WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kochajmy i bądźmy kochani.Miłość wszystkim wychodzi na zdrowie

Dodano: 14.02.2020 11:42

Kochaj nie tylko w Walentynki. Miłość wszystkim wychodzi na zdrowie.

Oczy błyszczą, twarz promienieje, świat się śmieje, a nam chce się żyć. Tak, tak… motyle w brzuchu mogą zdziałać cuda. Naukowcy udowodnili, że miłość, albo stan zakochania mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Szybciej znikają zbędne kilogramy, mamy więcej energii, lepiej radzimy sobie ze stresem, a serce bije jak dzwon .– To nie musi być wcale strzała Amora. To może być wieloletnie odwzajemnione uczucie do ukochanej osoby, przyjaźń, a także pozytywne myślenie o innych. Dzielmy się naszą miłością nie tylko w Walentynki – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W poszczególnych fazach zakochania w organizmie uwalniają się dobroczynne hormony. Fenyloetyloamina, będąca analogiem amfetaminy, świetnie działa na układ nerwowy, trawienny, łagodzi objawy depresji, poprawia nastrój (co ma związek z pobudzeniem wydzielania dopaminy). Dopamina pełni kluczową rolę w poczuciu szczęścia, a także w radzeniu sobie ze stresem. Pojawia się więcej chęci i energii do działania. Dopamina stymuluje wytwarzanie oksytocyny, nazywanej również „hormonem miłości i zaufania”. Wpływa pozytywnie na relacje z drugim człowiekiem.

Przy okazywaniu czułości, w stanach silnych emocji i uniesienia uwalniane są endorfiny, czyli „hormony szczęścia”. Redukują poziom stresu, potęgują odczuwanie przyjemności, blokują odczuwanie bólu i działają relaksująco. Naukowcy udowodnili, że w pierwszej najsilniejszej fazie zakochania w układzie nerwowym i hormonalnym człowieka zachodzi prawdziwa burza reakcji chemicznych, która – szczególnie gdy miłość jest odwzajemniona – może przynieść organizmowi mnóstwo korzyści. Ale i później, kiedy związek staje się trwalszy i stabilniejszy miłość nadal jest najlepszym lekiem na wiele dolegliwości, nie tylko psychicznych, ale także fizycznych.

Osoby będące w szczęśliwych związkach rzadziej potrzebują pomocy lekarza. Dlaczego? Dbają wzajemnie o własne zdrowie (pilnują diety, aktywności fizycznej, profilaktyki). W poczuciu odpowiedzialności za najbliższą osobę mają mniejszą tendencję do zachowań ryzykownych (palenie, alkohol, itd.). Stan pozytywnego zakochania obniża ciśnienie krwi. Zmniejsza niepokój, napięcie, stres, niepewność, podnosi poczucie bezpieczeństwa. Dobre emocje wpływają na układ odpornościowy organizmu. Ludzie zakochani i szczęśliwi są bardziej odporni na infekcje niż ci, którzy częściej odczuwają niechęć, smutek, czy depresję. Miłość wpływa na młody wygląd. Bliskość, częste przytulanie, głaskanie, pieszczoty zwiększają przepływ krwi w skórze, a ta szybciej i skuteczniej dostarcza niezbędnych składników odżywczych i tlenu do komórek.

Miłość jest jednym z najważniejszych uczuć w naszym życiu. Sprawia, że czujemy się wyjątkowi. Ładniejsi, młodsi, weselsi, ale także pewniejsi siebie. Osoby będące w zdrowych i szczęśliwych związkach wiedzą, że mają na kogo liczyć. Z okazji Walentynek życzymy wszystkim morza miłości. Kochajmy i bądźmy kochani. Na zdrowie! – życzą lekarze PPOZ.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PPOZ,   lekarze rodzinni,   Walentynki,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO