WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Nauczycielka z Żychlina zainspirowała nauczycieli w całym kraju

Dodano: 19.12.2019 11:14
Źródło: LM.pl

Blisko 60 szkół w całej Polsce biorąc przykład z nauczycielki Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, organizuje „Klasową Wigilię bez plastiku”.

Joanna Gadomska, nauczycielka biologii z ZSEU w Żychlinie, w mediach społecznościowych działa prowadzi stronę „Biologia z Blondynką”. Od wielu lat w swojej szkole organizuje ona „Klasową Wigilię bez plastiku”. W ubiegłym roku napisała o tym w internecie, czym zachęciła i zainspirowała do proekologicznych działań uczniów oraz nauczycieli w całym kraju. Pomysł został zauważony i promowany nie tylko przez media, ale też byłą minister edukacji narodowej – Krystynę Szumilas.

Akcja polega na tym, żeby każda wigilia organizowana w klasie odbyła się bez używania plastikowych talerzy, kubków i sztućców. Jej uczestnicy mogą przynosić szklane naczynia oraz metalowe sztućce. Wszystko dlatego, że plastik użyty przez 2-3 godziny będzie rozkładać się od 100 do 1000 lat.

- Po plastikowej wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić plastikowymi odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest 30 klas… to mamy 30 ogromnych worków. A szkół w całej Polsce jest ponad 35 tysięcy. Łatwo policzyć, ile worków odpadów powstanie w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin. Stąd moja akcja. Głównym celem akcji jest wspólne ograniczenie ilość plastikowych odpadów - im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń – podkreśla Joanna Gadomska. - Ważne jest również, aby od najmłodszych lat krzewić u każdego ucznia zachowania proekologiczne, aby każdemu uświadomić, że jego odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zmniejszenia degradacji naszego środowiska, w tym zmniejszenia się ilości wyprodukowanych odpadów. Myśląc o nas, ale i o przyszłych pokoleniach, aby miały szanse żyć w czystym środowisku, musimy działać tu i teraz. Każda mała rzecz, każdy mały gest, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę. A jeżeli małe rzeczy zrobią setki, tysiące czy miliony ludzi… to będzie to już duża rzecz, duży gest i duża akcja. Jest wtedy nadzieja na zmianę, poprawę i lepsze jutro. Zróbmy coś razem dla naszej planety. Razem zawsze możemy więcej! Pokażmy, że ochrona naszej planety jest dla nas ważna – dodaje.

Wśród szkół, które włączyły się już do akcji są m.in. placówki z Gdańska, Bydgoszczy, Piły, Pruszkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Częstochowy, Szczecina, Siemianowic Śląskich, Olsztyna, Torunia, Sanoka, Lublina, Wałbrzycha, Gliwic, Rudy Śląskiej, czy Zabrza. Cały czas dołączają kolejne.

  • Nauczycielka z Żychlina zainspirowała nauczycieli w całym kraju

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO