Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKleczew. Gmina chce upamiętnić były cmentarz żydowski

Kleczew. Gmina chce upamiętnić były cmentarz żydowski

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew. Gmina chce upamiętnić były cmentarz żydowski

Wniosek o dofinansowanie upamiętnienia miejsca po byłym cmentarzu żydowskim złożyła gmina Kleczew do Fundacji Orlen. Obok stadionu w Kleczewie miałby stanąć obelisk z pamiątkową tablicą.

Według informacji ze strony sztetl.org.pl, cmentarz żydowski w Kleczewie powstał w XVIII w., w pobliżu obecnej Al. 600-lecia. Miał powierzchnię 0,5 ha. Podczas II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Na jego miejscu powstał stadion piłkarski, który istnieje do dzisiaj i należy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kleczewie.

Stadion w zeszłym roku został przebudowany, powstała na nim m.in. bieżnia lekkoatletyczna. Jednocześnie gmina zobowiązała się upamiętnić miejsce byłego cmentarza żydowskiego. - Ta rewitalizacja ma polegać na upamiętnieniu tego miejsca - postawieniu obeliska i płyty na nim, która będzie przypominać, że kiedyś było tam miejsce pochówku naszych mieszkańców wyznania mojżeszowego - tłumaczył podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kleczewie zastępca burmistrza Jarosław Bąk.

Z tego powodu gmina złożyła bierze udział w programie grantowym ,,Czuwamy! Pamiętamy!" organizowanym przez Fundację Orlen. W ramach tego programu chce pozyskać fundusze na postawienie obelisku. Ale nie tylko - władze gminy chcą również wyremontować mogiłę powstańców styczniowych. - Najszybciej będziemy robić obelisk na terenie ośrodka, ponieważ tam już mamy pewne uzgodnienia - tłumaczy Jarosław Bąk.

Podczas czwartkowej sesji radni pytali również o inne miejsce związane z żydami w Kleczewie - budynek po byłej synagodze, w którym mieści się obecnie remontowane kino. Zastępca burmistrza Kleczewa tłumaczył, że na razie gmina nie uzgadniała żadnych form upamiętnienia tego miejsca z gminą żydowską. - Trwa inwestycja związana z kinem, ale ona trwa od strony wewnętrznej. Nie wiemy, jak będzie się na to zapatrywał konserwator zabytków, gdybyśmy chcieli remontować też od strony zewnętrznej i zmieniać wystrój kina.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole