Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrzychodnie czynne po 1 stycznia? Lekarze na finiszu rozmów

Przychodnie czynne po 1 stycznia? Lekarze na finiszu rozmów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Przychodnie czynne po 1 stycznia? Lekarze na finiszu rozmów

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej na finiszu rozmów z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministrem Zdrowia. - Ostateczne podpisanie i zatwierdenie porozumienia planowane jest na poniedziałek, 23 grudnia – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Koniec roku to nie tylko okres świąt, ale też pytanie, czy gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte od 1 stycznia? Trwające od kilku miesięcy negocjacje w Wielkopolsce, pozwalają wierzyć, że po nowym roku przychodnie będą działać tak jak do tej pory.

- Jesteśmy na finiszu uzgodnień. Nie widzimy na chwilę obecną przeszkód do przedłużenia umów – mówi Bożena Janicka. - Tematem wielomiesięcznych rozmów dotyczylo spraw organizacyjnych, finansowych i prawnych. Pakiet e-zdrowie, czyli e-recepta, e-skierowanie i e-zaświadczenie to obszar, który winien być dobrze dopracowany, gdyż najważniejsze jest dobro pacjenta. Nie może zaistnieć sytuacja, że pacjent nie dostanie recepty, bo system się zawiesi. Nie może być takie sytuacji, że pacjent nie dostanie skierowania do szpitala, bo system nie będzie działał. Dzisiaj mamy zapewnienie, że stosujemy wersje papierowe tych dokumentów, to zabezpieczy pacjentów i da komfort pracy lekarzom - dodaje.

Lekarze podczas rozmów z NFZ i MZ naciskali również na kwestie profilaktyki. Jak podkreśla Bożena Janicka, jej ciągle jest mało. W pierwszych tygodniach stycznia ma zostać powołany specjalny zespół złożony z lekarzy, prawników, przedstawicieli NFZ i Ministerstwa Zdrowia, który ma wypracować rozwiązania profilaktyczne, które będą „dogodne dla pacjentów i możliwe do realizacji przez placówki POZ”. Chodzi tu przede wszystkim o choroby układu krążenia i cukrzycy, profilaktykę związaną z mammografią i cytologią, a także zapowiadany przez premiera „Bilans 40-latka”.

- Uważamy, że podstawowa opieka zdrowotna mogłaby wspomóc wykonalność tych bilansów. Bardzo istotną kwestią byłyby też badania przesiewowe dla mężczyzn (w kierunku raka prostaty), a także zlecane przez NFZ – w kierunku wczesnego  wykrywania raka jelita grubego, który jest jednym z częściej występujących nowotworów. W prowadzonych przez nas rozmowach słyszymy zapowiedź postawienia nacisku na profilaktykę w placówkach lekarzy rodzinnych. Uważamy, że jest to dobry kierunek, dający bardziej realne szanse na wykonywanie zalecanych badań profilaktycznych, wzrost świadomości           i szersza edukacje – informuje Bożena Janicka.

Jeszcze do poniedziałku trwać mają rozmowy i uzgodnienia. Ostateczne decyzje zapadną w najbliższy poniedziałek. Lekarze POZ najprawdopodobniej zawrą umowy na 2 lata.

Przychodnie czynne po 1 stycznia? Lekarze na finiszu rozmów
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole