LM.plWiadomościFotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

Dodano: , Żródło: LM.pl
Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

Konińskie Zatorze będzie pierwszym osiedlem w kraju, które na dachach budynków będzie miało panele fotowoltaiczne. Wielkość planowanej instalacji to blisko 750 kW.

Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zatorze” zamierza przetrzeć szlak i skorzystać z przygotowywanego programu związanego z instalacjami fotowoltaicznymi.

- Panele znajdą się nie tylko na dachach wszystkich budynków mieszkalnych, ale też na dachach technicznych, takich jak hydrofornie, czy budynek administracyjny spółdzielni – mówi Maciej Ostrowski, prezes SM „Zatorze”. - Największe korzyści będą miały wieżowce, bo zwrot inwestycji będzie w ich przypadku wynosił około 6-7 lat. Tam różnica w opłatach za eksploatację będzie najbardziej zauważalna. Po spłaceniu kredytu rachunki zmniejszą się o 40-45 zł miesięcznie od mieszkania, bo tyle wynoszą opłaty wnoszone do spółdzielni za energię elektryczną – dodaje.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 3 mln zł. Zostanie ona w całości pokryta z kredytu, który spółdzielnia zamierza uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Jesteśmy na końcówce przygotowywania dokumentacji technicznej, żebyśmy mogli ogłosić przetarg na realizację całej instalacji. Myślę, że ogłosimy go w ciągu miesiąca. Po wyłonieniu wykonawcy, zgłosimy się o sfinansowanie inwestycji – podkreśla Maciej Ostrowski. - Kiedy będziemy spłacać kredyt mieszkańcy w żaden sposób nie odczują różnicy. Otrzymają gwarancję, że od momentu podłączenia instalacji mają zagwarantowaną stałą cenę energii. Po spłacie instalacji będziemy ściągać ze składników eksploatacji i czynsze będą obniżone – dodaje.

Zgodnie z przewidywaniami prezesa SM „Zatorze”, inwestycja ma być gotowa najpóźniej do końca czerwca. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na wszystkich blisko 60 budynkach administrowanych przez spółdzielnię.

Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole