Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDzień Chorego. Pacjentowi pomoże tylko „zdrowa” służba zdrowia

Dzień Chorego. Pacjentowi pomoże tylko „zdrowa” służba zdrowia

Dodano:
Dzień Chorego. Pacjentowi pomoże tylko „zdrowa” służba zdrowia

11 lutego – Światowy Dzień Chorego. Pacjentowi pomoże tylko „zdrowa” służba zdrowia. 

11 lutego w wielu krajach, również w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Święto ustanowione przez św. Jana Pawła II ma na celu zwrócenie uwagi na osoby cierpiące duchowo i fizycznie oraz dostrzeżenie tych wszystkich, którzy zawodowo (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, itd.) bądź jako wolontariusze wspierają chorych w walce o zdrowie i godne życie. W tym wyjątkowym dniu lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia po raz kolejny zwracają uwagę na to, że skuteczną pomoc wszystkim cierpiącym w Polsce może przynieść przemyślana polityka zdrowotna z kluczową rolą podstawowej opieki zdrowotnej. – Niestety kolejne obozy rządzące wymyślają jedynie doraźne rozwiązania, które nie tylko nie służą, ale wręcz szkodzą polskiej służbie zdrowia i naszym pacjentom – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Podstawowa opieka zdrowotna – na co zwracają lekarze PPOZ, a co potwierdzają badania poziomu satysfakcji - cieszy się największym zaufaniem wśród polskich pacjentów. - I wcale nie przez przypadek. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jako „lekarz pierwszego kontaktu”, pierwszy poznaje problem pacjenta, obejmując go opieką holistyczną/całościową, jako specjalista medycyny rodzinnej/POZ. Często zdarza się, że wchodzi w kompetencje specjalisty poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Diagnozuje, leczy i czeka, aż pacjent dostanie się wreszcie na badania czy konsultacje w poradni specjalistycznej. Nierzadko trwa to tygodniami, bo kolejki oczekujących są coraz dłuższe – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ

Kolejki to uciążliwa, ale nie jedyna bolączka polskiego systemu. Problemów, z którymi muszą się mierzyć zarówno pacjenci, jak i personel medyczny jest mnóstwo. Wszechobecna i ciągle galopująca biurokracja, wprowadzane „na cito” nowe rozwiązania (e-zdrowie), za którymi trudno nadążyć, zamykane przychodnie, coraz mniej lekarzy (a pod tym względem „króluje” właśnie podstawowa opieka zdrowotna!!!). - Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma pod swoją opieką nie kilku chorych (jak na jednym szpitalnym oddziale) ale często ponad 2 tysiące i dużo więcej. Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni i nie zacznie się pozyskiwać kadr, to za 10 lat w ogóle zabraknie lekarzy – mówi prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ podkreślają, że Światowy Dzień Chorego to dobry moment, aby zastanowić się nad systemem opieki zdrowia w Polsce: w jakim kierunku zmierza i jakie miejsce powinna w nim zająć podstawowa opieka zdrowotna? - Brak wizji, krótkowzroczność oraz kierowanie się politycznymi interesami daleko nas nie zaprowadzą. Niedofinansowanie skutkujące niewydolnością organizacyjną placówek staje się coraz dotkliwsze. Kuleje profilaktyka! Z okazji Światowego Dnia Chorego chcielibyśmy po raz kolejny zaapelować do rządzących o to, żeby pomyśleli o osobach cierpiących, potrzebujących odpowiedniej terapii medycznej, zapewniającej ciągłość leczenia. Bez przypadkowości, wprowadzania kolejnych zmian i niepewności – podkreślają lekarze PPOZ.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole