WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Remis w głosowaniu. Radni dali szansę szkole w Woli Podłężnej

Dodano: 26.02.2020 00:19
Źródło: LM.pl

Powstanie dwustronny zespół, który zajmie się opracowaniem wariantów przyszłości Szkoły Podstawowej um. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej, gm. Kramsk. Radni nie przyjęli, ale też nie odrzucili uchwały dotyczącej zamiaru likwidacji placówki.

Kilka dni temu społeczność szkoły w Woli Podłężnej, jej uczniowie i rodzice dowiedzieli się o planach władz gminy. Zamiar likwidacji wynikał z wysokich kosztów utrzymania placówki (w tym roku gmina musiałaby dopłacić do funkcjonowania szkoły 800 tys. zł), niskiej „liczebności” uczniów ( 65 osób, w tym 11 dzieci w oddziale przedszkolnym), konieczności kosztownego generalnego remontu (szkoła nie ma centralnego ogrzewania, sali gimnastycznej, a dwa jednokondygnacyjne budynki wymagają remontu elewacji i dachu). Zgodnie z uzasadnieniem uchwały przedstawionej podczas wtorkowego posiedzenia Rady Gminy w Kramsku, uczniowie SP w Woli Podłężnej po likwidacji placówki kontynuowaliby naukę w kramskiej szkole.

- Uzasadnienie tej uchwały jest zasadne – rozpoczął dyskusję radny z Woli Podłężnej Waldemar Białecki. - Jeśli głównym czynnikiem jest ekonomia to dlaczego nie patrzymy na inne szkoły w gminie, a mamy ich w sumie cztery ( w Anielewie, Wysokiem, Woli Podłężnej i Kramsku – od red.). Do każdej z nich dopłacamy. Poza tym do tej pory nikt nie sygnalizował zamiaru likwidacji szkoły w Woli Podłężnej – dodał.

Podstawówka im. Janusza Korczaka działa od ponad 100 lat. Budynek jest stary i mało komfortowy. Okazuje się jednak, że nie to jest najważniejsze.

- Szkoła to nie tylko budynek, ale społeczność, klimat – mówiła Ewelina Dunaj – Rzywucka, dyrektor SP w Woli Podłężnej.

- To ważne miejsce dla naszej społeczności. Odbywają się tam liczne akcje społeczne i jest miejscem kultury wszystkich mieszkańców – podkreśliła przedstawicielka Rady Rodziców.

To jak istotne jest dalsze funkcjonowanie szkoły pokazała frekwencja podczas wtorkowej sesji. W sali posiedzeń było tłoczno, a zainteresowani rodzice stali też w korytarzu, gdzie oczekiwali na decyzję radnych. Za plecami radnych przez ponad trzy godziny stała grupa przejętych młodych ludzi z transparentami: „Lata historii popłyną ze ściekami”, „Szkoła Korczaka przetrwa lata”, „Edukacja to nie biznes, żeby szukać w niej oszczędności”, „Naszą szkołę zamknąć chcecie lecz naszych wspomnień nam nie odbierzecie” oraz „Zamiast szkołę likwidować, dajcie szansę rozbudować”. Niektórzy ukradkiem ocierali łzy słuchając kolejnych przemówień.

Dyrektor szkoły podkreślała, że placówka znajduje się na rozwojowym osiedlu, a dla małych dzieci jest istotne by była blisko domu. Wymieniała też z dumą akcje społeczne, w których biorą udział uczniowie oraz ich sukcesy w konkursach wiedzy i turniejach sportowych.

- Dzieci przychodzą i pytają co z nami będzie – mówiła Ewelina Dunaj – Rzywucka. - Podejmowałam do tej pory różne kroki. Kierowałam pisma do sponsorów i mam potwierdzenia wsparcia finansowego, darowizny styropianu , a także rynien i blachy na dach za ok. 10 tys. zł – dodała.

Przedstawicielka Rady Rodziców zadeklarowała, że to rodzice pomogą przy wymianie elektryki w budynku, wymianie dachu, remoncie elewacji, a także utworzą konto potrzebne do zebrania środków na centralne ogrzewanie.

- Dajcie nam szansę, prosimy tylko o szansę – skończyła swoje przemówienie Dunaj – Rzywucka.

O to samo prosili sami uczniowie, którzy podkreślali, że tylko w murach swojej szkoły czują się dobrze i bezpiecznie, a w ciągu kilku ostatnich dni zebrali już 200 podpisów pod petycją w obronie placówki.

- Nasza szkoła jest nam bardzo potrzebna – mówili podczas sesji.

Do momentami ostrej wymiany zdań doszło między samymi radnymi. Jedni podnosili, że bez względu na wynik głosowania problem szkoły w Woli Podłężnej nie zostanie rozwiązany. Inni byli zdania, że rada musi myśleć o całej gminie i brać pod uwagę przede wszystkim względy ekonomiczne. Jeszcze inni twierdzili, że trzeba dać szansę społeczności szkoły.

- Decyzję o uzasadnieniu tej uchwały podjąłem, aby także tę dyskusję wywołać. Jej wynik będzie pewnym wskaźnikiem. Argumenty natury intelektualnej splatają się z argumentami ekonomicznymi. Przed tym dylematem stoimy – powiedział na koniec wójt Andrzej Nowak.

Głosowanie zakończyło się remisem: 7 radnych zagłosowało za zamiarem likwidacji, 7 radnych zagłosowało przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

slajd 1 z 14
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Pani dyrektor nazywa się Rzewucka, a nie Rzywucka - tak trudno to sprawdzić na stronie szkoły? Wstyd pani redaktor!
Dodano: 26.02.2020 08:33    Przez: GalaktycznyEdek
Tylko dlaczego inne szkoły były inwestowane a szkoła imienia Janusza Korczaka w Woli Podłężnej od 20 lat w ogóle? Bo gmina ciągle miała nadzieję że Konin wchłonie Wolę Podłężną, i takimi działaniami w XXI wieku mamy piece kaflowe w szkole. Brawo radni i wójt
Dodano: 26.02.2020 10:06    Przez: ~Mieszkaniec
Szkoła Korczaka przetrwa Nowaka!
Dodano: 26.02.2020 17:09    Przez: Ewa

KOMENTARZE

Pani dyrektor nazywa się Rzewucka, a nie Rzywucka - tak trudno to sprawdzić na stronie szkoły? Wstyd pani redaktor!
Dodano: 26.02.2020 08:33    Przez: GalaktycznyEdek
Tylko dlaczego inne szkoły były inwestowane a szkoła imienia Janusza Korczaka w Woli Podłężnej od 20 lat w ogóle? Bo gmina ciągle miała nadzieję że Konin wchłonie Wolę Podłężną, i takimi działaniami w XXI wieku mamy piece kaflowe w szkole. Brawo radni i wójt
Dodano: 26.02.2020 10:06    Przez: ~Mieszkaniec
Szkoła i tak tu na woli podłężnej będzie zamknięta bo nawet nie ma tych 60 uczniów i mają ja nowa zrobić czy wg co. Większość dzieci chodzi do Konina do szkoły. Bo tu śmierdzi...
Dodano: 26.02.2020 11:52    Przez: ~wola
Wójt Nowak wspomniał na zebraniu słowa Bernarda Shawe, że "Tylko głupcy są szczerzy.". Pan Nowak raczej głupcem nie jest, bo inaczej nie przeskakiwałby ze stołka a stołek. A jeśli chodzi o szczerość, to zmienia zdanie częściej niż rękawiczki, co było widać podczas rozmów z nim
Dodano: 26.02.2020 17:06    Przez: mieszkaniec.
Wójt Nowak i Rada Gminy nam podnoszą podatki, a sobie pensje i diety
Dodano: 26.02.2020 17:07    Przez: zuzanna
Szkoła Korczaka przetrwa Nowaka!
Dodano: 26.02.2020 17:09    Przez: Ewa
Przed wyborami obiecywał, że zlikwiduje piece i utrzyma szkołę (jest nawet filmik!!!) a teraz chce ją zamykać!!!
Dodano: 26.02.2020 17:13    Przez: Joanna
Pierwsze zalecenia do remontów były w 2017. Nowak był wtedy doradcą do spraw oświaty wójta Dropa.Czy Nowak nie wiedział o tych zaleceniach? Czy widział i je zignorował? Jedno i drugie przemawia na jego niekorzyść. Jest osobą wysoce niekompetentną!
Dodano: 26.02.2020 20:31    Przez: patryk
Zastępca wójta powiedziała na zebraniu, że urząd gminy Kramsk nie nasłał kontroli na szkołę, bo takie odbywają się rutynowo co 5 lat. A od 2017 (pierwsza kontrola) do 2019 (ostatnia kontrola) minęły 2 lata!
Dodano: 26.02.2020 20:53    Przez: Mieszkaniec Woli
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO