WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka
KORONAWIRUS:

6 potwierdzonych przypadków w Koninie i powiecie konińskim (stan na 8.04.)

Strażacy odnotowali kilkadziesiąt pożarów sadzy w kominach

Dodano: 13.01.2020 18:01
Źródło: LM.pl

Kilkadziesiąt pożarów sadzy w kominach i kotłowniach odnotowała w ostatnim czasie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

W większości przypadków prawdopodobną przyczyną powstania pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Od 1 października 2019 roku do 13 stycznia tego roku było w sumie 35 pożarów sadzy w kominach oraz 10 w kotłowniach.

- Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować popękanie komina, a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik konińskiej straży pożarnej.

Mundurowi przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem przewody kominowe powinny być czyszczone co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym, np. węglem, drewnem oraz co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym. Ponadto zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane właściciele i zarządcy budynków zobowiązani są do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych. Strażacy przypominają również, że do domów warto kupić czujnik tlenku węgla i dymu, które mogą zapobiec tragedii.

fot. KM PSP Konin

  • Strażacy odnotowali kilkadziesiąt pożarów sadzy w kominach

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO