Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMarzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki

Marzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki

Dodano: , Żródło: LM.pl
Marzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki

Koninianka, mama dwójki dzieci, dietetyk i autorka książek. Marzena Pałasz od kilkunastu lat zajmuje się propagowaniem zdrowego trybu życia. Znajduje też czas na prowadzenie różnego rodzaju projektów, ostatnio z powodzeniem współorganizowała drugą edycję „Aktywnie Zmieniaj Siebie”. Z Marzeną Pałasz rozmawiała Aleksandra Braciszewska-Benkahla.

 

ABB: Jesteś dyplomowanym dietetykiem, wykładowcą, szkoleniowcem i edukatorem. Od 2008 roku prowadzisz swoją praktykę i troszczysz się o zdrowe nawyki swoich pacjentów. W czym tkwi tajemnica sukcesu kryjącego się za zmianą trybu życia?

MP: Przede wszystkim na uświadomieniu sobie, że zmiana to nie chwilowa restrykcja, tymczasowe ograniczenia czy okresowe poddanie się modnej diecie. Mówiąc o diecie mam na myśli styl odżywiania. Czyli wdrażając zdrowe nawyki traktuję je jako część mojego życia, coś co towarzyszyć mi będzie każdego dnia. Dlatego powinniśmy utrwalać je, by pewne czynności wykonywać automatycznie. Najważniejszy jest dobry plan. Mając plan mamy wszystko pod kontrolą. Jemy świadomie, a nie z przypadku. Wchodzę do sklepu i wiem dokładnie co kupić i w jaki sposób dokonywać wyboru produktów spożywczych. Eliminuję w ten sposób marnotrawstwo żywności. Budząc się rano nie zastanawiam się stojąc przed otwartą lodówką co by tu zjeść, tylko mam wypracowaną swoją rutynę. Zaczynam dzień od szklanki wody z imbirem i cytryną, robię szybkie placuszki śniadaniowe czy owsiankę i przygotowuję kolejne posiłki, które zabiorę ze sobą do pracy. Ale muszę mieć plan. Wtedy mam pewność, że te produkty będę miała w domu. Mogę już wieczorem przygotować częściowo posiłki na następny dzień, gdy wiem, że rano muszę bardzo wcześnie wyjść z domu i nie będę miała czasu na pichcenie w kuchni. Dieta nie powinna męczyć. Musi być skrojona na miarę. To gwarantuje, że nie porzucimy jej w trakcie i nie wrócimy do starych nawyków. Gdy dieta jest dobrze dobrana, wówczas staje się nowym nawykiem. I to jest gwarancja sukcesu- kiedy nie myślę, że jestem na diecie, lecz nowe zasady tak wypracowałam, że wykonuję je z automatu.

 

ABB: Co Tobie sprawia największą radość jeśli chodzi o pracę?

MP: Największą radością jest poprawa zdrowia i samopoczucia moich pacjentów. Uwielbiam obserwować ich przemianę, kiedy z każdą kolejną kontrolą mówią jak zmienia się nie tylko ich ciało ale też życie. Są sprawniejsi, mają więcej energii i wzrasta ich pewność siebie. Wielką radością jest też to kiedy po dłuższym czasie od zakończenia współpracy moi pacjenci wracają żeby skontrolować skład ciała i mówią, że zdrowe zasady, które im wpajałam, stały się ich nawykiem, a dieta stylem życia ich i ich najbliższych. I o to właśnie chodzi.

 

ABB: Od czego powinniśmy zacząć zmianę?

MP: Mówiąc o zmianie w kontekście zdrowego stylu życia, potrzeba zmiany może wynikać z chęci poprawy stanu zdrowia, samopoczucia, kondycji lub zmiany masy ciała. W pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się swojemu organizmowi. Dotrzeć do przyczyn niedomagania naszego organizmu. Na pewno musimy sprawdzić czy dobrze funkcjonuje, czy nie mamy niedoborów itp. dlatego podstawa są regularne badania profilaktyczne.

Następnie określamy swój cel. Tak jak gdyby nadajemy sens naszym działaniom. Musimy wiedzieć po co to robimy i przypominać sobie swój cel szczególnie w chwilach zwątpienia lub gdy pojawią się jakieś trudności.

Potem przygotowujemy plan działania. Dobrym pomysłem jest spisanie swojego planu żywieniowego. Rozpisana dieta pozwoli zaplanować zakupy i przygotować posiłki na poszczególne dni. W niektóre dni mamy więcej czasu, wówczas możemy pozwolić sobie na upust kulinarnym fantazjom i zaplanować bardziej urozmaicone i wyszukane potrawy, jeśli lubimy gotować. Natomiast w dni zabiegane warto wybrać potrawy szybkie lub posiłkować się wcześniej przygotowanymi bazami (np. wywarami czy mrożonkami przygotowanymi w wolniejsze dni). Często jest tak, że podczas przygotowywania posiłków uwzględniamy innych domowników. Potrawy można jednak szykować wspólnie, stosując inne dodatki lub modyfikować obróbkę kulinarną. Na przykład gotując zupę wystarczy w odpowiednim momencie odlać porcję dla siebie nie zabielając jej, albo nie dodawać do swojej porcji potrawy sosu lub zamiast smażyć panierowane mięso, zawinąć je w folię i upiec z warzywami bez tłuszczu. Podczas planowania menu dla całej rodziny warto tak dopasować potrawy by można było wykonać je z tych samych surowców. Będzie to nie tylko łatwiejsze, ale i bardziej ekonomiczne. Kupując całe opakowanie zużywa się tylko część na jeden raz. Zaplanowane i rozpisane menu pozwoli tak ułożyć potrawy, by zużyć dany produkt w ciągu kolejnych dni lub podzielić się z domownikami.

 

ABB: Czy są jakieś złote dietetyczne rady?

MP: Najważniejsze zasady to:

- indywidualność- dopasowanie diety do potrzeb swojego organizmu, stanu zdrowia, aktywności i preferencji smakowych

- urozmaicenie – tak by dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze

- umiarkowanie – dostosowanie podaży kalorii do wydatków energetycznych

- sezonowość i regionalność- bazowanie na produktach sezonowych (wtedy mają największą wartość odżywczą) i pochodzących od regionalnych dostawców, egzotyczne produkty oczywiście można spożywać ale niech stanowią dodatek do diety

- naturalność - dbajmy, by nasza dieta opierała się o produkty jak najmniej przetworzone.

strona 1 z 3
strona 1/3
Marzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki
Marzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki
Marzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki
Marzena Pałasz promuje zdrowy styl życia i... pisze książki
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole