LM.plWiadomościNauczycielka z Żychlina zainspirowała nauczycieli w całym kraju

Nauczycielka z Żychlina zainspirowała nauczycieli w całym kraju

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nauczycielka z Żychlina zainspirowała nauczycieli w całym kraju

Blisko 60 szkół w całej Polsce biorąc przykład z nauczycielki Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, organizuje „Klasową Wigilię bez plastiku”.

Joanna Gadomska, nauczycielka biologii z ZSEU w Żychlinie, w mediach społecznościowych działa prowadzi stronę „Biologia z Blondynką”. Od wielu lat w swojej szkole organizuje ona „Klasową Wigilię bez plastiku”. W ubiegłym roku napisała o tym w internecie, czym zachęciła i zainspirowała do proekologicznych działań uczniów oraz nauczycieli w całym kraju. Pomysł został zauważony i promowany nie tylko przez media, ale też byłą minister edukacji narodowej – Krystynę Szumilas.

Akcja polega na tym, żeby każda wigilia organizowana w klasie odbyła się bez używania plastikowych talerzy, kubków i sztućców. Jej uczestnicy mogą przynosić szklane naczynia oraz metalowe sztućce. Wszystko dlatego, że plastik użyty przez 2-3 godziny będzie rozkładać się od 100 do 1000 lat.

- Po plastikowej wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić plastikowymi odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest 30 klas… to mamy 30 ogromnych worków. A szkół w całej Polsce jest ponad 35 tysięcy. Łatwo policzyć, ile worków odpadów powstanie w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin. Stąd moja akcja. Głównym celem akcji jest wspólne ograniczenie ilość plastikowych odpadów - im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń – podkreśla Joanna Gadomska. - Ważne jest również, aby od najmłodszych lat krzewić u każdego ucznia zachowania proekologiczne, aby każdemu uświadomić, że jego odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zmniejszenia degradacji naszego środowiska, w tym zmniejszenia się ilości wyprodukowanych odpadów. Myśląc o nas, ale i o przyszłych pokoleniach, aby miały szanse żyć w czystym środowisku, musimy działać tu i teraz. Każda mała rzecz, każdy mały gest, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę. A jeżeli małe rzeczy zrobią setki, tysiące czy miliony ludzi… to będzie to już duża rzecz, duży gest i duża akcja. Jest wtedy nadzieja na zmianę, poprawę i lepsze jutro. Zróbmy coś razem dla naszej planety. Razem zawsze możemy więcej! Pokażmy, że ochrona naszej planety jest dla nas ważna – dodaje.

Wśród szkół, które włączyły się już do akcji są m.in. placówki z Gdańska, Bydgoszczy, Piły, Pruszkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Częstochowy, Szczecina, Siemianowic Śląskich, Olsztyna, Torunia, Sanoka, Lublina, Wałbrzycha, Gliwic, Rudy Śląskiej, czy Zabrza. Cały czas dołączają kolejne.

Nauczycielka z Żychlina zainspirowała nauczycieli w całym kraju
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole