LM.plWiadomościRzgów. Radni na sesji w odstępach, z maseczkami na twarzach

Rzgów. Radni na sesji w odstępach, z maseczkami na twarzach

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rzgów. Radni na sesji w odstępach, z maseczkami na twarzach

To była pierwsza sesja Rady Gminy Rzgów w czasach epidemii. Radni spotkali się tradycyjnie w sali narad Urzędu Gminy, ale dochowali wymogów sanitarnych.

Na czwartkowej sesji odmeldowało się trzynastu radnych, a także przedstawiciele Urzędu Gminy z wójtem Grzegorzem Matuszakiem na czele. Wszyscy obecni na sesji rozsadzeni zostali wokół stołu sesyjnego z zachowaniem wymaganych odstępów, każdy miał też maseczkę na twarzy. - Jak państwo widzicie, jesteśmy w niecodziennej sytuacji. Jesteśmy w maskach, pracujemy w niecodziennych warunkach, by zachować wymagania, które przed nami postawiono - mówił, witając radnych oraz oglądających transmisję z sesji w internecie Przewodniczący Rady Gminy Roman Jakubowicz.

Podczas czwartkowej sesji radni wysłuchali informacji z działalności Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzgowie w roku 2019 oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzgowie w roku 2019. Zmieniony został budżet gminy oraz przyjęte nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Te mają wzrosnąć - za śmieci segregowane od 1 września mieszkańcy zapłacą 15 zł miesięcznie, a za niesegregowane trzykrotność tej kwoty, czyli 45 zł. 

Radni pytali też wójta o różne aspekty dot. sytuacji związanej z epidemią. Wójt Grzegorz Matuszak poinformował, że placówki oświatowe przygotowują się na przyjęcie swoich podopiecznych. Dyrektorzy mają sporządzić listy chętnych osób, które od momentu otwarcia szkół miałyby uczestniczyć w zajęciach opiekuńczych. Władze gminy współpracują też z sanepidem w sprawie spełnienia wymogów sanitarnych, dopuszczających placówki do otwarcia. 

Wójt gminy poinformował również, że wbrew poleceniu Poczty Polskiej nie przesłał tej instytucji danych mieszkańców gminy. Podobną decyzję podjęli wszyscy włodarze gmin z powiatu konińskiego. - Możecie mieć państwo różne zdania na ten temat, ale nie było podstaw prawnych, więc daliśmy odpowiedź negatywną - tłumaczył podczas czwartkowej sesji wójt Grzegorz Matuszak.

Jednocześnie podkreślił, że gmina jest gotowa przekazać takie dane w momencie, gdy odpowiednie przepisy wejdą w życie (obecne ustawa o głosowaniu korespondencyjnym procedowana jest w Senacie). - Jesteśmy przygotowani i w formie pisemnej, i w formie elektronicznej, tak jak Poczta sobie życzyła, żeby przekazać te dane, ale bez podstawy prawnej nie jestem upoważniony, by przekazać dane teleadresowane mieszkańców gminy Poczcie Polskiej. Wybory, na ten moment, idą w sposób tradycyjny - tłumaczył Grzegorz Matuszak. 

fot. screen z transmisji sesji Rady Gminy Rzgów

Rzgów. Radni na sesji w odstępach, z maseczkami na twarzach
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole