WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Program Czysta Polska. ZE PAK wybuduje wytwórnię wodoru

Dodano: 10.04.2020 15:29
Źródło: LM.pl

Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin podpisał umowę na zakup hydrolizera, który służy do produkcji wodoru. Będzie on wykorzystywany do tankowania samochodów osobowych i autobusów.

Wczoraj ZE PAK podpisał umowę z belgijską firmą Hydrogenics Corporation, światowym liderem w projektowaniu i wytwarzaniu rozwiązań służących do przemysłowej oraz komercyjnej produkcji wodoru. Jak podkreśla w swoim komunikacie ZE PAK, wodór jest doskonałym źródłem energii dla transportu i magazynem energii.

- Wodór wytwarzany będzie motodą elektrolizy wody z zastosowaniem technologii PEM, co oznacza że produkowany wodór powstawał będzie bez szkodliwych skutków ubocznych – czytamy w komunikacie ZE PAK. - Wodór wytworzony w PEM o ciśnieniu ok. 30 bar będzie sprężony do ciśnienia ok. 350 bar (w stacji sprężania) i pompowany do magazynów mobilnych (poprzez stację napełniania) . Magazyny mobilne będą umożliwiać dostarczanie wodoru do stacji tankowania pojazdów osobowych i autobusów rozlokowanych w wielu miejscach w kraju.

Do procesu elektrolizy wykorzystywana będzie energia elektryczna wytworzona przez Elektrownię Konin, pracującą w oparciu o biomasę. W pierwszym etapie budowy wytwórni wodoru zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 2,5MW. Natomiast po wyposażeniu jej w drugi elektrolizer zapotrzebowanie wyniesie 5MW i pozwoli na produkcję 2 ton wodoru na dobę. Jeden elektrolizer umożliwi eksploatację ok. 50 autobusów na dobę, z których każdy przejeżdża dziennie ok. 250 km.

Podpisanie umowy z Hydrogenics to realizacja Programu Czysta Polska. A ZE PAK dołącza tym samym do grona pionierów w produkcji wodoru metodą elektrolizy wody, a wśród nich są już zakłady austriackie, niemieckie, japońskie i austalijskie.

  • Program Czysta Polska. ZE PAK wybuduje wytwórnię wodoru

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

brawo. ratujcie miejsca pracy w naszym regionie
Dodano: 10.04.2020 16:31    Przez: ~tak trzymac....
Bardzo nowoczesna technologia z tego co można przeczytać. Możliwe że będzie konkurować z motoryzacja elektryczną. Ciekawe jaki kierunek świąt obierze. Prąd elektryczny czy wodór.
Dodano: 10.04.2020 22:00    Przez: ~Mieszkaniec

KOMENTARZE

brawo. ratujcie miejsca pracy w naszym regionie
Dodano: 10.04.2020 16:31    Przez: ~tak trzymac....
dokładnie
Dodano: 10.04.2020 21:50    Przez: ~ja
Bardzo nowoczesna technologia z tego co można przeczytać. Możliwe że będzie konkurować z motoryzacja elektryczną. Ciekawe jaki kierunek świąt obierze. Prąd elektryczny czy wodór.
Dodano: 10.04.2020 22:00    Przez: ~Mieszkaniec
czy nowoczesna??? pojazdy napędzane wodorem i wytwarzanie wodoru znane jest już ponad 100 lat
Dodano: 11.04.2020 08:50    Przez: ~oj
A skąd będzie pochodzić ta "czysta energia" do produkcji wodoru?
Dodano: 11.04.2020 11:42    Przez: FreddieMercury
z.energii elektrycznej i wody demineralizowanej
Dodano: 12.04.2020 06:17    Przez: ~oj
Nie wczoraj tylko 09.04.
Dodano: 11.04.2020 13:11    Przez: ~Bartosz
A w elektrowni pątnów nawet ciepłej wody dla roboli niema
Dodano: 14.04.2020 05:35    Przez: ~aki
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO