Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLekarze apelują do wojewody o pozostawienie pielęgniarek w POZ

Lekarze apelują do wojewody o pozostawienie pielęgniarek w POZ

Dodano: , Żródło: LM.pl
Lekarze apelują do wojewody o pozostawienie pielęgniarek w POZ

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do wojewody o to, żeby nie kierował pielęgniarek Podstawowej Opieki Zdrowotnej do pracy w innych ośrodkach. - Zabieranie nam personelu, którego i tak już brakuje, grozi pozbawieniem tysięcy pacjentów dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wojewoda ma możliwość delegowania personelu medycznego do pracy w innej placówce, na przykład do Domów Pomocy Społecznej, czy placówek opieki długoterminowej. Lekarze PPOZ w specjalnym piśmie zwrócili się do wojewody wielkopolskiego o przeanalizowanie decyzji o nakazie pracy podkreślając, że stawia to pod znakiem zapytania możliwość funkcjonowania ich placówek.

- Trzeba pamiętać, że przychodnie POZ nie dysponują żadnymi rezerwami kadrowymi, które mogłyby zastąpić nieobecny personel. Lekarze POZ częstokroć są osobami w wieku emerytalnym lub okołoemerytalnym. Średnia wieku w Polsce wynosi 59 lat, w części wielkopolskich powiatów  – nawet 65 lat, a przyczyną ich zgonu bardzo często jest zawał. To najdobitniej świadczy o przemęczeniu lekarzy poz w codziennej pracy.  Podobnie sytuacja wygląda w zakresie pielęgniarskiej kadry pracującej w POZ – mówi Bożena Janicka. - Apelujemy do Pana Wojewody, aby pozostawiał pielęgniarki, położne POZ posiadające zadeklarowanych Wielkopolan do dalszej pracy w podstawowej opiece zdrowotnej i nie rozmontowywał podstawy systemu, która ciągle jeszcze pracuje, jest dostępna dla naszych pacjentów i tak naprawdę ciągle łata własne braki kadrowe. Wielkopolanie potrzebują opieki zdrowotnej nie tylko w związku z koronawirusem , ale ogromem  innych , równie ważnych schorzeń, co POZ zapewnia codziennie .Kierowanie do pracy pielęgniarek, położnych gdzieś indziej, rozmontowuje POZ, czyli pozbawia opieki zdrowotnej tysiące pacjentów i to na długi czas (zgodnie z przepisami aż na 3 miesiące). Uważamy, że w razie konieczności wydawania nakazów pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, należy to czynić z uwzględnieniem koniecznego, codziennego zabezpieczenia w podstawową opiekę zdrowotną wszystkich Wielkopolan, dając możliwość realizacji potrzeb zdrowotnych mieszkańcom danej społeczności, zapewniając możliwości realizacji kontraktu z NFZ i podjętych zobowiązań - dodaje. 

PPOZ zwraca również uwagę,  że trudności w realizowaniu nakazów pracy orzekanych decyzjami administracyjnymi  wynikają także z tego,  że kadra medyczna POZ również została zdziesiątkowana przez koronawirusa i podlega kwarantannie, izolacji domowej lub hospitalizacji. 

- W ramach solidarności zawodowej, my lekarze staramy  się wzajemnie wspomagać i zapewniać  zastępstwa w poszczególnych placówkach, nie prosząc służby wojewody o udzielenie w tym zakresie pomocy, czyli kierowanie do nich innych medyków, czy też pielęgniarek poz – mówią lekarze PPOZ.

Zdaniem lekarzy, w najgorszej sytuacji są mieszkańcy małych gmin. W związku z ograniczeniem świadczeń, odwołaniem zabiegów i rehabilitacji, szukają oni pomocy u pielęgniarek POZ.

- Należy podkreślić, że do zadań pielęgniarek POZ należą nie tylko świadczenia pielęgnacyjne, ale także zabiegi i świadczenia lecznicze: podawanie leków różnymi drogami i technikami; wykonywanie zleceń lekarskich; zakładanie opatrunków ran, odleżyn, oparzeń; wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych w stomiach, przetokach i ranach trudno gojących; wykonywanie inhalacji, doraźne podawanie tlenu; zdejmowanie szwów; ustalanie diety w żywieniu przewlekle chorych; dobór technik karmienia w zależności od stanu chorego, zabiegi z zastosowaniem ciepła i zimna; cewnikowanie pęcherza; wykonywanie wlewów doodbytniczych; stawianie baniek lekarskich; udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i w nagłych zachorowaniach w tym prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej – wymieniają lekarze PPOZ.

Zdaniem PPOZ – panująca obecnie trudna sytuacja ujawniła wieloletnie zaniedbania w systemie ochrony zdrowia w Polsce przede wszystkim jeśli chodzi o braki kadrowe, czy niedofinansowanie służby zdrowia. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole