnych latach dużo osób będzie kompostowało, to możemy wtedy nagrodzić te osoby, że nie będziemy im zwiększać stawki, a tym, którzy nie kompostują, podniesiemy stawkę - tłumaczył na sesji.

Mimo wszystko radni poddali pod głosowanie dwa wnioski - o zwiększenie stawki podstawowej do 16 zł, a ulgi dla osób kompostujących do 2 zł. Oba wnioski zostały odrzucone. Rada Gminy przyjęła natomiast stawki zaproponowane przez wójta, choć niejednogłośnie. Za stawką podstawową 14 zł było dziewięć osób, jedna przeciw, a cztery wstrzymały się od głosu. Za ulgą 1 zł dla osób, które kompostują bioodpady głosowało dziesięć osób, dwie były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Brawo Radni Wilczyna.Podwyżka ale w rozsądnych granicach. Kleczewscy Radni -7,chyba ukarali swoich wyborców fundując im 18,50 i tylko 0,50 za kompostowanie. Przy własnym wysypisku i sortowni to bardzo wysoko.
Dodano: 02.12.2019 17:16    Przez: sąsiad
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO