Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak epidemia cholery przemianę przytułku w szpital przyspieszyła

Jak epidemia cholery przemianę przytułku w szpital przyspieszyła

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Jak epidemia cholery przemianę przytułku w szpital przyspieszyła

Równo dwieście lat temu rozsypał się ze starości drewniany budynek pierwszego konińskiego szpitala. Siedem lat później wymurowano nowy, ale dopiero epidemia cholery, która w latach trzydziestych XIX wieku dotarła do Konina, sprawiła, że stał się taką placówką medyczną, jakie znamy dzisiaj.

Od średniowiecza szpital był bowiem miejscem, dla którego funkcji trafniejszym określeniem jest przytułek, gdzie „utrzymywani są ubodzy pielgrzymi, chorzy niezdolni do pracy, nie mający jedzenia i odzienia starcy, dzieci biedne pozbawione rodziców, niemowlęta porzucone, trędowaci i nieuleczalnymi chorobami obciążeni oraz wszystkie inne politowania godne osoby”.

Pierwsi byli duchacy

Pierwszy tak rozumiany szpital ufundował w Koninie sześć wieków temu Berwold z Liśca, wówczas pełniący urząd podczaszego dobrzyńskiego. Drewniany budynek stanął w miejscu dzisiejszego kościoła ewangelickiego i pobliskiego ronda (fot. 1), a obok niego również drewniany kościół szpitalny pod wezwaniem św. Ducha i św. Katarzyny. Patron nie był przypadkowy, bo prowadzenie szpitala powierzono zakonowi św. Ducha czyli tzw. duchakom, którzy mieli pod swoją opieką również szpitale w Kole, Słupcy i Pyzdrach.

XVII-wieczne wojny, a szczególnie najazd szwedzki doprowadziły do znacznego zniszczenia i zubożenia miasta, czego skutkiem była również powolna ruina placówki, utrzymującej się w części z datków i świadczeń ludności Konina i okolicy. Podupadał też sam zakon św. Ducha i pod koniec XVIII wieku został rozwiązany, więc w 1804 roku szpital przejęło pod swoją opiekę miasto, oddzielając najpierw jego majątek, na który oprócz budynku składały się również grunty i ogród, od majątku probostwa. Mimo to drewniana konstrukcja kilkanaście lat później – równo dwa wieki temu - po prostu się rozsypała „ze starości”, jak to zapisano w dokumentach.

Murowany przytułek

W tym samym czasie władze Królestwa Kongresowego powierzyły gminom nadzór nad instytucjami dobroczynnymi, a sprawy ich finansów znalazły się w gestii kasjera miejskiego. W 1825 roku przystąpiono do budowy nowego gmachu szpitala, którą ukończono dwa lata później (fot. 2). Stoi do dzisiaj przy ulicy Kolskiej 1, zaraz za zabudowaniami dawnej rektyfikacji. I jest to ten sam budynek, w którym do niedawna mieściła się szkoła hutnicza (fot. 3).

strona 1 z 3
strona 1/3
Jak epidemia cholery przemianę przytułku w szpital przyspieszyła
1586817670-w_4by0-szpital1.jpg
1586817680-vtct5c-szpital3.jpg
1586817686-fzj4zr-szpital4.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole