WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Jak epidemia cholery przemianę przytułku w szpital przyspieszyła

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 13.04.2020 20:54

Równo dwieście lat temu rozsypał się ze starości drewniany budynek pierwszego konińskiego szpitala. Siedem lat później wymurowano nowy, ale dopiero epidemia cholery, która w latach trzydziestych XIX wieku dotarła do Konina, sprawiła, że stał się taką placówką medyczną, jakie znamy dzisiaj.

Od średniowiecza szpital był bowiem miejscem, dla którego funkcji trafniejszym określeniem jest przytułek, gdzie „utrzymywani są ubodzy pielgrzymi, chorzy niezdolni do pracy, nie mający jedzenia i odzienia starcy, dzieci biedne pozbawione rodziców, niemowlęta porzucone, trędowaci i nieuleczalnymi chorobami obciążeni oraz wszystkie inne politowania godne osoby”.

Pierwsi byli duchacy

Pierwszy tak rozumiany szpital ufundował w Koninie sześć wieków temu Berwold z Liśca, wówczas pełniący urząd podczaszego dobrzyńskiego. Drewniany budynek stanął w miejscu dzisiejszego kościoła ewangelickiego i pobliskiego ronda (fot. 1), a obok niego również drewniany kościół szpitalny pod wezwaniem św. Ducha i św. Katarzyny. Patron nie był przypadkowy, bo prowadzenie szpitala powierzono zakonowi św. Ducha czyli tzw. duchakom, którzy mieli pod swoją opieką również szpitale w Kole, Słupcy i Pyzdrach.

XVII-wieczne wojny, a szczególnie najazd szwedzki doprowadziły do znacznego zniszczenia i zubożenia miasta, czego skutkiem była również powolna ruina placówki, utrzymującej się w części z datków i świadczeń ludności Konina i okolicy. Podupadał też sam zakon św. Ducha i pod koniec XVIII wieku został rozwiązany, więc w 1804 roku szpital przejęło pod swoją opiekę miasto, oddzielając najpierw jego majątek, na który oprócz budynku składały się również grunty i ogród, od majątku probostwa. Mimo to drewniana konstrukcja kilkanaście lat później – równo dwa wieki temu - po prostu się rozsypała „ze starości”, jak to zapisano w dokumentach.

Murowany przytułek

W tym samym czasie władze Królestwa Kongresowego powierzyły gminom nadzór nad instytucjami dobroczynnymi, a sprawy ich finansów znalazły się w gestii kasjera miejskiego. W 1825 roku przystąpiono do budowy nowego gmachu szpitala, którą ukończono dwa lata później (fot. 2). Stoi do dzisiaj przy ulicy Kolskiej 1, zaraz za zabudowaniami dawnej rektyfikacji. I jest to ten sam budynek, w którym do niedawna mieściła się szkoła hutnicza (fot. 3).

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 4
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Ano koronawirus napędza wytwórcom maseczek kasę na poczatku w aptekach były po 30 groszy ...potem 5 zł a ostatnio po 10 zł BRAWO...
Dodano: 14.04.2020 07:44    Przez: janegab
ciekawe wspominki👍
Dodano: 13.04.2020 21:15    Przez: ~gabi

KOMENTARZE

ciekawe wspominki👍
Dodano: 13.04.2020 21:15    Przez: ~gabi
Ano koronawirus napędza wytwórcom maseczek kasę na poczatku w aptekach były po 30 groszy ...potem 5 zł a ostatnio po 10 zł BRAWO...
Dodano: 14.04.2020 07:44    Przez: janegab
12,zl jedna maszeczka kosztuje w koninie w Aptekach a rękawiczki po 7 zł. Pjeb ich już. Myślałem że dostaniemy je za darmo. Ja nie będę kasy wydawać na państwo bo my będziemy biedni a oni się zbogaca. Tak samo jak rolnicy my siedzimy w domu a oni mają prawo pracować to ludzie chorują na wirusa a pola laki inne rzeczy też się niszczą bo oni je uprawiają a wirus w powietrzu jest to o tak przejdzie na te wszystkie warzywa..
Dodano: 14.04.2020 10:47    Przez: ~kramsk
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO