Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościOBLICZA KOBIETY. Między modą a sztuką

OBLICZA KOBIETY. Między modą a sztuką

Materiał promocyjny

Dodano:
OBLICZA KOBIETY. Między modą a sztuką

„Oblicza kobiety. Między modą a sztuką” to pokaz kolekcji Moniki Izabeli Kostrzewy oraz prac studentów Pracowni Sztuk Projektowych WPA UAM w Kaliszu. Pokaz połączony będzie z modowym panelem dyskusyjnym. Zapraszamy już 8 marca o 17.00 do Młodzieżowego Domu Kultury.

Kolekcje Moniki Izabeli Kostrzewy są najczęściej efektem ciekawych zderzeń barw, form i faktur. W najnowszej propozycji znanemu od ponad dwóch tysięcy lat papierowi kreatorka nadała cechy tkaniny i zestawiła go z równie wyjątkową strukturą, jaką jest skóra. Skóra, pergamin czy papier, choć zdają się całkowicie od siebie różnić, to jednak mają wiele punktów stycznych. Można powiedzieć, że zawsze odgrywały istotną rolę w rozwoju kultury, nauki, sztuki i cywilizacji. Pozostając szlachetną materią „przyjmowały” znaki czasu, filozoficznych i obyczajowych przemian oraz estetycznych rewolucji. Dla projektantki papier i skóra są kopalnią kreacyjnych rozwiązań, których efektem są ubiory na pograniczu soft sculpture, malarstwa materii i formy użytkowej. Budzą jednocześnie mocne skojarzenia z procesem przemijania, będącym nieodłącznym elementem ludzkiego istnienia. Exitium humani corporis następuje poza naszą wolą i wbrew naszej chęci pokonania czasu. Świadomość upływu czasu połączona z baczną obserwacją obrazów i zjawisk natury pozwoliła Monice Izabeli Kostrzewie na przygotowanie – przy użyciu złożonego języka plastyczno-projektowego - autorskiej kolekcji ujmującej złożoność kobiecej natury. Przywołując myśl znanego francuskiego filozofa i estety, Paula Souriau, z książki „La beauté rationnelle”: „Nie może być sprzeczności między tym, co piękne, a tym, co użyteczne [.]”, autorka starała się przygotować kolekcję ubiorów, która będzie emanowała nie tylko artystycznym pięknem, ale także funkcjonalnością, pozwalającą na komfortowe jej użytkowanie. Warto zwrócić uwagę, że stworzone przez Kostrzewę formy nie są dane raz na zawsze, że można je modyfikować, a poszczególne elementy, zwłaszcza papierowe, traktować jak biżuterię na wyjątkowe okazje. Dzięki dekonstrukcji w strojach o charakterze unikatowym można zmieniać ich funkcję, czyniąc z nich całodzienny ubiór eleganckiej, współczesnej kobiety.

Prof.  UAM dr hab. Monika Izabela Kostrzewa na co dzień jest także wykładowcą Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, gdzie prowadzi Pracownię Sztuk Projektowych. Spod jej skrzydeł w modowy świat wyfrunęło wielu grafików, projektantów i specjalistów zajmujących się odzieżowymi markami. Na naszą prośbę w niedzielny wieczór oprócz jej pokazu „Oblicza kobiety” będziemy mogli zobaczyć także trzy kolekcje studentów: Edyty Cichomskiej, Małgorzaty Pawlik i Adama Grześkowiaka. Spotkanie z Panią Profesor – zgodnie z podtytułem „Między modą a sztuką” - będzie także okazją do rozmów o artystycznej stronie projektowania ubiorów i o potrzebie indywidualnego podejścia do swego wyglądu.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Czytaj więcej na temat:ckis, miasto kobiet
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole