LM.plWiadomościKonin. PWiK będzie miał kolejną farmę fotowoltaiczną. Jest decyzja!

Konin. PWiK będzie miał kolejną farmę fotowoltaiczną. Jest decyzja!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. PWiK będzie miał kolejną farmę fotowoltaiczną. Jest decyzja!

Przy oczyszczalni „Lewy Brzeg” powstanie farma fotowoltaiczna. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie otrzyma na ten cel ponad 8 mln zł dofinansowania.

Koniński PWiK z pozycji klastra „Zielona Energia Konin” złożył wniosek o dotację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Decyzja jest pozytywna.

- Jako jedyny klaster dostaliśmy pozytywną decyzję i otrzymamy dofinansowanie na inwestycję w wysokości 8,3 mln zł – mówi Maciej Nowicki, rzecznik PWiK Konin.

Farma fotowoltaiczna będzie kosztowała w sumie 14,3 mln zł i będzie największą tego typu inwestycją. Na oczyszczalni „Prawy Brzeg” działa już farma fotowoltaiczna o mocy 100 kW, a planowana na „Lewym Brzegu” będzie dwadzieścia razy większa i będzie miała 2,2 MW.

- Jako przedsiębiorstwo ograniczamy koszty funkcjonowania. Energia elektryczna to duża część naszych kosztów. Dążymy do tego, żeby PWiK stał się spółką samowystarczalną energetycznie. Dopełnieniem będzie planowana budowa biogazowni – mówi Maciej Nowicki. - Jeżeli wszystkie instalacje powstaną to wyprodukują 2 000 000 kWh, a zapotrzebowanie PWiK to 5 500 000 kWh. To znaczy, że pokryjemy 40% zapotrzebowania energetycznego zakładu – dodaje.

Niebawem PWiK ma podpisać umowę na dofinansowanie inwestycji. Procedura przetargowa ruszy w styczniu, a farma powinna powstać do końca 2020 roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole